Ma van a madarak és fák napja, ezért mindenképpen stílusos lehet az erdőfürdő. A közel negyven éves múltra visszatekintő módszer népszerűsége folyamatosan növekszik, mára Magyarországon, de miben más az erdőben ilyenformán eltöltött idő, mint a túrázás vagy a kirándulás? Hogyan befolyásolja jóllétünket az erdő? És mikor és hol tartanak ilyen eseményt a közelünkben? Többek között ezekre a kérdésekre kerestünk válaszokat.
Ideje lelassítani
Itt az ideje a lelassulásnak, amihez reményeim szerint az erdőfürdő segíthet hozzá. Amikor felkeresem Györffy Éva erdőfürdő-vezetőt és erdőterápiás szakembert, a beszélgetés elején rögtön megjegyzi, pontosan ezért jönnek hozzá az emberek. Mint mondja, ez egy egészen új terület, még csak kevesek ismerik, akik viszont egyszer kipróbálják, utána máshogy gondolnak a természetre.
Györffy Éva az egyik első képzett erdőfürdő-vezetőként öt éve kezdett el dolgozni Magyarországon, magyar nyelvű képzést pedig három éve szerveztek először Sztankó Katával, noha maga az erdőfürdő kifejezés a nyolcvanas években kezdett elterjedni Japánban, ahol valóságos mozgalommá vált.
A természet igaz arca
„Egy ilyen alkalom célja, hogy visszatérjünk és újrakapcsolódjunk a természettel” – kezdi a szakavatott vezető. De vajon miben más mindez, mint egy erdei túra? „A túrázás jobban hasonlít a mindennapos közlekedésre, amit a városban teszünk, hiszen mindkettőnek ugyanaz a célja: szeretnénk eljutni egyik pontból a másikba. Még a forma is hasonló, mert ugyanazt csináljuk a nyüzsgő utcán, mint az erdőben: megyünk a kitűzött irányba, kikerülve a többi élőlényt, mint tereptárgyakat, és ha meglátunk valamit, ami felkelti a figyelmüket, akkor egy pillanatra megbámuljuk, majd tovább megyünk.
Ezzel szemben az erdőfürdő nem a haladásról szól, hanem a találkozásról, együttlétről.
A túrázás alatt egymással beszélgetünk, de erdőfürdőzés közben csendben vagyunk, és az is előfordulhat, hogy még ötszáz métert sem teszünk meg. Helyette újra kapcsolatba lépünk a természettel. „Ez a tevékenység lehet gyógyító, hordoz mindfullness elemeket, egy kicsit önismeret, és jobban érezzük magunkat tőle a bőrünkben pontosan azáltal, hogy újra kapcsolatba lépünk a teremtett világgal. Egy alkalom két-három óra, és minden esetben teljesen más élményt kínál, hiszen az erdővel együtt mi magunk is folyamatosan változunk. Mindig másvalaki kerül a fókusz középpontjába. Lehet, hogy egyszer a színes virágok, máskor a zöld lombkoronák, megint máskor az állatvilág, miközben egészen közelről megismerjük a természetet.
Amikor egy kisgyerek meglát egy virágot, azonnal odamegy és megszagolja. Ezzel szemben a felnőtt mit csinál? Elhalad mellette, legfeljebb megjegyzi, hogy milyen szép. Az erdőfürdő alatt viszont közel mehetünk más élőlényekhez , megszagoljuk, megérintjük őket, vagyis egyszerre több érzékszervünkkel is kapcsolódunk a természethez, megvizsgáljuk, vajon milyen az életük, hogy érzik magukat” – magyarázza a vezető, majd rögtön hozzáteszi, hogy a fák által termelt illatanyagok stresszoldó és immunerősítő hatásúak, és a természet elemeinek megismerése segíthet, hogy úgymond „megfürödjünk”, szellemileg és lelkileg megtisztuljunk, végső soron pedig megkönnyebbülve mondjuk: jobban vagyok.
Irány az erdő!
Az erdőfürdő nyugtató hatásának köszönhetően egyre népszerűbb, és a vezetett foglalkozások száma is folyamatosan emelkedik, azonban Györffy Évi figyelmeztet minket, hogy ezzel együtt a kalózok száma is nő. A képzett vezetőket a Magyar Erdőfürdő és Erdőterápia Társaságon keresztül találhatjuk meg, és létezik egy térkép is a Györffy Éviék által indított képzések honlapján, ahol a hozzánk legközelebb eső vezetőt kiválaszthatjuk.
Ma mintegy ötvenkét vezető működik Magyarországon, akiknek a neve garanciát jelent, és akik saját néven hirdetik a közelgő eseményeket, legyen szó a közelgő hosszú hétvégéről vagy bármelyik másik hétvégéről. A legtöbb esetben előzetes bejelentkezés esetén kérhetünk egyéni, családos vagy más egyéb csoportos vezetést is, annyi biztos, hogy egy nagy erdőfürdő mindannyiunkra ráfér
Kiemelt kép: Pexels / Yaroslav Shuraev, további fotók: Runyai Gábor
Ha tetszett a cikk, ez is tetszeni fog: így töltsd el a hosszú hétvégét a Tisza-tó körül!