Gombaterápia: az immunrendszer erősítésétől a mindennapi stressz kezeléséig

Becsült olvasási idő: 4 perc
Bár a Távol-Keleten évezredek óta használják, nyugaton csak az utóbbi időben kerültek reflektorfénybe – jótékony hatásukhoz azonban kétség sem fér. Dóczy Júlia írása.

hirdetés

A gyógygombákat az idei év egyik vezető wellness trendjeként tartják számon. Ugyan nyugaton csak az utóbbi időben kezdték el szélesebb körben vizsgálni a hatásukat, és egyelőre keveset tudunk róluk, egyre több kutatás támasztja alá, hogy a stressz csökkentésén át a szervezet kiegyensúlyozásáig rengeteg fronton támogathatnak minket. Jójárt Lilla egészségfejlesztő életvezetési és funkcionális táplálkozási tanácsadó segít körbejárni a témát.

Remind

Stresszes hétköznapok

Az életvitelünk felgyorsulásával egyre nagyobb szükségünk lehet azokra az alternatív hatóanyagokra, amelyek segítenek kiegyensúlyozni a szervezetünket. „Az állandósult stresszes életmód az immunrendszer gyengülését okozza, így hajlamosabbak lehetünk elkapni különféle fertőzéseket és könnyebben kijöhetnek bizonyos allergiák is” – magyarázza Jójárt Lilla életvezetési és funkcionális táplálkozási tanácsadó, aki a Harbini Heilongjiang Hagyományos Kínai Orvostudományi Egyetemen oktatásain és dr. Szűcs Zoltán gyógyszerésztől tett szert a gyógygombákról szerzett ismereteire.

„Ugyanígy a szervezet védelmi vonalának meggyengülése is ehhez a folyamathoz köthető, illetve az autoimmun megbetegedések kialakulásához is hozzájárulhat a stressz. Mindezen túl egyre többen szenvednek cukorbetegségtől, magas vérnyomástól, ízületi bántalmaktól vagy például szorongásos, depressziós tünetektől is.”

Talán ez a tendencia választ ad arra, miért nőtt meg az érdeklődés az étrend-kiegészítők, alternatív terápiák, így a gyógygombák iránt is. Egyes gombafajok megelőzésben és tünetkezelésben való alkalmazása nyugaton új gyakorlatnak számít, keleten azonban régóta dolgoznak az orvosok a hagyományos orvoslás mellett alternatív gyógymódokkal is. „A kínai gyógyászatban például a gyógyszeres kezelések mellett az idegrendszer harmonizálása és a szervezet teljes kiegyensúlyozása is része az orvoslásnak, amit esetenként a gyógygombák adaptogén hatásával érnek el” – mondja a szakértő.

Tudtad?

A shiitake gomba egyik összetevőjét, a lentinánt Japánban és Kínában gyógyszernek minősítették, és a rákkezelésének kiegészítéseképp alkalmazzák. Egy kínai tanulmány szerint, amely tizenkét év klinikai vizsgálatának az eredményeit vette alapul, a lentinán immunterápiás gyógyszerként alkalmazva nemcsak a daganatos betegek életminőségét javította, elősegítette a tüdőrákos betegeken végzett kemoterápia hatékonyságát is. Mindebben szerepe volt egy magyar rákkutatónak, az MTA doktorának, dr. Fachet József professzornak, aki japán tudósok felkérésre – Európában elsőként – vizsgálata a kiválasztott gyógygombák immunmoduláló (azaz a szervezet kóros immunreakcióját módosító) és a rákbetegségekre gyakorolt hatását. A legújabb kutatások szerint a gombák hatásainak mélyebb vizsgálatával és az immunterápia területének feltérképezésével, a gombák alkalmazása helyet kaphat a daganatos betegségek nyugati orvoslásában is.

Remind

A gombák ereje

Mivel a gyógygombák is adaptogének, növelhetik a pszichés és a fizikai stresszel szembeni ellenállóképességünket. Balanszírozásuknak köszönhetően, ami alulműködik a szervezetünkben, azt felhúzzák, ami pedig túlpörög, azt visszafogják.Ha például valakinek magas a vérnyomása, egy gyógygomba segíthet csökkenteni, de ha épp alacsony, megemelheti a normál szintre” – mondja a táplálkozási szakértő. Egy friss kutatás szerint ugyan a gombák nem válthatják ki a gyógyszeres kezelést, a bennük található bioaktív anyagok hatással vannak a magas vérnyomásra, így akár szerepük lehet a szív-és érrendszeri problémák enyhítésében is. Az ehető gombák fontos összetevői a magas vérnyomásban szenvedők részére előírt diétákban – például a mediterrán étrendben is –, mivel gazdagok aminosíavakban, élelmi rostokban, fehérjékben, vitaminokban és ásványi anyagokban.

Bizonyos gyógygombák mindemellett remek immunerősítők lehetnek – például a shiitake vagy a pecsétviaszgomba méltán nevezhető immunbombának. „Ha az immunrendszerünk csúcsra jár, sokkal kisebb az esélye annak, hogy a szabad gyökök károsítsák a DNS-t vagy elkapjunk bármilyen fertőzést” – mondja Jójárt Lilla.

