Ahogy közeleg a karácsony, egyre több feladatot veszünk magunkra, a sok tennivaló azonban könnyen stresszessé teheti a készülődést és az ünnepeket. A mindfulness ebben is sokat segíthet: az eszközeit alkalmazva egy egészen új oldalról tapasztalhatjuk meg a karácsonyt. Kevesebb stresszel és belső feszültséggel, és annál több jelenléttel a pillanatokban, az élményekben, a beszélgetésekben. De mégis hogyan csináljuk mindezt?
1. Jelen lenni az élményekben
Mi döntünk arról, hogy stresszesen átrohanunk az ünnepeken vagy elkezdünk jelen lenni az „itt és most”-ban. Gondolkoztál már azon, hogy mire van szükséged ahhoz, hogy jelen legyél a folyamatokban? Hogy ne azon agyalj, hogy mit kell még elintézni, hanem bele tudj merülni az éppen aktuális tevékenységbe. Figyelni, mi történik egy-egy helyzetben. Hogyan tudsz a készülődésre nem kötelező feladatként, hanem örömet okozó tevékenységként nézni? Használd hozzá az éppen aktuális tapasztalásainkat.
Mindfulness sütisütés
A megfigyelést sütés közben is alkalmazhatjuk! Figyeljük meg, ahogy a csoki összeolvad a vajjal, ahogyan a tojásfehérjéből hófehér hab válik, vagy ahogy összekeverednek a tésztához a különböző halmazállapotok. A sütés egyébként kreatív energiákat is felszabadít! Tehát amellett, hogy a mindfulness felszabadítja az elménket a szorongató gondolatoktól és segít a jelenben maradni, boldogsággal is eltölt. Pont ugyanannyi időbe telik végigaggódni a sütést, a „még mit kell csinálnom” gondolattal karöltve, mint élvezni és töltődni a folyamat egésze alatt.
2. Szánj időt önmagadra is
Ne várjunk addig, amíg már úgy érezzük, hogy idegösszeomlást kapunk a feladatoktól, szánjunk időt önmagunkra is. Ha mi nem töltekezünk, másnak se fog jutni az energiánkból, hiszen nem lesz miből adni. Figyeljük magunkat és iktassunk be énidőt is a napi teendők mellé. A szeretet ünnepén az is rettentően fontos, hogy önmagunk felé gyakoroljuk az önszeretetet, az öngondoskodást és az önegyüttérzést. Ha telítődünk, és észrevesszük a belső feszültség jeleit magunkon, próbáljunk ki egy-egy légzőgyakorlatot, tudatos jelenlét gyakorlatot vagy meditációt. Ezek mind csökkenthetik a stresszt. És mindig kérdezzük meg magunktól: Mire lenne most szükségem?
Vezetett meditáció
A reggeli meditáció megtaníthat arra, hogyan csillapítsuk, kezeljük a gondolatainkat. Általa pozitív attitűddel, tudatosabban kezdhetjük a napjainkat.
3. Keretezd át!
Minden attól függ, hogyan szemléljük. Egy családi ünneplés lehet borzasztóan fárasztó is, de szemlélhetjük onnan is, milyen szerencsések vagyunk, hogy a családunkkal tölthetjük az ünnepeket, mert sajnos nem mindenki teheti ezt meg. Ne ítélkezz a rokonok felett, csak figyeld őket. Például nézd meg, hogy van-e olyan tulajdonságuk, ami belőled hiányzik. Bárkitől lehet tanulni. Ne azt keressük, ami szétválaszt, hanem ami összeköt bennünket.
Hálanapló
Esténként írd össze, hogy miért vagy hálás a melletted lévőknek, és fejezd is ki nekik.
Fotók: Pexels
Dóczy Júlia, life és mindfulness coach honlapját a linkre kattintva érheted el!