Ha a kezedbe vennéd az irányítást az életed és karriered felett, hogy boldog, sikeres és önazonos legyél, akkor itt a legjobb sorvezető ahhoz, hogy tudatosan tervezz a designgondolkodás segítségével.
Kezdjük ott, hogy mi az a designgondolkodás?
A design thinking egy kreatív problémamegoldási, projektfejlesztési módszer, amelyet tervezői gondolkodási folyamatokra alapozva fejlesztettek ki. Ez a módszer az emberek igényeinek megértésére, az innovatív megoldások kialakítására és az ötletek gyors tesztelésére összpontosít, miközben az üzleti érték és a felhasználói élmény közötti egyensúlyt keresi. Ha jobban belegondolunk, mindannyian designerek vagyunk, nap mint nap különböző élmények és tapasztalások érnek bennünket, amelyek befolyásolják a döntéseinket privát életünkben és a munkánkban egyaránt. A tervezői gondolkodás ezekre az élményekre alapoz. Fontos elemei az empátia, az emberközpontúság, tehát egy felmerülő probléma esetén, minden olyan nézőpontot megvizsgál, amely előre viheti a megoldást vagy segíthet újradefiniálni a helyzetet.
Ezzel a szemlélettel termékeket, szolgáltatásokat, ügyfél- vagy felhasználói élményt, de akár komplex szervezeti környezetet is újra lehet gondolni. A módszert sikeresen alkalmazták olyan techóriások, mint a Google, az Apple vagy az Airbnb, de más iparági területeken is hódit, így a Nike, a Ford, a Lego, a Starbucks berkeiben sem sem ismeretlen.
Felmerül a kérdés, hogy egy ilyen sikeres üzleti életben ismert módszertant alkalmazhatunk-e a privát életünkben is? A jó hír, hogy: igen!
Mi az a tudatos élettervezés, avagy life design?
A tudatos élettervezés vagy life design egy olyan folyamat, amely során a tervezői gondolkodás lépéseivel és játékos eszköztárával tervezzük és alakítjuk az életünket annak érdekében, hogy elérjük a kívánt céljainkat és életstílusunkat.
Benned is felmerültek már a következő kérdések?
- Hogyan találok olyan állást, amelyet szerethetek, a szenvedélyemmé válhat?
- Hogyan építsek fel egy olyan karriert, amely biztosítja a megélhetésemet?
- Hogyan hozzam összhangba a karrieremet a családommal?
- Hogyan változtathatnék a világon?
- Mi akarok lenni, ha nagy leszek?
Nyugodj meg, nem vagy egyedül. A folyamat kiemelten foglalkozik azzal, hogy ki vagyok én, mit akarok elérni, hogyan látom magam. Segítséget nyújt abban, hogy olyan lehorgonyzó problémákat vagy működésképtelen tévhiteket, fogalmazz újra magadban, amelyek eddig hátráltattak. A folyamat végére három kidolgozott, kézzel fogható forgatókönyved lesz a jövődre nézve. Te döntheted el, hogy mikor vágsz bele és az is biztos, hogy a következő lépések akcióterve már a kezedben lesz.
És hogy mi történik, amikor tudatosabban kezdesz működni? Azt fogod észrevenni, hogy események valósulnak meg az életedben, amelyeknek bekövetkeztére vágytál, és amelye a korábban tervezett forgatókönyvek pici alkotórészei voltak.
Rádöbbensz majd, hogy a jól megtervezett élet termékeny, kreatív, produktív, változik, fejlődik és mindig magában hordozza a meglepetés lehetőségét.
Vedd a kezedbe az életed irányítását!
A boldogság tekintetében teljesen felesleges a kollektív tapasztalatra támaszkodnunk, ennél sokkal fontosabb az, hogy mi magunk mennyire vagyunk elégedettek önmagunkkal vagy a világgal. Azaz mindenkinek a saját felelőssége, hogy tegyen a boldogságáért, a saját kezében van az élete irányítása. Te döntesz arról, hogy benne ragadsz-e olyan helyzetekben, amelyekben nem érzed jól magad, hogy milyen lendülettel kelsz fel nap mint nap, hogy milyen szemüvegen keresztül nézed a világot. Akarsz változtatni vagy sem? Először ezt kell eldöntened.