„Segíthetnek a gyulladások, allergiák megelőzésében, feltölthetnek energiával, javíthatják a fizikai és mentális teljesítményünket. Számos természetben élő gyógygomba kivonata antibakteriális hatást tanúsít a baktériumok széles körével szemben. A gyógygombák bioaktív vegyületei és immunerősítő összetevői számos más betegségek gyógyulását is felgyorsíthatják. Különösen hatékonyak lehetnek a szív- és májproblémák esetében, de méregtelenítésre vagy a bélflóra egyensúlyának helyreállítására is alkalmazhatók.”

Remind

Gyógygombák együtt

A tudomány több mint háromszáz gyógygombát tart számon, ezeknek azonban legfeljebb 10-15 százaléka alkalmas emberi fogyasztásra. Ilyen például a gyapjas tintagomba, a kínai hernyógomba, a mandulagomba, a genoderma vagy a shiitake. „Míg korábban a hagyományos ázsiai természetgyógyászatban meg kellett szárítani és porrá őrölni a gombákat, hogy profitáljanak a gyógyhatásukból, ma már a modern mikoterápiának köszönhetően extrém magas (a gombaporoknál akár harmincszor is magasabb hatóanyagtartalmú) kivonatok állnak rendelkezésünkre” – magyarázza a szakértő.

„Célzott kezelésekre többféle gombafaj kivonatát is alkalmazhatjuk: ezzel a módszerrel az összetevők kiegészítik egymást, és egy optimális egészségjavító hatást érhetünk el. A ganoderma és a shiitake kombinációja például alkalmas lehet az általános vitalizálás elérésére vagy az időskori problémák (érelmeszesedés, szívgyengeség) megelőzésére. A maitake gombával kombinálva a shiitake ellensúlyozhatja az úgynevezett metabolikus szindróma problémáit (túl magas vércukor- és vérzsírértékek). A ganoderma és a hericium pedig együtt megerősítheti az egészséges bélflórát, ezáltal stabilizálhatja az immunrendszert.”

ganoderma (pecsétviaszgomba, reishi) támogathatja a szervezetünkben felgyülemlett nehézfémek, méreganyagok kivezetését. Meggátolhatja bizonyos vírusok szaporodását.

süngomba a bél és az agy segítője. Növelheti az idegrendszeri sejtek megújító faktor szintjét, csökkentheti a bélgyulladásokat, segítheti az emésztést, jó hatással van a refluxra. Segítheti a microbiom- bél- agy tengely helyreállítását.

shiitake gomba segíthet az immunerősítésben, csökkentheti a fogszuvasodást, a fogakon a plakk képződést és a fogágybetegségeket.

A gyapjas tintagomba támogathatja a fogyást, jótékony hatással lehet az anyagcserére, illetve a vércukorszint szabályozásra is.

A kínai hernyógomba növelheti a teljesítményt, támogathatja a vitalitást, javíthatja a vérkeringést és a szívműködést.

A mandulagomba antivirális hatású lehet, segíthet az allergia leküzdésében.

Remind

A mindennapi rutinunk része

A gombákat az egészségünk megőrzése érdekében, de bizonyos tünetek, betegségek kezelésére alternatív terápiaként, akár naponta is alkalmazhatjuk. Nyersen, főzve vagy porítva is beilleszthetjük a mindennapi étrendünkbe. Azt kell megtalálnunk, melyik gomba a leghatékonyabb számunkra, és az egyéni allergiákat, érzékenységet mindig szem előtt kell tartanunk! Jójárt Lilla azt is javasolja, amennyiben valaki gyógyszert szed, egyeztessen az orvosával, mielőtt belekezd bármilyen gomba alapú étrend-kiegészítőbe, és mielőtt gyógygombát vásárolunk, mindenképp tájékozódjunk annak tisztaságáról is.

„Mivel a gombák közvetett vagy közvetlen módon általában a talaj tápanyagait használják fel a szaporodásukhoz, fejlődésükhöz, ezért rendkívül fontos, hogy a táptalaj, amiben a gombák szaporodnak, biológiailag tiszta legyen. Ne tartalmazzon semmilyen szennyeződést, ipari hulladékot, kémiai vegyületeket, radioaktív káros anyagokat, illetve más civilizációs szennyeződéseket (például gyógyszerszármazékokat) sem.”

A gyógygombák tanulmányozásával egyre több olyan hatóanyagot fedeznek fel a szakértők, amelyek beépíthetők a nyugati orvoslási technikákba is. Azonban tartsuk szem előtt, hogy a gyógygombák fogyasztása nem helyettesíti az orvosi terápiát.

Fotók: Canva

Ha tetszett a cikk, ez is tetszeni fog: kattints, és olvasd el, hogy inthetsz búcsút a stressznek az adaptogének segítségével.

Tetszett, inspirált? Oszd meg másokkal is!

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn