Személyreszabottság és önismeret a belsőépítészeti megoldásokban
Jelentős a szemléletváltás a tervezői megközelítésben, a beszélgetések már nem az épületekről és a terekről szólnak, hanem az emberekről, akik azokat használni fogják. Ezzel az emberközpontú megközelítéssel a tudatosan tervezett otthonok, irodák és üzletek olyan személyre szabott, kreatív belsőépítészeti megoldásokat és személyes elemeket tartalmaznak, amelyek tükrözik az ott élők vagy dolgozók egyedi stílusát, szokásait, igényeit és preferenciáit.
Természetes anyagok és helyi kézműves termékek
Az egyediség iránti igény felerősítette a magas minőségű, természetes, helyi anyagokból készült kézműves termékek előretörését. Reneszánszukat élik a kézzel készült termékek, felületképzések. Ezek a választások nemcsak esztétikai értékkel bírnak, hanem támogatják a helyi gyártókat és szakembereket is, valamint a tervezés során fenntartható megoldásokat kínálnak.
Új standardként jelenik meg, hogy a vintage darabok és a tökéletlenséget, emberi lenyomatot mutató hagyományos kézműves gyártástechnológiák megférnek a hosszú élettartamú, magas minőségű design darabok és a legmodernebb technológiával előállított, változatos textúrájú felületek mellett.
Kompakt, rugalmas terek
A növekvő négyzetméterárak és az elszabadult energiaárak miatt az impozáns, ugyanakkor rendszerint kihasználatlan terek helyett az átgondolt, kompakt és rugalmas téri megoldások kerültek előtérbe. A belsőépítészeti tervezés során a racionalizált térkihasználás kreatív megoldásokkal párosul, amelyek lehetőséget teremtenek arra, hogy a bútorok átrendezésével, a termékek felújításával könnyedén igazodjunk rövid-, közép- és hosszútávon is az életünkben bekövetkező változásokhoz. A tervezők egyértelműen arra törekednek hogy a kisebb tereket is praktikussá és funkcionálissá tegyék anélkül, hogy áldoznának az esztétika élményből.
Körforgásos gazdálkodás
A fenntarthatóság iránti növekvő igény már régóta jelen van a belsőépítészeti projektekben, azonban a progresszív tervezők ma már ezen túlmenően a fenntartható körforgásos gazdálkodás elősegítését tűzték ki célul. A körforgásos gazdálkodás elveinek figyelembevétele még nagyobb tudatosságra ösztönzi nemcsak a tervezőket, hanem a gyártókat és felhasználókat is. Ez esetben ugyanis már a tervezés során választ kell adni arra, hogy az egyes termékeknek, alapanyagoknak mi lesz a sorsa, ha az élettartalmuk véget ér, hogyan lehet gondoskodni az újrahasznosításukról, felújításukról minimális környezeti terhelés mellett.
Természetközeli elemek, biofil tervezés
Mind a közületi terekben, mind az otthonokban alapvető igényként jelent meg a természet integrálása. Az élő zöld növények amellett, hogy emelik az energiaszintet, frissességet hoznak a terekbe és hozzájárulnak az egészséges és kiegyensúlyozott atmoszférához. Az enteriőrökben zöldnövény falakkal, növénytartó állványokkal, tervezett növénycsoportokkal találkozunk, és szinte elmosódnak a határok a kint és a bent között. A kertek és a teraszok felértékelődtek, sokkal szorosabb kapcsolatba kerülnek a belső terekkel.
Ezen tendenciák együttesen azt mutatják, hogy a hazai belsőépítészet egyre inkább a fenntarthatóság, az egyediség és a funkcionalitás irányába mozdul el. A tervezők és ügyfelek egyaránt értékelik azokat a megoldásokat, amelyek nemcsak szemet gyönyörködtetnek, hanem felelősségteljesek. A jövőben várhatóan további izgalmas és innovatív belsőépítészeti projektek születnek majd a fenntartható és személyre szabott tervezés jegyében.
Belsőépítész tervező: Varga Luca
Képek: Varga Luca (A munkák AI asszisztenciával készültek.)
Varga Luca okleveles építészmérnök és belsőépítész honlapját a linkre kattintva érheted el!