Közeleg a nyár, lekerülnek rólunk a teljes testünket fedő ruhadarabok, és azelőtt sosem látott anyajegyekre és pigmentfoltokra bukkanhatunk a bőrünkön. Annak a megítélését, hogy ezek vajon veszélyesek-e vagy sem, bízzuk szakemberre, de iktassuk be az éves anyajegyszűrést akkor is, ha bőrünk állapota látszólag változatlan.
Menaloma: az alattomos kór
Évente több mint 2500 új beteget diagnosztizálnak melanomával, sokakat sajnos későn: hazánkban évente négyszázan halnak meg a betegségben. Mégsem kellene, hogy így legyen. A melanoma az egyetlen rosszindulatú daganat, amelynek korai felfedezésére jó esély van, hiszen legtöbbször a bőrön alakul ki, így észrevehető.
A melanoma leggyakrabban a bőrben lévő pigmentsejtekből alakul ki – káros UV sugárzás, genetikai eltérések, esetleg hajlam hatására –, aminek következtében a meghibásodott sejt osztódni kezd. Amikor a melanoma még csak a bőr felső hámrétegében van jelen, egyszerű műtéttel eltávolítható, de ha a bőr mélyebb rétegeibe jut és bekerül a nyirok- és vérkeringésbe, megnő az áttétek kialakulásának az esélye.
A szőke hajú, kék szemű és fehér bőrű emberek a leginkább veszélyeztettek
A bőr-, a haj- és a szemszín befolyásoló tényező, de a genetika és az anyajegyek száma, alakja is sokat számít. Ne felejtsük el, hogy saját gondtalanságunk is vezethet a melanomára való hajlamhoz. A fényvédelem nélküli napozás, a rendszeres szoláriumozás például növelik a kialakulásának esélyét.
Sokan csak a nyaralás alatt, vízparton kenik be magukat fényvédő krémmel, mintha máshol, a szabad levegőn nem érné a bőrünket napfény. Pedig elengedhetetlen lenne, hogy az arcápolási rutinunk részévé váljon a fényvédők használata. A gyerekek bőrére fokozott figyelmet szentelni, hiszen a 18 éves kor előtt elszenvedett leégések következményei később 30-40 éves korban jelentkezhetnek különféle bőrelváltozások formájában.
Figyelemfelkeltő dokuvideó
A MelanomaMobil „Mindig volt fontosabb…” című dokumentumvideója, amelyet a május 6-i Melanoma Világnap alkalmából készítettek, a halogatás veszélyeire hívja fel a figyelmet. A filmben három fiatal érintett, Linda, Szilvi és Tamás a saját, megrendítő történetén keresztül meséli el, miért fontos rendszeresen szűrésre járni és nem halogatni a vizsgálatokat.
„A melanoma mindenkit érinthet, ezért nagyon fontos, hogy figyeljünk a bőrünkre. Egy melanoma mindig változással jár, ezzel együtt nem minden képlet melanoma, ami változik. Ha egy meglévő anyajegyünk színe, mérete, formája változik, kiemelkedővé válik, vagy nem gyógyuló sebet látunk rajta, mindenképp forduljunk bőrgyógyászhoz” – hívja fel a figyelmet Dr. Ujfaludi Adrienn, a MelanomaMobil orvosszakmai vezetője.
Fotó: Pexels
Ha tetszett a cikk, ez is tetszeni fog: minden, amit az anyajegyekről tudni kell!