Sci-fibe illő technológia lehet az ivóvíz új forrása

Becsült olvasási idő: 3 perc
A globális felmelegedés miatt felmerülő problémák egy részére megoldást jelenthet a levegőből kinyerhető ivóvíz. Szalóky Bálint írása.

hirdetés

Az Arizonai Állami Egyetem egyik docense, Cody Friesen a BBC beszámolója szerint olyan napenergiával működő hidropanelt fejlesztett, amely vizet nyer ki a levegőből. Friesen szeretne elsősorban olyan területek problémáira megoldást kínálni, mint például Nevada déli része, ahol komoly válságot okoz az aszály – olyannyira, hogy rendszeresen előfordul a vízhasználat korlátozása.

Évszázadnyi tudás

Bármilyen hihetetlen, Friesen nem találta fel a spanyolviaszt. Sőt több évszázados technológiához nyúlt vissza, és helyezte át modern köntösbe. Az, hogy a levegőből nedvességhez jussunk, sokkal korábban megfogalmazódott az emberekben. Feljegyzések szerint Peruban például már az 1500-as években próbálták különféle hálókkal és fákkal kinyerni a vizet a ködből, és mind a mai napig használják ezeket a módszereket. Időszerűvé vált, hogy a globális felmelegedés egyre inkább érzékelhető hatásai miatt újragondolják ezeket az eljárásokat, és segítségül hívják a ma rendelkezésre álló technológiai lehetőségeket.

Friesen cége, a Source Global terméke első látásra nem több méretes napkollektornál, közelebbről megnézve azonban egyértelmű, hogy a kollektor csupán egy része az egységnek. A napenergiával működtetett ventilátorok a levegőt a két kollektor között lévő hidropanelbe terelik, amelyben a különféle nedvességet felfogó és elnyelő anyagok fejtik ki hatásukat. A végeredmény magas páratartalmú, végül folyadékként lecsapódó gáz. Ahhoz, hogy iható legyen, még ásványokat adnak hozzá.

Sci-finek hangzik? Olyannyira nem az, hogy a termék egyre elterjedtebb, és jelenleg számos videót találunk arról, hogy emberek saját otthonukban használják, és mostanra leszűrték a tapasztalataikat. Az egyik felmerülő aggály, hogy az eszközök elég hangosak, de szerencsére beállítható egy csendes mód (ilyenkor lassabban pörögnek a ventilátorok, egyúttal sajnos csökken a hatékonyság). Emellett meglehetősen drágák: a fenti videó készítője például két panelre 6000 dollárt költött. A tizenöt évre szóló garancia miatt évi 400 dolláros amortizációval számol, és évente 500 dollárt fizet a karbantartásra. Ezért átlagosan napi 7 és fél liter vizet nyert, ami valószínűleg nagyobb kincs egy sivatag közepén, mint ebben a jól felszerelt, méretes családi házban.

Mindenkinek elérhető

Friesen célja sem az, hogy találmánya a gazdagok hóbortja legyen, hanem, hogy olyan helyeken férjenek hozzá ivóvízhez, ahol jelenleg ez problémát jelent. Mint a BBC-nek kiemelte, egyik ügyfelük például egy olyan Közép-szaharai iskola, ahol a tanulóknak korábban órákat kellett gyalogolniuk azért, hogy iható vizet találjanak. Az eszköz valóban nem ismer korlátokat: a cég központja Arizonában van, ahol nyáron a relatív páratartalom mindössze 5%, mégis hatékonyan zajlik a víztermelés.

A Föld légköre valójában hatszor annyi folyadékot tartalmaz, mint a bolygó folyói, így hosszú távon mindenképp rejlik potenciál a Source Global-éhoz hasonló megoldásokban. A jövőben a hatékonyságot növelheti, és ezzel együtt a költségeket is csökkentheti a mesterséges intelligencia bevonása, hiszen így lehetőség nyílik számos tényező (páratartalom, hőmérséklet, napfény, stb.) folyamatos monitorozására és lereagálására. Jelenleg Friesen panelenként 4-5 liter folyadékkal számol (ez egyébként kicsit több, mint a fenti videó felhasználói tapasztalatai), ám ezekkel a módszerekkel szerinte ez máris akár 7-9 literrel növelhető.

levego_ivoviz

Erősödő konkurencia

A Source Global nem az egyedüli cég, amely hasonló megoldásokban gondolkozik, így remélhetőleg egészséges, az árakat lenyomó versenyhelyzet alakul ki. A vízadagolókkal foglalkozó Kara Water nevű cég például olyan vízhűtővel állt elő, ami a környezetből akár napi 10 liter vizet képes kinyerni – igaz, ez az eszköz jelenleg közel kétmillió forintot kóstál, így biztosan nem kerül majd minden irodába.

Hasonló technológián alapul a jelenleg előrendelhető, Kara Pod nevű kávékészítő. Bár szemmel láthatólag nem a kifinomult baristákat célozza meg, és a kapszulák okozta szennyezésben sem jelent előrelépést, ellenben megspórolja a felhasználónak, hogy valaha vízzel kelljen feltöltenie az eszközét. Noha biztosan nem ezzel fogunk hozzájárulni a világ vízhiány problémáinak megoldásához, de az ebből befolyó bevételek talán segítenek a Karának abban, hogy a Source Global mintájára egyéb termékeikkel ők is a hozzáférhetőséget célozzák meg.

Fotó: Pexels

Elindult a Remind Connect! Csatlakozz hozzánk első beszélgetős estünkön május 3-án a MOM Kultban. A részletekért és a jegyvásárlásért kattints ide!

Ha tetszett a cikk, ez is tetszeni fog: új módszer segíti a növények gyorsabb növekedését.

Tetszett, inspirált? Oszd meg másokkal is!

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn