A boldogság nem párkapcsolat kérdése

Becsült olvasási idő: 3 perc
A párkapcsolatban élők többnyire elégedettebbnek hiszik magukat mint facér társaik – valóság azonban ennél sokkal árnyaltabb. Kerekes Anna írása.

hirdetés

Azok, akik kielégítő párkapcsolatban élnek, általánosságban boldogabbnak ítélik magukat, mint szingli társaik, mutat rá több kutatás. Természetesen ezekből a kutatásokból nehéz kivonni a szubjektivitás faktorát – könnyen lehet ugyanis, hogy aki boldog párkapcsolatban él, az úgy gondolja, illik is boldogabbnak lennie, mint az egyedülállóknak, ez pedig befolyásolja a kérdőíveken adott válaszait és szubjektív élményét is. Emellett pedig ha éppen szerelmesek vagyunk, életünk egyéb gondjai könnyen eltörpülnek az intenzív érzelem mellett, tehát akkor is boldogabbnak ítéljük az életünket, ha objektíven nem az. Ez tehát egyáltalán nem jelenti azt, hogy egy jó párkapcsolatban élő embernek az élete minden területe kielégítőbb, mint annak, aki társ nélkül él.

A jó párkapcsolat ápolásra szorul

A sikeres párválasztás nemcsak evolúciós szempontból fontos, ugyan elengedhetetlen feltétele a fajfenntartásnak, sokan vágyunk arra, hogy megosszuk valakivel az életünket. Társas lények vagyunk, ezért lételemünk, hogy kapcsolódjunk a környezetünkhöz, ennek a kapcsolódásnak pedig az egyik legbensőségesebb, legnagyobb biztonságot nyújtó formája egy intim társkapcsolat. Érthető tehát, hogy azok, akik egy megértő társra támaszkodhatnak, számíthatnak rá jóban és rosszban, megoszthatják velük örömüket és fájdalmukat; vélhetően több pozitív érzelmet élnek meg, mint azok, akiknek nincs ilyen személy az életükben. Az azonban kérdés, hogy vajon ezek közül hány párkapcsolat valóban kielégítő, és mi a helyzet azokkal, akik amellett, hogy facérok, rengetet szeretetkapcsolatot ápolnak rokonaikkal és barátaikkal, akikre támaszkodhatnak, és akikkel megoszthatják jó és rossz élményeiket?

Remind

Előbbire kézenfekvő a válasz: egy rossz párkapcsolat negatívabb hatással lehet az ember életére, mint az elfogadott szingli lét. Természetesen a rossz párkapcsolatoknak is különböző fokozatai vannak: nem mindegy, hogy bántalmaz a párunk, vagy csak lecsökkent a kettőnk közötti intimitás.

Az mindenesetre biztos, hogy egy jó párkapcsolatért meg kell dolgozni, az ideális esetben is csak az elején működik „magától”.

A kölcsönös munka során fontos, hogy folyamatosan ápoljuk a kapcsolatot, odafigyeljünk arra, hogy világosan fejezzük ki szükségleteinket, miközben meghallgatjuk a partnerünk vágyait, és elengedhetetlen a nyílt, őszinte kommunikáció és a kompromisszumkézség is.

Ma már az is alapvető egy egészséges kapcsolatban, hogy egyenlő legyen a munkamegosztás – ideális esetben már nem csak az egyik fél vállát nyomja a háztartással kapcsolatos összes teendő, ahogyan nem kizárólag egy ember dolga eltartani a családot. Az egyik legfontosabb jellemzője a jó párkapcsolatnak az az érzés, hogy egy csapat tagjai vagyunk: ha egymásért teszünk, azzal magunkért, a közös jövőnkért is teszünk.

Egyedül is boldogan

Azt a biztonságérzetet és szabadságot, amit egy jó párkapcsolat adhat, kihívást jelenthet máshonnan pótolni, de ez egyáltalán nem jelenti azt, hogy egyedülállóként nem lehetünk boldogok. Egy friss kutatás éppen arra volt kíváncsi, mi határozza meg, hogy szingliként boldogtalanabbak vagyunk-e, mint párkapcsolatban.

A kutatás kifejezetten fiatal felnőttekre összpontosított, közel ezer 18 és 35 év közötti fiatalt kérdeztek meg. A tanulmányból kiderül, hogy nagy általánosságban véve boldogabbak a párkapcsolatban élők, ugyanakkor azok az egyedülállók, akik nem vágytak párkapcsolatra, boldogabbak voltak, mint azok a szinglik, akik szerettek volna romantikus partnert találni. Emellett a párra nem vágyó fiatalok számára terhesek voltak azok a társadalmi elvárások, amelyek az elköteleződés felé tolták őket.

A kutatás tehát arra jutott, hogy azok, akik teljesnek érzik az életüket romantikus kapcsolat nélkül, ugyanolyan boldogok is lehetnek, mint párban élő társaik. Azok a fiatalokat pedig, akik jelen pillanatban nem feltétlenül a párkeresésre koncentrálnának, de a társadalmi nyomás arra ösztönzi, hogy a romantikus kapcsolat létesítését tartsák a legfontosabbnak, boldogtalanná válhatnak. Sokkal fontosabb lenne tehát inkább arra használni a szingliként töltött időt, hogy fejlesszük magunkat és teljesebbé tegyük az életünket.

Fotó: Pexels / Cottonbro Studio

Tetszett a cikk? Ez is tetszeni fog!

Tetszett, inspirált? Oszd meg másokkal is!

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn