Hogy jött az ötlet, hogy társaiddal együtt belevágj egy ilyen rendezvény megszervezésébe? Ez azért messze áll a színészi léttől.
Régóta gondolkoztam azon, hogy valami mást is kellene csinálnom, nem csak a színészetet. Nagyon érdekel a fenntarthatóság, a környezettudatos életmód, és igazából az öltözködéssel is hadilábon állok. Tihanyi Ildivel és Gerlóczy Judittal tavaly előtt már beszélgettünk arról, hogy a ruhák terén találjunk ki valami izgalmas történetet, csak aztán mindenkinek más dolga volt, ezért jegeltük a projektet. De nem engedtük el, most jött el a megvalósítás ideje. Kitaláltuk a koncepciót, megkerestük vele a Budapest Tavaszi Fesztivál szervezőit, hogy hátha érdekli őket. Szerencsére kaptak az ajánlatunkon, úgyhogy most már meg kell csinálnunk.
Régóta ismeritek egymást Ildivel és Judittal?
Gerlóczy Judittal volt már közös együttműködésünk, ő volt a Loveshake darabunk producere. Mondhatom, hogy jó barátok vagyunk. Tihanyi Ildivel, mint jelmeztervezővel is több produkcióban dolgoztunk már együtt, nagyon szeretem a munkáját, a mostani projektünkben ő képviseli a szakmai részt, ami a ruhákat, tervezőket illeti.
Mi a koncepciója ennek a bemutatónak?
Tíz színésznő – Balla Eszter, Borbély Alexandra, Döbrösi Laura, Eke Angéla, Für Anikó, Grisnik Petra, Péterfy Bori, Sztarenki Dóra, Takács Nóra Diána, Trokán Anna – és Horányi Juli énekesnő, vállalta, hogy számára kedves, de már nem hordott ruhadarabjait divattervezők alakítsák át. A ruhákat öt divattervező – Amore.Kiss.Tibi, Balint Sara Bridal, Pinkponilo, Poláková Réka és Szarvas Valentin –, valamint a MOME textil- és divattervező szakos hallgatóiból álló öt csapat alkotja újra és tölti meg új tartalommal. De nemcsak a színésznők lépnek fel, hanem a tervezők kollekcióit a Duda Éva társulat táncosai is bemutatják egy-egy tourban.
A fellépő színésznők mind ismert arcok, elfoglalt emberek. Mennyire volt nehéz meggyőzni őket arról, hogy csatlakozzanak hozzátok? Illetve miért pont őket választottátok?
Egyáltalán nem volt nehéz meggyőzni őket. Mi úgy választottuk ki őket, hogy tudtuk, a fenntarthatóság ügye, a tudatos életmód és az öltözködés mindannyiuknak fontos. Időbe telt, amíg egyeztetni tudtuk őket a színházakkal, produkciókkal, de szerencsére ez is sikerült. A tervezők esetében is olyanokra esett a választásunk, akikről köztudott, hogy fenntartható módon készítik a ruháikat, újrahasznosítanak, régi darabokat varázsolnak újjá.
Duda Éva készíti a show koreográfiáját. Akkor ez biztos, hogy nem lesz egy átlagos divatbemutató.
Mindenképpen szerettem volna, hogy ne egy megszokott divatbemutató legyen ez a rendezvény. A célunk az volt, hogy a színésznőknek legyen idejük a kifutón, ne csak végigrohanjanak rajta, be tudják tölteni a teret. Duda Évát régóta ismerem, biztos vagyok benne, hogy a koreográfiája nagyon ütős lesz. Ő tanítja be mindenkinek a mozgást, a táncosai pedig profi modelleket meghazudtoló módon mozognak majd a kifutón.
Mennyire ment könnyen vagy nehezen neked ez az új szerep: egy divatprodukció létrehozása?
A Loveshake produkciónk szintén a nulláról készült, ennek kapcsán már rendelkezem némi tapasztalattal egy független produkció létrehozásában. Már ott nagyon jólesett, hogy nem úgy kapcsolódok bele az előadásba, hogy az első olvasópróbán megjelenek, hanem a kezdetektől az alkotómunka része vagyok. Képzeld, én a logisztikát, a költségvetés készítését is élveztem, mert ezek teljesen új dolgok voltak számomra. Ami talán a legnehezebb volt a mostani projektben, az az, hogy hármunk szerelemgyereke, mind benne vagyunk a szervezésében. Mindenkitől jöttek az ötletek, éjszakába nyúlóan egyeztettünk, a nagy lelkesedésben nem igazán osztottuk le a feladatokat, ha eszünkbe jutott valami, azonnal elmondtuk a többieknek. Ettől függetlenül én már az előkészítő fázist is élveztem, az igazi kreatív munka most jön csak. Amikor Vajdai Vilmostól megkaptam a zenéket, nagyon jólesett, hogy most már nem a számokat kell néznem, hanem ezt a szuper zenét hallgathatom.
Térjünk vissza arra, hogy valójában neked mi is a bajod az öltözködéssel?
A vásárlás. Nekem nem jön be, hogy egy divatüzletben vagy egy vintage boltban sok időt eltöltsek, nézegessek, próbáljak. Volt idő, amikor nagyon szerettem divatlapokat olvasni, akkor azok inspiráltak engem, de a mostani élethelyzetemben az öltözködés nem létfontosságú kérdés. A kisebbik fiam még csak ötéves, egyébként csupa férfi vesz körül, ami behatárolja a ruhaválasztásom, a praktikum az elsődleges szempont, de valószínűleg a saját lustaságom is közrejátszik ebben. A kiegészítők például teljesen eltűntek az összeállításaimból, pedig vannak, és vágyom is rájuk, tudom, hogy iszonyúan jól fel tudják dobni az ember megjelenését. A sminkkel is ez a helyzet, eddig egyáltalán nem sminkeltem magam, most kezdtem el azon gondolkodni, ennyi idősen eljött-e már az ideje. Szóval nőként szeretnék jól kinézni és ehhez keresem az utamat.
Ha nem vásárolsz, akkor hogyan szerzed be az új ruhadarabokat?
Hosszú idő óta nem vettem magamnak ruhát, próbáltam a már meglévő ruhatáramat kreatívan variálni. A Katona József Színházban szoktunk bevinni megunt, leselejtezésre váró ruhadarabokat, főleg évszakváltáskor, és ilyenkor beindul a cserebere. Ha fenntarthatósági szempontból nézzük, ez egy szuper kezdeményezés, ugyanakkor az elcserélt „kincsekkel” örömet szerzünk egymásnak.
Kiemelt kép: Képszerkesztőség / Pelikán János; további fotók: Dömölki Dániel és Pelikán János
Ha tetszett a cikk, ez is tetszeni fog: így lehelj új életet ruháidba!