A lencse az újévi asztal nélkülözhetetlen szereplője, akár hisszük, hogy gazdagságot hozhat számunkra, akár nem, és persze azzal sem ártunk magunknak, ha kerüljük a szárnyasok fogyasztását – nehogy elkaparják a szerencsénket –, a pénzügyeinket azonban az előttünk álló évben sem érdemes babonákra bízni. Néhány új szokás bevezetésével sokkal többet tehetünk azért, hogy ne folyjon ki a pénzünk a kezünk közül.
1. Legyél képben
Az első és legfontosabb lépés a tudatos pénzügyi döntések felé, hogy mindig legyél tisztában a bevételeid és a kiadásaid mennyiségével. Ha minden hónap végén úgy érzed, hogy a pénzed egyszerűen kifolyt a kezeid közül, érdemes táblázatot vezetned. Kövesd nyomon, hogy mire mennyit költöttél, és vond le a következtetéseket. Talán rájössz majd, hogy meglepően sokat fordítottál ételrendelésre, esetleg megint elhatalmasodott rajtad a ruházati cikkek iránti rajongásod.
2. Ellenőrizd naponta az egyenlegedet
Ha te is álltál már értetlenül afelett, hogy hová tűnhetett a bankszámládról a fizetésed jelentős része mindössze néhány nap leforgása alatt, sokat segíthet a pénzügyeid kordában tartásában, ha naponta ellenőrzöd az egyenlegedet. Lehet, hogy a hónapban nem költöttél drágább holmikra, azonban mind ismerjük a mondást: sok kicsi sokra megy. Lehetséges, hogy az összeget, amiből akár egy új telefont is vásárolhatnál magadnak, a kedvenc kávézódban vagy pékségedben hagytad ott. Ha folyamatosan képben vagy azzal, hogy éppen hogy állsz, könnyebben kordában tudod tartani a kiadásaidat.
3. Első a megtakarítás
Minden hónapban elhatározod, hogy egy bizonyos összeget félreteszel a fizetésedből, mégsem sikerül soha elérned a kitűzött célt? Tedd első helyre a megtakarításodat! Amint megérkeznek a bevételeid a számládra, különítsd el az összeget, amit félre szeretnél tenni, így biztosan nem költöd el.
4. Ne nyújtózkodj addig, amíg a takaród ér
Ha szeretnél fekete öves pénzügyi döntéseket hozni, fogalmazd újra a mondást, miszerint addig nyújtózkodj, amíg a takaród ér – és ne nyújtózkodj addig, amíg a takaród ér. Lehetséges, hogy a kereseted mellett megengedheted magadnak, hogy minden nap étteremben ebédelj, azonnal lecseréld a telefonodat, ha kijön egy újabb modell, és kizárólag márkás ruhadarabokban járj, de vajon marad-e megtakarításod a mostani életszínvonalad mellett? Élj kisebb lábon, mint tehetnéd, és inkább fektesd be az így fennmaradt összeget.
5. Tervezd meg az életedet
Pénzügyi célok nélkül kihívások elé állíthat bennünket, ha spórolni szeretnénk. Hiszen a ránk zúduló reklámok, a boltok csillogó kirakatai folyamatosan vásárlásra csábítanak. Ha nem tudjuk, hogy mire vágyunk, könnyen a csapdájukba sétálhatunk. Akár az álomnyaralásunkról van szó, akár az autónk szervízeléséről, állítsunk fel célokat, és készítsünk ezekhez pénzügyi tervet – így sokkal tudatosabbak lehetünk a költekezéseink terén.
+1 Tartalékolj vészhelyzetre
Bár sokkal szívesebben tartalékolunk a vágyott motor vizsgára, indiai útra vagy egy kerti pizzasütőre, fontos pénzügyi cél az is, hogy legyenek megtakarításaink vészhelyzet esetére. Mindannyian szeretnénk bízni abban, hogy krakh csak másoknál üthet be, de hálásak leszünk magunknak, ha egy nagyobb kiadással járó probléma esetén lesz hova nyúlnunk.
Fotók: Pexels