Sándor Anikó: El Camino – Az út, ami hazavisz
„Legyalogoltam a nyolcszáz kilométert, és átéltem minden pillanatát. Remegtem a döbbenettől, amikor kézzel foghatóvá vált a csoda, és sírtam a zavarodottságtól, amikor nem értettem, mi történik velem” – írja El Camino – Az út, ami hazavisz című könyvében Sándor Anikó, akinek 2011-ben száznyolcvan fokos fordulatot vett az élete. Nagy kalandra vállalkozott, negyven nap alatt legyalogolta az El Caminót, miközben napról napra közelebb került önmagához. Azóta tizenhat könyve jelent meg a világ különböző pontjain tett külső és belső utazásairól.
(Jaffa Kiadó, 3490 forint)
Mörk Leonóra: A papagájos ablak
Mindannyiunk életében eljön egyszer az a pillanat, amikor úgy érezzük, hogy szabadságra kell mennünk a saját életünkből, hogy át kell gondolnunk, jó úton járunk-e vagy új célokat kell felállítanunk. Sokak számára az El Camino jelenti ezt a menekülési útvonalat, Mörk Leonóra azonban Németországot célozta meg, amelyet egy, Luther életének legfontosabb állomásait érintő zarándokút hálóz be. A papagájos ablak új kiadásában a szerzőt követhetjük szökésétől megérkezéséig.
(Jaffa Kiadó, 4499 forint)
Sandra Newman: Julia
Julia nem tesz fel kérdéseket, nem gondolkozik azon, vajon lehetne-e más az élete. Tisztában van vele, hogy a világban, amelyben a Gondolatrendőrség bárkit eltüntethet egyik napról a másikra, veszélyesek az önálló gondolatok, ezért jó polgárként igyekszik megfelelni a rendszer elvárásainak – és csak ritkán, a lehető legnagyobb körültekintéssel szegi meg a szabályokat, amikor a prolinegyedek feketepiacain üzletel vagy titkos légyottra megy az aktuális szeretőjével. Egy nap azonban megismerkedik Winston Smith-szel, és kapcsolatuk olyan bonyodalmakhoz vezet, amelyek rákényszerítik Juliát, hogy tudomást vegyen elfojtott érzelmeiről. Hetvenöt évvel azután, hogy Orwell megírta 1984 című regényét, Sandra Newman visszatért a Nagy Testvér világába, hogy a női hős szemszögén keresztül láttassa, mit jelenthet egy totalitárius diktatúra a nők számára.
(Helikon Kiadó, 4999 forint)
Jesmyn Ward: Most leszállunk innen
Annis az amerikai polgárháborút megelőző időszakban rabszolgaként él. Amikor fehér rabszolgatartó nemzője eladja őt, sorstársaival együtt délre kell menetelnie. Az hosszú úton csak emlékeiben talál vigaszt. Képzeletében megidézi édesanyját és a történeteket, amelyeket harcos afrikai nagymamájáról mesélt neki. Annis számára rajtuk keresztül nyílik meg a szellemvilág, amelyben egyszerre vannak jelen az ártó és a segítő szellemek. A Dante Poklára utaló cím egy alászállás történetét vetíti előre, amely során Annis lehetőséget kap arra, hogy újjászülessen és kezébe vegye a saját életét. A Hallgasd a holtak énekét kétszeres Nemzetközi Könyvdíjjal jutalmazott szerzőkének új könyve, a Most leszállunk innen meghódította a New York Times bestseller listáját is.
(21. Század Kiadó, 5990 forint)
Alasdair Gray: Poor Things
Bella Baxter különös lány – bárki megmondhatja, aki találkozik vele Glasgowtól Párizsig tartó, európai körútja során. Tökéletesen tájékozatlan a társadalmi normákat tekintve, amivel sikerül újra és újra kivívnia környezete és nem utolsó sorban útitársa – és szeretője –, Duncan Wedderburn döbbenetét. Bellát azonban ez egyáltalán nem tántorítja el attól, hogy egy kisgyerek kíváncsiságával fedezze fel a világot és vonja le a látottakból saját, konvencióktól eltérő következtetéseit. A skót író, Alasdair Gray 1992-ben írt Poor Things című könyve az elmúlt három évtizedben semmit sem veszített aktualitásából. Az Emma Stone, Mark Ruffalo és Williem Dafoe főszereplésével készült filmadaptációja idén tizenegy Oscar-díjat zsebelt be.
(Bloomsburry Publishing, 9,99 font)
Kiemelt kép: Pexels / RF Studio; borítók: Jaffa Kiadó, Helikon Kiadó, 21. Század Kiadó, Bloomsburry Publishing