5+1 könyv, amivel kipihenheted magad a két ünnep között

Becsült olvasási idő: 3 perc
A fejedre szakadt teendők miatt lemaradták az őszi könyvújdonságokról? Főzz magadnak egy forró teát a két ünnep között, vegyél magadhoz egy tál bejglit, helyezkedj el a kedvenc foteledben, és lazíts az ősz legizgalmasabb köteteivel.

hirdetés

Remind

1. Jón Kalman Stefánsson: Hiányod maga a sötétség

Jón Kalman Stefánsson igazi szupersztár Magyarországon. Az októberi Margó Fesztiválon teltház előtt beszélgetett Ott Annával; rajongói pedig kígyózó sorokban várakoztak, hogy megszerezhessék az izlandi író aláírását. Népszerűsége korántsem a véletlen műve. A misztikus, izlandi táj előtt játszódó regényei mély érzékenységgel és megkapó líraisággal szólnak életről és halálról. Legújabb, lebilincselő regénye, a Hiányod maga a sötétség az emberi kapcsolatok szövevényes hálózatát tárja elénk, és eltökélten boncolgatja a megválaszolhatatlan kérdést: mi értelme rövid, földi létünknek?

(Jelenkor Kiadó, 5299 forint)

Remind

2. Isabel Allende: Violeta

Mennyit változhat a világ száz év alatt; és milyen nyomot hagyhatnak ezek a változások egy emberi életen? A történelem viharait megélt Violeta 1920-ban született, abban az évben, amikor a világszerte tomboló spanyolnátha elérte Dél-Amerikát is. Rendkívüli életéről szóló memoárját pedig 2020-ban, egy másik világméretű járvány terjedésének az idején veti papírra – immár a halálos ágyán. Isabel Allende nem csupán egy bátor és erős nő életéről, hanem minden életről ír, amely a maga viharaival és boldog pillanataival, annak megismételhetetlenségével lenyűgöző.

(Libri Könyvkiadó, 4999 forint)

Remind

3. Paul Auster: Baumgartner

„Miért telítődik emlékek és érzések sokaságával az egyik pillanat, miközben egy másik nyomtalanul feledésbe merül?” – teszi fel a kérdést az amerikai ezredfordulós irodalom egyik legnagyobb alakja, Paul Auster legújabb regényében, a Baumgartnerben. A könyv címszereplője a hetvenegy éves Sy Baumgartner ismert író és nyugdíj előtt álló filozófiaprofesszor. Napjai az emlékezés és a felejtés különös kettősségében telnek. Miközben próbálja észben tartani napi teendőit, feltárulnak saját és tíz évvel ezelőtt egy tragikus balesetben elhunyt felesége emlékei megismerkedésükről, New York-i fiatalkorukról és közös életükről.

(XXI. Század Kiadó, 5490 forint)

Remind

4. Claire Keegan: Ilyen apróságok

1985-ben járunk az írországi New Ross-ban. Bill Furlong, a szén- és tűzifa-kereskedő feleségével öt lányt nevel, keményen dolgozik, becsületes életet él, és bár távolról sem mondható tehetősnek, jobb módban él, mint mások. Bill New Ross megbecsült polgára, amit elsősorban Wilson asszonynak köszönhet. A nő befogadta őt megesett édesanyjával együtt, így egyikük sem jutott arra a szörnyű sorsra, ami a „bűnbe esett” fiatal lányokra és gyermekeire vár. Bill sosem felejtette el az emberi kedvességet, ami talán a haláltól mentette meg őt, ezért az egész életét felforgatja, amikor szembesül a Jó Pásztor nővérek iskolája mellett üzemelő zárda és mosoda kegyetlenségével. Az Ilyen apróságok az ezidáig novelláiról ismert Claire Keegan első regénye, amely a Booker-díj fennállásának talán legrövidebb hosszúlistás könyve.

(XXI. Század Kiadó, 3990 forint)

Remind

5. Benjamín Labatut: MANIAC

Öntelt tudós, aki ellopja társa felfedezését. Gondos apa, aki lányát egy kivételes, intellektuális pályafutásra készíti fel? Kibírhatatlan férj, aki megfosztja feleségét hőn áhított vágyától. Mindenekelőtt pedig a férfi, akinek a felfedezései nyomán megszületett a mesterséges intelligencia. Benjamín Labatut MANIAC című regényében a 20. század legokosabb embereként emlegetett Neumann János életútját járja körül. Könyvében a dél-amerikai prózahagyományt a mozaikportrék és a tudománytörténeti nyomozások izgalmával ötvözi. A tényekből fikciót alkot, a valóságból drámát és krimit sző.

(Open Books, 4999 forint)

Remind

+1 Bibók Bea: Ellopott gyermekkor

„El tudsz képzelni egy madarat, amint ráaggatott, nehéz súlyokkal felszabadultan röpköd a levegőben? Ugye nem? Pedig így él egy parentifikált ember, aki nehezékkel a hátán is szárnyalni próbál.” Bibók Bea első kötetében a parentifikációt, vagyis azt a jelenséget járja körbe, amely a túl korán felnőtt gyerekeket érinti. Ha gyerekként a szüleid azt várták tőled, hogy talpraesettebb legyél kortársaidnál; ha felnőttként önmagadra vállalod mások boldogságának a felelősségét; ha nem szívesen kérsz segítséget; ha folyton tökéletességre törekszel; ha úgy zsigereled ki önmagad, hogy megfeledkezel a saját szükségleteidről, hasznos olvasmány lehet számodra az Ellopott gyermekkor, amelyben Bibók Bea érzékletes példákon keresztül mutatja be, hogyan alakul ki, és milyen hatással van életünkre a parentifikáció.

(Libri Kiadó, 4999 forint)

Tetszett, inspirált? Oszd meg másokkal is!

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn