Bár különböző programokkal igyekeztek népszerűsíteni, valójában még mindig rendkívül kevés halat esznek a magyarok. Az utolsó fellelhető adatok szerint 7 kg az éves halfogyasztás mértéke személyenként, ami rendkívüli módon elmarad az Európai Uniós átlag bő 23 kilogrammjától. Pedig a különféle jó minőségű halak nagyban csökkenthetik a hazánkban élenjáró halálozási oknak számító szív- és érrendszeri megbetegedések kockázatát. Így viszont kevésbé tudjuk átérezni, milyen jelentős probléma az illegális halászat: számítások szerint a világgazdaság 26-50 milliárd dollártól esik el minden évben, nem is beszélve az egyéb aggasztó tényezőkről.
A kontroll nélküli halászat egyes fajok veszélyeztetéséhez vagy egyenesen kihalásához, a biológiai egyensúly kibillenéséhez, környezetszennyezéshez, sőt a globális felmelegedés felgyorsításához vezet, és végeredményben ki tudja, milyen minőségű hal kerül az asztalunkra. A probléma egyáltalán nem új keletű, nagyságát jelzi, hogy a jelenlegi becslések szerint a teljes halászat 20%-a illegális. A 26 millió tonnányi orvul kifogott hal évente jóval túlmutatva a fenntartható szinten.
Precízebb megfigyelések az orvhalászat ellen
A Google, az Oceana nevű tengervédelmi szervezet és a SkyTruth környezetvédelmi csoport szövetségeként létrejött Global Fishing Watch rendkívül kifinomult mesterséges intelligencia alkalmazást és műholdfelvételeket használ, hogy a túlhalászást a lehető legpontosabban nyomon kövesse. Így a rendszer mintegy 65 ezer kereskedelmi halászhajó mozgását érzékeli, az AI pedig villámgyorsan kielemzi a műholdképeket. Nemcsak a nyomonkövetésre szolgáló rendszerrel (AIS) felszerelt hajókat tudják figyelni így, hanem azokat is, amelyeknél ez rejtélyes módon nem működik. Például, mert ideiglenesen kikapcsolják, akár valamilyen illegális tevékenység miatt igyekeznek észrevétlennek látszani. A Global Fishing Watch célja, hogy egyre jobb felbontású képekkel dolgozhasson, így minél kisebb hajókat is ki tudjon szűrni.
Megfigyelés a tenger alól
A Southamptoni Egyetem és az RS Aqua nevű cég együtt épít olyan tengeralattjáró robotot, amely a víz alól, elsősorban hang alapján detektálja majd a vonóhorgos halászatot. Ha elkészül, nagy segítség lehet a védett tengeri területeken az orvhalászat felszámolásában, hiszen az eszköz kicselezhetetlennek tűnik.
A robot, amint beazonosította az illegális tevékenységet, azonnal riasztja a hatóságot, akik járőreikkel rajta tudnak ütni az elkövetőkön.
A technológia élesedése még távol áll a valóságtól: a BBC-nek az egyetem nevében nyilatkozó Paul White azt nyilatkozta, most a betanítási folyamat zajlik, tehát annak tökéletesítése, hogy az AI felismerje a megfelelő hangokat. Ehhez az szükséges, hogy rengeteg időt töltsön az eszköz valódi környezetben, a nyílt vízen. A tanulási folyamat fontos része a hatékonyság, hiszen minél bonyolultabb rendszer fut, annál nagyobb az energiaigény. Ez végső soron azt eredményezi, hogy a robotnak sokkal gyakrabban kell hazatérnie az akkumulátorcseréhez vagy töltéshez.
Bár az AI kellően szofisztikált módszerekkel a jövőben komoly előrelépést jelenthez az illegális halászat felszámolásában, a hatékonysághoz mindenképp szükség lesz megfelelő, egységes szabályozásokra is. Végső soron nem elhanyagolható a fogyasztó felelőssége sem: fontos, hogy a halakat minden esetben megbízható forrásból szerezzük be.
Kiemelt kép: Pexels / Eric Mclean; fotó: Pexels / Engin Akyurt
Ha tetszett a cikk, ez is tetszeni fog: sci-fibe illő technológia lehet az ivóvíz új forrása.