Csak egészség legyen! – Bemutatkoznak a Női Vezetők a Társadalomért: Együtt. Működünk! Egészséges jövő kategória szereplői a Pálfalvi Centrum támogatásával

Becsült olvasási idő: 7 perc
A Menedzserszövetség „Női Vezetők a Társadalomért: Együtt. Működünk!” című kampányának a Pálfalvi Centrum által támogatott Egészséges jövő kategóriájának tudatos női vezetőit mutatjuk be, akik elkötelezett szerepet vállalnak az egészségmegőrzés és az egészséges életmód népszerűsítésében, a munkájukban és a magánéletben egyaránt.
menedzserszovetseg_egeszseges_jovo

hirdetés

Balról jobbra: Sárközi Alexandra, Sárospataki Kitti, Szabó Szilvia, Gubucz-Pálfalvi Sejla, Gecse Vivienn, Krupp Tünde

Csak egészség legyen, más nem számít! Oly’ gyakran halljuk ezt a mondatot, ami annak bizonyítéka, hogy az egészségmegőrzés mind az egyén, mind a társadalom szintjén alapvető kérdés. A felelős vezetők számára fontos a munkavállalók fizikális és mentális állapota, az egészséges munkahelyi környezet megteremtése, ahogyan az is, hogy szem előtt tartsák a munka és a magánélet egyensúlyát. 

A Menedzserszövetség 2021 óta minden évben elkötelezett azon vállalása mellett, hogy a nőnapra időzített kampányában bemutassa női vezető tagjait, és felhívja a figyelmet példaértékű munkájukra. Megújult koncepcióval és címmel: „Női Vezetők a Társadalomért: Együtt. Működünk!” nyolc kiemelt, társadalmat érintő téma mellé állt a szervezet 40 női vezető tagja, akik idén egy-egy számukra fontos ügyet támogatnak szerepvállalásukkal. A főszereplők ezúttal is olyan példaképek, akik szakmájukban elért sikereik által pozitív, követendő utat mutatnak. Az idei kampány különlegessége, hogy mindegyik témához egy-egy releváns alapítvány női munkatársa vagy vezetője is csatlakozott, akik számára a Menedzserszövetség a láthatóság mellett ösztöndíjas részvételi lehetőséget biztosít nagysikerű Mentor Programjában.     

A „Női Vezetők a Társadalomért: Együtt. Működünk! kampány szereplői most megosztják véleményformáló üzeneteiket, melyekkel a Menedzserszövetség fel szeretné hívni a figyelmet küldetésére, miszerint a társadalmat érintő kérdésekben közösen többet tehetünk, összefogással a célokat könnyebben elérhetjük.

Gubucz-Pálfalvi Sejla, a Pálfalvi Centrum tulajdonosa, szakmai vezetője 

„Fontos az önreflexió, hogy mindenki felmérje, a saját területén mit tehet az egészsége érdekében, ez a kiindulópont. Mi abban segítünk, hogy a józan életet szakértelemmel támogassuk”.

Hogyan tudjuk biztosítani, hogy a jövőben az egészségmegőrzés alkalmazkodni tudjon a világunk modern problémái generálta betegségekhez? 

A téma komplex megközelítése elengedhetetlen. A megelőzés és a korai kezelésbe vétel nagyon fontos. Szakemberként nagyon fontosnak tartom a sztereotípiák és stigmák elleni küzdelmet. A társadalmi szinten végzett pszichoedukáció nagyban hozzájárul az egyéni felelősségtudat kialakulásához is. Kiemelten fontosnak tartom, hogy a családok támogatása kiterjedjen ezen információk megosztására, illetve a családok mentálegészségügyi támogatására is, mely egy biztos alapot nyújthat az egészségben eltöltött évek maximális potenciáljának eléréséhez. A korai gyermekkori élmények alapvetően meghatározhatják többek között a felnőttkori mentális egészséget is, hatással vannak a későbbi egészségmagatartási szokásokra, életminőségre és élettartamra is.

Miként tudjuk társadalmi szinten lebontani az addikció körüli tabusítást, stigmákat?

Fontosnak tartom, hogy minél többet tudjunk beszélni erről. Nagy a felelőssége a médiának abban, hogy kerülje a szenzációhajhászást, és hogy minél többet tudjanak nyilatkozni a szakemberek a témában. Fontos társadalmi szinten az önreflexió is: hogy a saját területén ki mit tehet a cél érdekében. 

