A hosszú és boldog élet titka – Enni, vagy nem enni: ez itt a kérdés…

Becsült olvasási idő: 2 perc
Vajon miért döntene úgy az ember fia-lánya, hogy hosszabb-rövidebb időre megvonja magától a napi betevőt és egy ideig csak tiszta vízen él? Jöjjön hát egy kis összefoglaló arról, mire jó ez a túlzás nélkül csodafegyvernek tartott eszköz a longevity fegyvertárából, ami egyébkén egyáltalán nem újkeletű, hiszen a böjt egyidős a létezésünkkel. Szente Mónika longevity tanácsadó írása.
vizbojt

hirdetés

Sokan tartanak a hosszabb ideig tartó táplálékmegvonástól, mondván ha nem esznek négyóránként, vagy ők halnak éhen vagy valaki más fog meghalni miattuk. Nos, ez olyannyira így van, hogy az eddig hitelesen dokumentált, legtovább vízböjtölt ember 382 napig bírta, igaz, neki 125 kg-tól kellet megszabadulnia. Ezt persze orvosi felügyelet nélkül senkinek sem javasolnám, de az egészséges ember számára egy 3-5 napos vízböjt kellő felkészülés mellett egyáltalán nem teljesíthetetlen.

Feast or fast

Szervezetünk alapvetően két üzemmódban működik: a szükség illetve a bőség állapotában, így van ez, mióta világ a világ. Nagyon leegyszerűsítve, ha táplálékhoz jutunk, egy úgynevezett mTor jelút kap szerepet, ami egy anabolikus, vagyis felépítő folyamat, ha pedig éhezünk, akkor az AMPK és az autofágia, ami pedig egy lebontó, más néven katabolikus folyamat.

Jó esetben ezen állapotok váltakozása segít egyensúlyban tartani szervezetünk sejtszíntű egészségét. Manapság a jóléti társadalmakban élő emberek nagy része viszont többnyire csak a bőség, vagyis a (túl)tápláltság állapotát ismeri, így megfosztva testét attól a természetétes gyógymódtól, ami elejét vehetné a legtöbb kialakuló krónikus betegségnek.

Miért a vízböjt?

Sokféle böjt létezik, de valójában csak egy olyan van, ami képes kiaknázni az autofágia gyógyító erejét, ez pedig a vízböjt. Ezt azért fontos hangsúlyozni, mert a különféle, mostanság divatos „tisztítókúrák” mindegyike, bár valamilyen szintű megvonáson alapul (szilárd táplálék, fehérje), mégsem képes elérni a legfontosabb célt, vagyis az öngyógyítás folyamatának beindítását, mert ez csak abszolút zéró tápanyag bejutása mellett lehetséges.

Amikor tizenéve először rátaláltam a böjtölésre, még nagyon kevés megbízható információ volt elérhető az átlagember számára. Emlékszem, én egy vízböjtöket is vezető amerikai orvos chat-szobájából tudtam anno kibogarászni, mit és hogy csináljak. Szerencsére ma már számos orvosi szakvélemény, ajánlás és publikus kutatási anyag támogatja a böjtölés iránt érdeklődőket, azóta tucatnyi könyv jelent meg a témában. A vízböjtölésnek, attól függően mennyi ideig tartjuk, különböző egészségügyi hatásai vannak, a következő részben ezekről írok majd, a harmadik részben pedig gyakorlati tanácsokkal készülök arra az estre, ha úgy döntenétek, ti is belevágtok egy ilyen kihívásba.

Fotó: Pexels / SHVETS production

Elindult a Remind Connect! Csatlakozz hozzánk első beszélgetős estünkön május 3-án a MOM Kultban,és hallgasd meg Szente Mónika longevity tanácsadót is. A részletekért és a jegyvásárlásért kattints ide!

Ha tetszett a cikk, ez is tetszeni fog: 5 hétköznapi szokás a hosszú és egészséges életért.

Tetszett, inspirált? Oszd meg másokkal is!

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn