Árcsökkenés? Stagnálás? Áremelkedés? Mi vár ránk a lakáspiacon?

Becsült olvasási idő: 3 perc
Vajon mire számíthatnak idén azok, akik ingatlant vásárolnának vagy adnának el? Szalóky Bálint járta körül a lakáspiaci előrejelzéseket.

hirdetés

Főleg történelmi okokra visszavezethető, hogy Magyarországon rendületlenül nagy hagyománya van a lakástulajdonlásnak. Ma is sok fiatal nagy tervei között szerepel a saját nagyvárosi otthon, az elkövetkező időszak viszont fordulatot hozhat, és ez elbizonytalaníthatja a vásárlás előtt állókat.

Az elmúlt években a lakáspiac szabályosan szárnyalt, és kiélezett helyzetben találta magát, aki jó helyen lévő ingatlanra áhítozott. Bizonyos esetekben nemcsak, hogy szó sem lehetett alkuról, de a vevőjelöltek egymásra licitálgattak az előnyös adottságokkal rendelkező, mégis megfizethető belvárosi lakások esetében. Ez a roham szemmel láthatóan a járványidőszak alatt kezdett csillapodni, és bár azt hihetnénk, hogy visszaveti az árakat az inflációtól vagy a gazdasági nehézségek eljövetelétől való félelem, a számok mást mutatnak.

Csökkenő érdeklődés

A GKI és a Masterplast negyedévente elkészíti az ingatlannal foglalkozó cégek, illetve a lakosság várakozásait mérő lakáspiaci indexet. Az talán cseppet sem meglepő, hogy az aktuális felmérés visszajelzései sokkal borúlátóbbak, mint az előző alkalommal – olyannyira, hogy hasonló pesszimizmus utoljára a pandémia legrosszabb időszakát jellemezte.

Az ingatlanosok között mostanra nagyobb arányban vannak a lakásárak csökkenésére számítók, és ez szerintük elsősorban vidéken lesz észrevehető, Budapestre pedig stagnálással kalkulálnak. Azt jósolják, hogy minden szegmens átfordul a túlkínálat irányába.

Ez azok malmára hajtaná a vizet, akik most terveznek beruházni, hiszen lényegesen nagyobb kínálattal és kevesebb konkurens vevőjelölttel találnák szembe magukat.

Eladói oldalról nézve pedig a korábbinál várhatóan hosszabb ideig kell hirdetni egy-egy ingatlant, vagy sürgős eladás esetén bele kell menni korábban nem megszokott alkuhelyzetekbe.

Növekvő árak

Az előrejelzésekkel ellentétben az adóhivatalhoz beérkezett adatok alapján az előző év első háromnegyedében semmilyen jele nem mutatkozott, hogy a fővárosban vagy a megyeszékhelyeken csökkennének az árak. Sőt, az átlagos drágulás a 2021-es év hasonló időszakához képest 21,1%-os volt, a megyeszékhelyeken az emelkedés akár 24% is lehetett, lekörözve Budapestet.

A fővárosban az átlagár 812 ezer forint négyzetméterenként. Az I., VI., IX. és XII. kerületet a 900 ezer forint feletti négyzetméterárak jellemzik, míg a II., V. és XI. kerületben ez az összeg már átlépte az 1 millió forintot. A csúcsot jelentő V. kerületben az átlagár 1,13 millió forint volt ebben az időszakban négyzetméterenként. Az áremelkedés tehát felülmúlta az inflációt, így a tulajdonosoknak nem kellett az ingatlanuk elértéktelenedése miatt aggódniuk.

Remind

Jó időzítés

Leginkább a döntés előtt állókban merülhet fel: vajon érdemes kivárni a lakásvásárlással abban a reményben, hogy érezhetően csökkennek majd az árak? Erre a kérdésre bármilyen egyértelmű válasz színtiszta spekuláció, mint ahogy a piaci szereplők vélt félelmei sem többek pesszimista jóslatoknál. Amennyiben nem új, hanem felújítás előtt álló használt ingatlan vásárlása a cél, érdemes figyelembe venni, hogy a nyersanyagárak nagyban függenek a környezeti hatásoktól és az árfolyamok változásától, a kivitelezés gyorsasága pedig attól, mennyire túlterhelt éppen az építőipar. Az ingatlanok árát az elmúlt években jelentősen nyomták felfelé a kedvező hitelfelvételi lehetőségek, illetve az olyan állami támogatások, mint a CSOK és a babaváró hitel.

Egyáltalán nem biztos, hogy érdemes az elszálló árak miatti érdeklődés csökkenésre apellálni, és abban reménykedni, hogy emiatt előbb-utóbb komoly áresés indul.

Ebben a verzióban ugyanis nem számoltunk a piacon megjelent külföldi befektetőkkel. Az árfolyamváltozás rossz lehet nekünk, azonban egy erősebb valutával fizető vásárló szemszögéből nézve éppen az árak csökkenését jelentheti. Nem véletlen, hogy a legnagyobb hazai ingatlanhirdető oldalon gombamód kezdtek elszaporodni az angol nyelven megfogalmazott, gyakran eleve euróban vagy dollárban megadott árakat szerepeltető hirdetések.

Összességében egyetlen alapigazság van, amelyet minden körülmények között érdemes figyelembe venni: egy jó helyen lévő és jó adottságú lakásnak mindig lesz piaca és mindig értéket fog képviselni, akár saját használatra, akár befektetési céllal vesszük. Meglehet, hogy ezek a lakások jelenleg is a legmagasabb árszegmensbe tartoznak, azonban ez részben azért van így, mert a piac nemcsak az élhető, jó környezetet, hanem az ezzel párban járó magasabb biztonságérzetet is beárazta.

Képek: Canva

Szeretnél tudatod pénzügyi döntéseket hozni? Olvasd el takarékossági kisokosunkat!

Tetszett, inspirált? Oszd meg másokkal is!

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn