Keresés
Close this search box.

5 egészséges hazai alapanyag, aminek a konyhádban a helye

Becsült olvasási idő: 3 perc
Elérhetők, olcsók, egészségesek és az ökológiai lábnyomuk is kicsi. Miért ne használnád ezeket a szuper alapanyagokat a konyhádban?

hirdetés

A superfood vagy szuperélelmiszer marketing fogalom az élelmiszerek azon csoportját jelöli, amelyek átlagon felüli tápanyagsűrűségük miatt jótékonyan hatnak szervezetünkre. A kifejezés használatát azonban mind a táplálkozási szakértők, mind a dietetikusok kerülik, ugyanis nem tekintik tudományosan megalapozott kategóriának. A szakemberek azt vallják, hogy az egészséges immunrendszer egyik alappillére a változatos és teljes értékű táplálkozás.

A jól sikerült marketingfogásnak köszönhetően hazánkban is egyre több tányérra kerülnek olyan egzotikus, superfoodként aposztrofált élelmiszerek, mint az avokádó, a goji bogyó, a chia mag vagy éppen az agávészirup, amelyek ökológiai lábnyomunk növekedésért felelnek.

Szuperélelmiszer ide vagy oda, a jó hír az, hogy ha egészséges élelmiszerekkel szeretnénk megtölteni a hűtőszekrényünket, nem kell Közép-Amerikából vagy Ázsiából származó termékekkel púposra pakolnunk a bevásárlókocsinkat, hiszen rengeteg vitaminban gazdag, hazai élelmiszer létezik. Ezek közül említünk néhányat.

Remind

Sárgaborsó

A World’s Healthiest Food alapítvány a sárgaborsót a világ legegészségesebb élelmiszerei között tarja számon. A hüvelyes B1- és B2-vitamint tartalmaz, gazdag E-vitaminban és folsavban. Kiváló proteinforrás, ráadásul olyan ásványi anyagokban is bővelkedik, mint a kálium, a kalcium, a vas, a cink, a foszfor és a mangán. Magas rosttartalma segíti az emésztést és egyensúlyban tartja a vércukorszintet.

Remind

Fodros kel

Ha a reggelt turmixszal indítod, semmiképpen se hagyd ki belőle a fodros kelt. Nem csak vitaminokkal, antioxidánsokkal és ásványi anyagokkal turbózza fel a szervezetedet, rosttartalma az anyagcserédet is felpörgeti. Igazán sokszínű káposztaféle, amely landolhat feltétként a pizzádon, vagy akár pestót is készíthetsz belőle.  

Remind

Csipkebogyó

A felsoroltak közül a csipkebogyó a legelérhetőbb élelmiszer. A természetben tett kirándulások alkalmával lépten-nyomon csipkebogyó bokrokba futhatunk. Meglehetősen magas a C-vitamin tartalma, ezért hideg időben remek immunerősítő teát készíthetünk belőle. Emellett gyulladáscsökkentő, vízhajtó és emésztést segítő hatásairól is ismert.

Remind

Lenmag

A lenmag igen sokszínű élelmiszer, amelyet fogyaszthatunk salátákra szórva, használhatjuk sütemények elkészítésénél tojás helyett, és olaj formájában is az ételeinkhez adhatjuk. Gazdag vitaminokban és ásványi anyagokban, az emberi szervezet számára nélkülözhetetlen omega-3 zsírsavakat tartalmaz. A népi gyógyászat a bélbetegségek és a székrekedés ellen használja, és készülhet belőle menstruációs görcsöket enyhítő tea is. Mivel a maghéjban található nyálkaanyag miatt a tápanyagok nem tudnak felszívódni a szervezetben, érdemes összezúzni, mielőtt fogyasztjuk.

Remind

Fekete retek

A C-, B-vitaminnak, vassal, káliummal, kalciummal és magnéziummal teli fekete retek különösen a megfázásos időszakban lehet hasznos zöldség a hűtőszekrényünkben. A népi gyógyászat a puffadás ellenszereként és vízhajtóként ismeri. Alkalmazza köhögés és a torokfájás enyhítésére is. Kanalazzuk ki egy félbe vágott retek belsejét, csorgassunk bele mézet, és hagyjuk állni egy éjszakát, majd másnap, igyuk meg a retek levével összekeveredett mézet.

Fotók: Pexels, Canva

Öt termelői piac, ahová érdemes ellátogatnod!

Tetszett, inspirált? Oszd meg másokkal is!

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn