Előttünk a karácsonyi ünnepek, a szilveszter. Ilyenkor óhatatlanul többféle és nagyobb mennyiségű étel kerül az asztalra, mint a hétköznapokon. Emellett sajnos rengetegen szednek rendszeresen gyógyszereket anélkül, hogy tudnák: különböző ételek, alapanyagok esetleg befolyásolhatják ezek hatásait vagy mellékhatásait. Következzen néhány jótanács, amelyet érdemes megszívlelnünk az ünnepi lakomák közepette.
Grapefruit
Az egyik élelmiszer, amely hatással lehet az általunk szedett gyógyszerekre: a grapefruit. A benne található naringin nevű polifenol jelentősen befolyásolja sok gyógyszer hatásmechanizmusát. Ha valaki például grapefruitlével veszi be a vérnyomáscsökkentőjét, akkor számolhat vele, hogy a vérnyomása jelentősebben, akár veszélyes mértékben is csökkenhet. Ezzel a hatással olyan gyógyszerek esetében fontos számolnunk, amelyeket pontos mennyiségben szedünk, tehát a immunrendszert fékező, a hormonrendszer működését befolyásoló, a koleszterincsökkentő, a szívritmus szabályozó és a kemoterápiás készítmények esetében. De akkor is érdemes kerülnünk a grapefruitot, ha a fogamzásgátló tablettát veszünk be. A tabletta szedése mellett eleve nő a trombóziskockázat, a naringin hatására pedig a fogamzásgátló anyagok jóval lassabban bomlanak le a szervezetünkben.
Óvatosan a kávéval, tejeskávéval!
A legtöbben kávéval indítjuk a reggelünket, igaz? Ez a szokás sem veszélytelen, ugyanis a koffein komoly farmakológiai hatásokkal rendelkezik. Sok fájdalomcsillapító azért tartalmaz koffeint, mert az a fő hatóanyag működését katalizálja, így már kisebb dózissal is elérhető a kívánt hatás. Ha azonban a koffeintartalmú gyógyszer mellé még kávét, teát is iszunk, ne csodálkozzunk, ha verejtékezni fogunk, remeg a kezünk vagy idegesebbek, feszültebbek leszünk. A koffein a vércukorszint csökkentő inzulinnal sem fér meg jól: annak hatását felerősítve drasztikus, akár életet veszélyeztető vércukorszint zuhanást is okozhat. Arra sem árt odafigyelnünk, hogy mi kerül a kávénkba, hiszen a tejben található kalcium főként antibiotikumokkal kombinálva jelent gondot. Ugyanez a helyzet a legtöbb sportitallal és ásványvízzel, amelyeket szintén gyakran dúsítanak kalciummal, magnéziummal.
Télen csúcsra jár a vitaminok, táplálék kiegészítők fogyasztása is
A gyorsabb gyógyulás és az egészségmegőrzés érdekében sokan szednek különféle vitaminkészítményeket. Antibiotikumkúra idején azonban ez sem javasolt. A multivitaminok általában jó adag kalciumot, magnéziumot és cinket tartalmaznak, amelyek gátolják a gyógyszer felszívódását. A pajzsmirigygyógyszerek hatását szintén gyengítik a tejtermékek és a kalcium. Sokan azért kényszerülnek a gyógyszerből nagyobb dózis szedésére, mert a tabletták beszedésekor tejet, tejterméket fogyasztanak. Hasonlóan óvatosan kell bánni a brokkoliban, spárgában, spenótban, babban, salátában található K-vitaminnal, amely a vérhígító gyógyszerek antagonistája!
Nem ünnep az ünnep koccintás nélkül?
Aligha létezik az ünnepi asztalnak még egy olyan szereplője, amely annyira súlyos gyógyszer mellékhatásokat képes előidézni, mint az alkohol. Ismert tény, hogy nem csupán anyagcserénkre, de a szervezetünkben zajló szinte valamennyi élettani folyamatra is komoly kihatással bír. Az alkohol többek között képes módosítani az antibiotikumok lebontását és felszívódását a szervezetben, ami csökkentheti a gyógyszerek hatékonyságát. Ergo ha alkoholt fogyasztunk, lassabban gyógyulsz! Legyünk óvatosak akkor is, ha ha antidepresszánst, nyugtatót, altatót esetleg vércukorszintre ható gyógyszert szedünk, hiszen ezek hatását is felerősítheti.
Fotók: Pexels
Kautzky-Szemők Adriennt megtalálhatod a kezedbenazegeszseged.hu-n és a kautzkyadrienn.hu-n keresztül is!