Horvátország összesen nyolc nemzeti parkkal és tizenkét természetvédelmi területtel büszkélkedhet, területének 10%-a védelem alatt áll. Geológiai sokszínűsége mellett biodiverzitás dolgában sem áll rosszul, több mint negyven ezer állatfajnak ad otthont, közöttük a vadlónak, a barnamedvének, a fakókeselyűnek vagy éppen a delfinnek. Ugyan főként ideális üdülőhelyként gondolunk az országra, amelynek sziklás vagy homokos partjain magunkba szívhatjuk a melengető napsugarakat, pedig az ezerarcú tájnak köszönhetően nem kell megvárnunk a nyarat, hogy feltöltődésünk helyszínéül válasszuk. Természeti csodáit akár már tavasszal felfedezhetjük.
Mljet, az Adria legszebb szigete
Az Adria legszebb, érintetlen erdőkkel, olajfákkal és szőlőligetekkel borított szigete, Mljet a Földközi-tenger egyik gyöngyszeme. A területén található Mljet Nemzeti Park gazdag állat- és növényvilágnak ad otthont. Számtalan illír korból származó erőd és sír, két sós tó – a Veliko és a Malo jezero –, Polače római palotája vagy éppen Szűzmária bencés kolostor vár felfedezésre. A szigeten az antik mítoszok is megelevenednek, a déli oldalán megbújó Odüsszeusz-barlangról úgy tartják a helyiek, hogy itt lelt menedékre a hajótörést szenvedett görög hős.
Kopácsi-rét
A Budapesttől alig három órára található Kopácsi-rét Európa egyik legnagyobb természetes mocsárvidéke. Szlavónia zöld oázisa a Dráva és a Duna összefolyásánál található 238 hektáros területen helyezkedik el, és a gyakori áradások és megközelíthetetlensége miatt azon kevés vidékek közé tartozik, amelyek érintetlenül maradtak az utókorra. Ez persze nem azt jelenti, hogy nincs mód a felfedezésére. A természetvédelmi területet a sekély, mocsaras holtágakban közlekedő kirándulóhajókkal vagy a park keleti oldalán cirkáló dunai hajókkal járhatjuk be. Ha szerencsénk van, láthatjuk a Kopácsi-rét védjegyének számító szarvascsordák egyikét vagy a környéken tanyázó vaddisznókat, a sokszínű madárpopulációról nem is beszélve.
Papuk erdei
A bükkösökkel és fenyvesekkel tarkított Papuk Natúrparkot a Jankovac Parkerdő teszi a hegymászók legnépszerűbb szlavóniai kirándulóhelyévé. Ékköve a Skakavac-vízesés a csörgedező hegyi patakok, virágos rétek és sűrű bükk erdők ölelésében bújik meg. Jankovácon mesés turistaház várja azokat, akik hosszabb, akár több napos túrát terveznének a környéken. A hegység nemcsak szépsége, földtani jelentősége miatt is jelentős. A legősibbtől egészen a legkésőbbi földtani korokból találhatunk itt kőzeteket. Nem véletlen, hogy itt alapították meg Horvátország első földtani parkját, a Rupnicát a festői Voćina nevű település közelében.
Az Učka mészdomborzatai
A Horvátország északnyugati részén található hegylánc fő látványosságai az Učka borító mészkőalakzatok, de számtalan más látnivaló is a csúcsra vonzza a kirándulókat. Lejtőit megannyi kápolna és barlang tarkítja, a csúcson egy öreg torony várja azokat, akik a páratlan, környékbeli szigetekre és a hegy lábánál elnyúló Opatija Riviérára nyíló panorámában szeretnének gyönyörködni. A hegyvonulat teteje sokszor olyankor is fényárban fürdik, amikor köd ereszkedik a tájra, ezért ha igazán különleges élményre vágyunk, ködös időben mindenképpen célozzuk meg a csúcsot.
Biokovo, az impozáns hegyóriás
A Bikovo kétségkívül Közép-Dalmácia gyöngyszeme. Az 1500 méteres magasságba nyúló hegység meredek falai szinte az alattuk elterülő azúrkék tengerbe omlanak. A hegyóriást gyönyörű túra- és bicikliútvonalak hálózzák be, amelyeket hegyi pihenők szegélyeznek. Ha a legmagasabb pontjáig, a Szent György csúcshoz szeretnénk kirándulni, érdemes a Makarska Riviéráról vagy a Dalmát Zagorától induló ösvények közül választanunk.
Horvátország a természetimádók valódi paradicsoma. Sokszínűsége és felfedezésre váró természeti kincsei felejthetetlen élményeket tartogatnak az országba érkezőknek.
Kiemelt kép: Mljet Nemzeti Park: Darko Kešnjer
Fotók sorrendben: Kopácsi-rét: Julien Duval; Papuk Natúrpark: Julien Duval; Učka Nemzeti Park: Julien Duval; Biokovo Nemzeti Park: Julien Duval