Szerencsére ma már nem számít tabunak felkeresni egy segítő szakembert. Nem szégyen beismerni, hogy mentális vagy lelki nehézségekkel küzdünk – és nem csak a krízisek során vehetjük igénybe ezt a külső támogatást. De vajon honnan tudhatjuk, hogy egy-egy adott problémával milyen szakembert keressünk meg?
Gyakorlati megközelítés az „itt és most”-ban
Először is tegyük tisztába, mit is jelent pontosan a coaching. A coach tulajdonképpen egyfajta „lelki edző”, aki akár egy pszichológus vagy más segítő szakember a személyes fejlődésünkben, az elakadásaink kezelésében segít. Azonban míg a pszichológus a terápia során többet időzik a múltban, a gyerekkorban és a traumák oldására helyezi a fókuszt, a coaching gyakorlatiasabb, és sokkal inkább a jelenben dolgozik. Egy cselekvés-, és eredményközpontú megközelítéssel arra koncentrál, mit tegyünk az „itt és most-ban” ahhoz, hogy jobb legyen. Bár nem tanácsol, a folyamat mégis rávilágít a fejlesztendő területeinkre. Támogatja a klienst, hogy ő maga leljen rá a megoldásra. Legyen szó egy régóta dédelgetett vágyunk megvalósításáról, önismereti munkáról, önbizalom-építésről, határhúzásról, munkahelyváltásról, munka-magánélet egyensúly rendezéséről vagy akár kicsit nagyobb krízisekből való kilábalásról mind-mind megdolgozható a coaching módszerével. És hogy mindez hogyan? Kérdésekkel, feladatokkal és például a mindfulness eszközeivel.
Új mindset, a mindfulness
A mostanában igen népszerű mindfulness (éber jelenlét) szemléletmódot ugyanis a coachingba is be lehet csempészni, és valljuk be, bárkinek jól jöhet a rohanó világunkban egy kis elcsendesedés. A folyamatos munkahelyi nyomás, a sok kütyü, a reklámok, a túlárasztó ingerek ugyanis felerősíthetik a szorongást, illetve a belső feszültséget. De mégis hogyan függ össze mindez a coaching folyamatával? Tudatosan jelen lenni sokféleképpen lehet. Például, ha relaxáló körülményt teremtünk otthon és leülünk meditálni vagy amikor mosogatás közben csak benne vagyunk a cselekvésben, de az is egyfajta tudatos jelenlét, ha a coaching folyamata során, ítélkezésmentesen megfigyeljük a gondolatainkat és az érzéseinket.
A mindfulness coaching ereje
A mindfulness, akárcsak a coaching az „itt és mostban” dolgozik, a két módszer együtt pedig még hatékonyabbá tudja tenni a személyiségfejlődésünket. A folyamat során kettős céllal tevékenykedünk: a lelki egyensúly megteremtéséhez a mindfulnesst hívjuk segítségül, miközben a fizikai célkitűzéseinket, az elakadásaink kezelésében a coaching eszközeivel támogatjuk meg. Mindez egy mélyebb önismeretet, önbizalomnövekedést, a stressz csökkentését, a belső feszültségek oldását és egy sokkal tudatosabb jelenlétet teremthet a mindennapokban. A meditáció, az autogén tréning, a légzőgyakorlatok, a relaxáció vagy az ítélkezésmentes megfigyelés a coaching keretein belül nemcsak egy kiegyensúlyozottabb, hanem egy céltudatosabb élethez is hozzásegíthetnek.
Fotók: Tarnavölgyi Zoltán
Dóczy Júlia life és mindfulness coach honlapját a linkre kattintva érheted el!
Ha tetszett a cikk, olvasd el a Boldizsár Ildikóval készült interjúnkat is!