Édesanyaként és szakemberként mit tanácsolsz, hogyan neveljük egészségre a gyermeket?

Azt gondolom, hogy a gyermekünk mentális és fizikai egészségét úgy tudjuk megalapozni, hogy már a korai gyermekkortól kezdve – tehát a gyermek születése pillanatától –  nagyon figyelünk az igényeire és kiszolgáljuk azt. Gondoskodunk róla, hogy érzelmileg és fizikálisan biztonságban legyen, és az életkorának megfelelő időben reagálunk a jelzéseire. Ha szülőként valamiféle elakadást érzékelünk saját magunkban, úgy érezzük, hogy gyermekünk adott igényeit nem tudjuk jól kiszolgálni, akkor nagyon fontos, hogy merjünk segítséget kérni egy szakembertől, például egy családterapeutától. Manapság gyakran maradnak egyedül a szülők, ennek oka lehet, hogy a nagyszülők távol élnek, vagy teljesen hiányzik a családi háttér. Ez különösen nagy nehézség akkor, ha bármiféle diszfunkció van a családban, legyen szó mentális betegségről vagy szerhasználatról, akkor feltétlenül fontos bevonni segítséget, egy olyan kompetens felnőttet személyében, aki segíteni tudja a gyermeket az ártalmas élmények feldolgozásában.

Sárospataki Kitti, a Zenon Clinic alapítója

„Az egészség megőrzése és fenntartása nemcsak a jó fizikai állapotra vonatkozik, hanem a mentális és érzelmi jóllétre is. Egyéni misszióm és célom, hogy a klinikánkon 360 fokban, holisztikus szemlélettel tekintsünk a pácienseinkre.“

Hogyan vált számodra fontossá az egészség megőrzése?

Az egészség megőrzése és fenntartása nemcsak a jó fizikai állapotot jelenti, hanem a mentális és érzelmi jólétet is. Fontosnak tartom, hogy kívül-belül jól kell legyünk ahhoz, hogy teljesebb életet tudjunk élni. Mindig is sokat foglalkoztam azzal a kérdéssel, hogyan tudok proaktívan tenni azért, hogy a külső-belső egészséget fent lehessen tartani, kezdetben magamnál, majd ezt szélesebb körre is kiterjesztve. A kulcs itt is az edukációban, a tudatosságban, a megoldások könnyen elérhetővé tételében, illetve a holisztikus, átfogó szemléletben van.

 A Zenon Clinic hogyan tud lépést tartani az egészségügyi technikai innovációkkal?

 A Zenon Clinic-el nem a lépéseket szeretnénk tartani, sokkal inkább a legújabb trendeket és innovációkat diktálni. Nálunk a kompromisszum mentesség nem egy marketing sablon, ugyanis orvosokban, szakemberekben, szakértelemben, technológiában, kiszolgálásban, a környezet és a szolgáltatás színvonalában a legmagasabb sztenderdek szerint működünk. Valódi élményt és eredményeket kínálunk, kiemelkedő minőségben, elérhető áron. Ez az átfogó szemlélet teszi a Zenon Clinic-et kézzelfoghatóan is különlegessé, hosszú távon fenntarthatóvá, a versenyből kiemelkedővé.

Mi a vállalati és egyéni küldetésed az egészséges jövő megteremtésével kapcsolatban?

 Az elmúlt két évem lényegében a Zenon Clinic felépítéséről és indításáról szólt, ami messze túlmutat egy új klinika megnyitásán Budapesten. Ez számomra egy misszió, amivel a célom az, hogy 360fokban, holisztikus szemlélettel tudjuk biztosítani a legszélesebb szolgáltatáspalettával, legmagasabb sztenderdekkel a valódi külső-belső megújulást ügyfeleinknek. A tapasztalatom az, hogy meg kell teremtenünk a kultúráját annak, hogy az egészséges szépség az nem „egyutas”, hanem többrétű szolgáltatások összessége. Az eredmények pedig magukért beszélnek, számunkra az ügyfeleink önbizalmához való hozzájárulás az kulcsfontosságú.

Szabó Szilvia, a BOM Alapítvány főtitkára, háromszoros olimpiai ezüstérmes kajakos

„Ha a maximumot nyújtod, a neked járó maximumot kapod vissza, így elégedett lehetsz az eredménnyel.”

Hogyan lehet motiválni az embereket, hogy a sűrű mindennapokban is fordítsanak időt a sportolásra?

