2022-ben a kultikus krémeket kultikus hatóanyagok váltották fel, mert már nem elég garancia a márkanév, hanem az is érdekel bennünket, miben rejlik a varázsereje egy-egy kozmetikumnak. Lássuk melyek azok a hatóanyagok, amelyekre a szépségipar manapság esküszik.
Marad a Niacinamid
A B3 vitamin származék temérdek arcápoló szérum és nagydózisú koncentrátum összetevője, az idei év egyik slágere, nem csoda, hiszen meglehetősen látványosan teljesít, és ami a legfontosabb, rendkívül bőrbarát.
Ez a remek antioxidáns hozzájárul a bőr természetes védőrétegének helyreállításához, melynek sérülése felelős leggyakrabban a különböző bőrtünetekért, problémákért a tág pórusoktól az aknén keresztül a pigmentfoltokig. Ezzel a védőmechanizmussal lehetővé teszi azt is, hogy a bőr megőrizhesse nedvességtartalmát.
Szuper gyulladáscsökkentő, így a problémás, pattanásos bőr legjobb barátja. Szabályozza a faggyútermelést és finomítja a pórusokat. Képes a már meglévő hegeinket, pigmentfoltjainkat halványítani, 4-5%-os mennyiségben alkalmazva pedig bizonyítottan serkenti a bőr természetes kollagéntermelését. Így, ha kitartóan és folyamatos használjuk bőrfeszesítő és ránctalanító hatását is megtapasztalhatjuk.
Elektrolit-pótlás
Következő évünk nagyon fontos trendje lesz a bőrápolási rutinba beépített ásványi anyagpótlás. A magnézium, kalcium, kálium, nátrium, akár krémek, szérumok, arcpermetek formájában juttatjuk be, kozmetikai alkalmazásuk szabályozza a sejtek pH szintjét, és segít benntartani a nedvességet a bőrben. A magnézium például a hormonális okokból kialakult akné kezelésében valóságos csodaszer, mivel csökkenti a kortizol termelődést, ezáltal stabilizálja a szervezet hormonális egyensúlyát. De fontos szerepet tölt be az immunrendszer működésében is, emiatt az allergiás bőrtünetek kezelésében nagyon hatékony.
Fermentált bőrápolás
Az fermentált, vagyis erjesztett összetevők aktív kultúrákból (probiotikumokból), az erjedés melléktermékeként létrejött savakból (AHA-k), vagy olyan anyagokból származnak, amelyek összetevői az erjedés után hatékonyabbá válnak (erjesztett antioxidánsok). A probiotikumok segítenek megszabadulni a „rossz” baktériumoktól még mielőtt gyulladást okozhatnának, és egyensúlyba hozzák a bőr mikrobiomját, csökkentik a bőrpírt.
A koreai és japán piacról hódító útjára indult fermentációs eljárás során a természetes növényi kivonatokhoz mikro-orgazmusokat adnak (baktériumot vagy gombát), melyek által megnő a hatóanyag-koncentráció, továbbá a fermentált hatóanyagok könnyebben és mélyebben tudnak felszívódni a bőrben. Az aminosavak a fehérjék nélkülözhetetlen építőkövei, megerősítik bőrünk védelmi rendszerét és javítják a kollagéntermelést és a rugalmasságot.
Japán indigó
Ezt a gyönyörű növényt ősidők óta alkalmazzák erőteljes nyugtató, hűsítő hatásáért. A japán szamurájok indigóval átitatott pamut anyagot viseltek páncéljuk alatt, hogy segítsen meggyógyítani sérüléseiket. A ma gyakran „szamuráj-kéknek” is nevezett festékanyagnak igazoltan sebgyógyító és gyulladáscsökkentő hatása van, különösen hatásos az olyan bőrbetegségek kezelésénél, mint az ekcéma és a rosacea. A trendelőrejelzések alapján egyre több kozmetikai márka termékeiben megtaláljuk majd.
További információkat találhatsz a 2023-as tudatos szépségápolási trendekről a Remind Bookazine első számában.
Fotók forrás: Getty