Mindaz, ahogyan a világról gondolkodunk: befolyásolhatja a hangulatunkat, hatással lehet a viselkedésünkre, a testi működésünkre, a kapcsolatainkra, a személyes fejlődésünkre és még a jövőnkre is. Tehát nem kérdés, hogy mennyire fontos, milyen gondolatokkal „tápláljuk” magunkat.
Gondolatok örvényében
Biztosan mindenki a saját bőrén is tapasztalta már – ha máskor nem, krízishelyzetben –, hogy milyen az, amikor a negatív gondolatok önálló életre kelnek az elménkben. Az egyik ilyen gondolat hozza a másikat, és mint egy örvény, begyűrűznek. Olyannyira, hogy néha már észre sem vesszük, milyen erősen vannak jelen a hétköznapokban. Ez a negatív gondolatcunami hosszú távon igen veszélyes lehet, szorongáshoz és depresszióhoz is vezethet, ezért érdemes még időben felismerni és tudatosan kezelni, reagálni rá. Szerencsére a gondolkodási mintáinkon módosíthatunk! Bizonyos eszközök segítségével mi magunk is tehetünk a mentális jóllétünk érdekében.
Vegyük észre!
Hacsak nem egy krízis közepén vagyunk éppen, nagy valószínűséggel észre sem vesszük a negatív gondolati spirálokat a hétköznapjainkban. Pedig a legtöbben sok-sok önostorozó, önbántó, akár pesszimista gondolattal élünk együtt. Hát csípjük el ezeket! Figyeljük meg a belső monológjainkat. Milyen negatív gondolatminták ismétlődnek? Katasztrofizáljuk a helyzeteket? Vagy önostorozunk, ha valami nem sikerül? Esetleg a kellek uralják az életünket? Ismerjük fel a mintát, hogy egyáltalán változtatni tudjunk rajtuk!
Racionalizáljunk!
Miután megtaláltuk az ismétlődő mondatokat, egyenként tegyük fel magunknak a kérdést: az életem valódi eseményeire reagálok vagy arra, amit a helyzetekről gondolok? Egy tipikus példa erre a gondolatolvasás: amikor a saját félelmeink erősítik az éppen aktuális gondolatainkat. Kitaláljuk, mit gondolhat a másik, miközben valójában fogalmunk sincs róla. A feltételezéseink viszont negatív gondolatspirálba sodornak minket. Mindig magát a helyzetet, a történést értékeljük! Tudatosan figyeljünk rá, hogy ne társítsunk hozzá plusz jelentést.
Pozitív megerősítések
A negatív gondolatok az önbizalmunkat is rombolják. Sokat segíthet jobban lenni, ha az önvádat és az önostorozást pozitív megerősítésekre cseréljük! Például: a „Már megint elrontottam!” pozitív megerősítése lehet, hogy „A mélypontról most is főnixmadárként éledek újjá!”. Míg a negatív gondolatokhoz negatív érzések kapcsolódnak, amelyek visszahúzhatnak minket, a pozitív megerősítések motiváló erőként hatnak az életünkre és a jövőnkre is. Bátran teszteljük le!
Minél többet az „itt és most”-ban
Bár lehet, hogy elsőre azt gondolnánk, ha sokat körözünk egy probléma fölött, könnyebb lesz megtalálni a megoldást is rá, a tapasztalat azt mutatja, egy kis távolodással többre megyünk. Amennyiben picit le tudjuk csendesíteni az elménket, és rá tudunk nézni kívülről is a helyzetre, olyan utakat találhatunk, amit eddig talán még számba se vettünk. A mindfulness ebben is megoldást nyújthat. Ha nincs időnk hosszabb elvonulásra (meditácóra, légzőgyakorlatra vagy egy jógára), csak kezdjük el figyelni a környezetünket. Figyeljünk a tapasztalásainkra, milyen hangokat hallunk, milyen színeket látunk, meg tudunk-e érinteni egy-két textúrát, érzünk e szagokat, illatokat vagy ízeket. Ez segít a jelenben lenni, kikapcsolni a zakatoló elménket, hogy aztán tudatosabban, tiszta fejjel térhessünk rá a megoldásra.
Az önegyüttérzés módszere
A gondolati átkeretezés hosszabb folyamat, tehát adjunk időt a változásnak. Gyakoroljuk az önegyüttérzést, a szerető kedvességet, az elfogadást ne csak mások, önmagunk irányába is. Legyünk egyre tudatosabbak azzal kapcsolatban, milyen gondolatok vannak jelen velünk a mindennapokban. Ez segíthet növelni az önbizalmunkat, motiválhatnak minket, jobb lesz a kedvünk, a hangulatunk, mindez pedig hozzásegít ahhoz is, hogy könnyebben elérjük a céljainkat. Megéri belevágni!