Mindenkinek tennie kell a saját egészségéért valamit, legyen szó táplálkozásról vagy éppen sportolásról. Amikor élsportoló voltam, elképzelhetetlennek tűnt az, hogy ne sportoljak. Mióta befejeztem az élsportot, már nagyon nehezen sűrítem bele a mindennapokba a mozgást, de tudom, hogy mindenkinek meg kell találnia azt a mozgásformát, ami neki való. Ha valaki nem szeret maximális fordulaton pörögni, a mindennapi séta is megoldás lehet, a lényeg, hogy rendszeresen űzzük. Nekem a kutyám óriási motiváció erre, ketten minden nap megyünk sétálni, ő hozott rendszert a civil életembe, mondhatom, hogy ő lett az edzőm! 

Élsportolóként kikapcsolódásnak vagy munkának éled meg a sportot, az edzéseket?

Közel 20 évig a sport volt az életem, a versenynaptár határozta meg a mindennapjaimat. Számos világversenyen indultam és szerencsésnek mondhatom magam, mert ha ránézek most a vitrinemre, akkor sok-sok nemzetközi érmet látok. Mégsem ezekért csináltam, hanem azért az érzésért, amit a sport adott. Kisgyerekként nem az volt célom, hogy világbajnok vagy akár olimpikon legyek, hanem jó volt ott lenni a vízitelepen, tartozni egy csapathoz, megélni sok közös pillanatot, amit a sport adott nekünk. Amikor egy versenyre készülsz, az nyilván nem a kikapcsolódásról szól, de amikor csak evezel a vízen egy gyönyörű környezetben, az leírhatatlan érzés és egyáltalán nem tekinthető munkának. Úgy gondolom, hogy ez alapozza meg az egészséges jövőt, és bízom benne, hogy ezt az életszemléletet sok fiatalnak át tudom adni. 

Szerinted mik lehetnek az egészséges, sikeres jövő alappillérei egy élsportolónak?

A BOM Alapítvány Berzeviczy Albert Tanulmányi Ösztöndíjprogramján keresztül támogatjuk élsportolóinkat abban, hogy a sportkarrier mellett tanulmányaikban is kiteljesedhessenek. Ez az egészséges jövő alappillére, hiszen a mindennapi sport megalapozza testük egészségét, ezt kiegészítve a tanulással pedig a mentális egészséget is támogatjuk. Programjainkon kiemelten figyelünk erre az egységre, hiszen mindkét terület nagyon fontos. A Menedzserszövetséggel közösen indított Magyar Sportért Mentor Program pedig kiváló lehetőség sportolóink részére, hiszen egy-egy sportolót egy-egy mentor vesz szárnyai alá, így segítve őt a civil életbe való kilépésnél. Az új élet tervezésénél is fontos, hogy a munka világába csöppenve a sport is megmaradjon az életükben, ebben pedig a mentorok kiváló iránymutatást tudnak adni mentoráltjaiknak.

Krupp Tünde, az Emil Frey Hungary – F Automobil Import Kft. Alfa Romeo/Fiat/Jeep brand menedzsere

Legyél kiegyensúlyozott! Vigyél harmóniát és pozitív energiát az életedbe.”

Mit jelent számodra a holisztikus egészség? Hogyan vált számodra fontossá az egészség megőrzése?

„A miénket megelőző minden kultúrában és gyógyító hagyományban a gyógyítást az energia mozgósításával valósították meg” – mondta Szent-Györgyi Albert. A holisztikus szemléletmód számomra azt tükrözi, ahogyan az „egész-ségről” gondolkodunk. Az ember maga egy egész, egységét a test, a lélek és a szellem adja, amely összekapcsolódik. Egyensúly és harmónia fenntartása szükséges ahhoz, hogy az ember jól érezze magát a bőrében. Ehhez fontos megérteni, hogyan működik és reagál fizikai testünk, amihez hozzátartozik az egészséges étkezés, a mozgás, az elengedés, a pihenés, az énidő és természetesen a pozitív gondolkodás. Közel két évtizede foglalkozom olyan módszerek elsajátításával, amelyek segítenek ennek a harmóniának a fenntartásában. Az élet természetesen mindenkit próbára tesz, ahogyan engem is, de kellő kitartással, hittel és persze olyan segítő közösséggel, akik valóban támogattak abban, hogy bebizonyítsam, akár egy komolyabb műtétet is el lehet kerülni!

Hogyan figyelsz a testi és lelki egészségedre a mindennapokban? 

