Hogy mi lesz divattá, milyen ruhadarabok kerülnek a boltok polcaira, a szekrényünkbe, talán még annál is több tényező összjátéka, mint sejtenénk. Nemcsak a világ híres divatházai alakítják, hanem a kor, amelybe születtünk, vagy éppen a földrajzi koordináták, amelyek mindennapjaink színterét jelölik. A november 17-én nyílt Divat & Város című kiállítás erre szeretne rámutatni. Arra, hogy egy város társadalmi és kulturális változásai nyomot hagynak a divaton, ahogyan a divat is képes formálni egy város identitását.
Divat & Város
„A ruha nem csupán viselet, hanem információhordozó is, megragadja egyedi társadalmi és gazdasági környezetét, a viselőjének státuszát, korát és egyéniségét is. A divat a korszellem lenyomata, megismerése által nem csak a múltat érthetjük meg jobban, hanem közelebb kerülhetünk a jelenhez, a jövőnkhöz és legfőképpen önmagunkhoz” – mondta Dr. Szatmári Judit Anna, a Divat & Város című kiállítás kurátora.
A Kiscelli Múzeumban nyílt tárlat az 1873-tól 2023-ig terjedő időszakot öleli fel, és a mintegy 250 tárgy Budapest elmúlt százötven évének eseményein kalauzol át bennünket. A divat változásain keresztül nyomon követhetjük a meghatározó történelmi-politikai eseményeket, a technológia fejlődését vagy a nagyvárosi életmód változását.
Mit mesélnek rólunk a ruhák?
A tárlat legrégebbi darabjai a kiegyezés korát idézik meg, amikor az újonnan egyesített magyar főváros hirtelen fejlődésnek indult. A századfordulót a 20. század elejéről származó szecessziós ruhák idézik meg, de a kiállított darabokon keresztül azt felfedezhetjük, hogyan hatott a második világháború, később pedig a szocializmus időszaka az egykor népszerű uszályokra és csipkékre. A 2000-es évekről nem évek szerint kerültek kiállításra a tárlat tárgyai. Az új évezredet huszonhárom hazai, kortárs divattervező Budapest ihlette munkája képviseli, amelyek elkészítésénél újrahasznosított anyagokat és etikus gyártási módszereket alkalmaztak.
A kiállításban több mint 120 teljes öltözék kapott helyet, amelyek mellett többek között kiegészítők, dokumentumok, zászlók és jelvények jelennek meg. A tárlat legtöbb darabja a Kiscelli Múzeum saját gyűjteményéből származik, de olyan kulturális intézmények is kölcsönöztek tárgyakat a kiállításnak mint a Magyar Nemzeti Múzeum, a Magyar Nemzeti Galéria, az Iparművészeti Múzeum, valamint a Közlekedési Múzeum, a Hadtörténeti Múzeum és az Országos Széchenyi Könyvtár.
Fotók: Kiscelli Múzeum