Mielőtt nekilátnál az életed megtervezésének vagy újratervezésének, az első és legfontosabb lépés, hogy egy kicsit újrakalibráld a gondolkodásodat, hogy annak tudatában gondolkodj önmagadról, hogy tudod: te vagy életed első számú tervezője. Ehhez hat olyan bevált szemléletet, attitűdöt javasolok, amelyek a design thinking, azaz a tervezői gondolkodás alapjául szolgálnak.
1. Legyél kíváncsi
Legyél kíváncsi az emberekre, a munkádra, a körülötted lévő világ dolgaira, legyen igényed arra, hogy választ keress a miértekre. Gondolj bele, hogy a kíváncsiság az ember egyik legalapvetőbb emberi tulajdonsága, már kisgyerekként is folyton a miérteket kutatjuk. A kíváncsiság azért fontos eszközöd, mert a segítségével magad mögött hagyhatod a megszokott sablonokat, mindazt, amit észszerűnek hittél eddig, és olyan megoldásokra bukkanhatsz, amelyek eddig fel sem merültek benned.
2. Próbálj ki minél több mindent!
Amikor a kíváncsiságodat tettek követik, amikor elengeded a percepciókat, és többé nem törődsz azzal, hogy mit szabad és mit nem, végre kilépsz a komfortzónádból és elindulsz a változás útján. Térképezz fel minél több olyan jövőbeli lehetséges forgatókönyvet, alternatívát az életedben, a munkádban, amiely működőképes és vonzó lehet számodra. Ötletelj, kísérletezz és valósítsd meg!
3. Keretezd újra a problémát!
Ha egyszer ráérzel az átkeretezés ízére, többé semmi sem állíthat meg. Életünk telis-tele van olyan haszontalan tévhitekkel, amelyek gátolnak a céljaid megvalósításában. Próbáld meg átkeretezni a problémákat, tekints rájuk kihívásokként, amelyek egy jó akciótervvel megoldhatók.
4. A tervezés egy folyamat
Előfordulhat, hogy amikor az életedről gondolkozol, le kell vetkőznöd a gátlásaidat azáltal, hogy olyan alternatívákat is fontolóra veszel, amelyek elsőre talán őrültnek vagy működésképtelennek tűnnek. Később persze jó, ha le tudod szűkíteni a lehetőségek tárházát, és finoman tapogatózva megtalálod a járható utat. Ré kell érezned, hogy a tervezői folyamat során mikor kell szélesíteni vagy éppen szűkíteni a fókuszt.
5. Tudj segítséget kérni!
Mindenki életében eljöhet a pillanat, amikor hiába töri a fejét az otthona magányában, nem jut előrébb. Menj, vonj be másokat, beszélgess, hallgass meg több nézőpontot és véleményt. Ezt hívják radikális (mélyreható) együttműködésnek. A tervezői folyamat következő állomása az, amikor rádöbbensz, hogy nem vagy egyedül a problémáiddal, sok sorstársadat foglalkoztatják ugyanazok a kérdések, amelyek téged is. Ne felejtsd el: a legjobb ötletek sokszor csapatban születnek!
6. Mondd el a történetedet!
Mondd el a történetedet! Mondd el sokszor! Ha megteszed, érdekes dolgot tapasztalsz majd: a világ reagálni kezd rá, amiből új barátok, munkalehetőségek vagy éppen a problémád megoldása adódik majd.
Egy életed van, éld úgy, ahogyan szeretnéd!
Kiemelt kép: Pexels / Anna Nekrashevich
Fotó: Pexels
Schubauer Krisztina coach honlapját a linkre kattintva érheted el!