A reggelem mindig meditációval indul, ez mára elengedhetetlen része az életemnek, ez alapozza meg a napomat és a pozitív gondolkodást, amit az életembe viszek. Heti 2-3 alkalommal sportolok, ezt ma már 50 felett kötelezőnek gondolom ahhoz, hogy hosszútávon is jó állóképességgel rendelkezzünk és friss szellemmel gondolkozzunk.

A mai rohanó világunkban, hogyan találhatnak vissza a belső békéjükhöz az elfoglalt emberek?

Dolce far niente”, ahogy az olasz mondja, szó szerint annyit jelent „édes semmittevés”. Társadalmunk egy igen felgyorsult világban az időhiány szorongató érzései között éli mindennapjait, a túlhajszoltság érzésével. Ez egy ideig fenntartható állapot, amely ne higgyük, hogy nem jár hosszútávon valamiféle testi-lelki következménnyel. A mindennapi stresszt le kell tennünk, ehhez pedig fontos, hogy pihenjünk, és megtanuljuk élvezni a valódi „semmittevés” jótékony pillanatait. Ez lehet egy kellemes séta, egy ráérős kávézgatás, barátokkal, de akár idegenekkel való csevegés, zenehallgatás, a lényeg, hogy az agyunkat képesek legyünk üresjáratba kapcsolni. A tudatos semmittevéshez nincs szükség telefonra, televízióra és laptopra sem, egyszerűen csak létezni kell, és befelé, magunkra figyelni, élvezni a pillanatot. Rendszeresen teremteni pár órát önmagunkra, becsben tartani az énidőt, amikor foglalkozunk a hobbinkkal, vagy egyszerűen olyan dolgokat csinálunk, amelyek örömet okoznak nekünk.  

Dr. Sárközi Alexandra, a TraumaAmbulancia Egyesület alapító- és elnökségi tagja

Fő küldetésünk, hogy tudatos felszólalásainkkal, online tartalmainkkal egyéni és társadalmi szinten is kiemelt figyelmet fordítsunk a mentális egészség erősítésérére, a krízishelyzetekben használható eszközök megismertetésére.”

Civil szervezetként,  hogy tudtok csatlakozni az üzleti világhoz?

Első üzleti élményünk civil szervezetként 2019-ben a Good Impact fenntarthatósági vásár volt, ahol a mi innovatív Mentáltréning Másodsegély projektünk lett a legnépszerűbb a résztvevő cégek körében. Ekkor kapcsolódtunk először üzleti partnerként multinacionális vállalatokkal. Olyan mentális támogató eszköztárral rendelkezünk, amely a problémák széles spektrumára jelenthet megoldást. Keresnek bennünket munkahelyi krízishelyzetekben, például komoly munkahelyi baleset feldolgozása kapcsán, vagy stresszkezelés, egészséges testi-lelki egyensúly fenntartása témában egyaránt. Az utóbbi években a mentális egészség erősítése olyan stratégiai feladat a munkahelyeken, amelyben ideális megoldást jelenthet a non-profit szaktudás bevonása. Személyesen érintett önkénteseink és céljainkat magukénak valló szakemberek közreműködésével nyújtunk segítséget a hozzánk fordulóknak.

Vezetőként milyen hasznos készségeket szeretnél fejleszteni a Menedzserszövetség Mentor Programja által?

Vezetőként mindig van miben fejlődni, mindig van egy új aspektus, amit érdemes megismerni. Úgy gondolom, civilként van tanulnivaló egy üzleti szférából érkező mentortól. Civil szférában is szükség van profizmusra, ebben szeretnék még jobb lenni.

Mi a TraumaAmbulancia missziója?

A TraumaAmbulanciát Krausz Csilla hívta életre 2016-ban egy őt ért baleset után, és az egyesületet már közösen hoztuk létre. Csilla elnök, én pedig elnökségi tag vagyok. Eredetileg balesetben érintett embereken segítettünk, akik a fizikai gyógykezelésen túl lelki támogatásra is szorultak. Az azóta eltelt időszakban munkánk spektruma kiszélesedett. Fő küldetésünk, hogy személyes eseményeinken, rendezvényeken való felszólalásainkkal és online tartalmainkkal egyéni és társadalmi szinten is kiemelt figyelmet fordítsunk a mentális egészség erősítésérére, a krízishelyzetekben használható eszközök megismertetésére.

Tetszett, inspirált? Oszd meg másokkal is!

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn