Keresés
Close this search box.

„Soha nem gondolkodom azon, mi lett volna, ha másképp döntök” – Interjú Novodomszky Éva műsorvezetővel

Becsült olvasási idő: 5 perc
Novodomszky Éva soha nem álmodozott arról, milyen lesz az élete 20, 30 vagy 40 évesen. Döntéseit akár a szívére, akár az eszére hallgatva hozta meg, nem volt terhére soha mások miatt áldozatot hozni. Talán épp ennek a racionalitásnak köszönheti, hogy most, 50 évesen elégedett az életével. A műsorvezetővel Juhász Marianna beszélgetett.
novodomszky_eva

hirdetés

Amikor az interjúval kapcsolatban felhívtalak, azt mondtad, lehet, hogy egy-két percre majd meg kell szakítanunk a beszélgetést, mert még egy mestert útba kell igazítanod. Mit csinálsz éppen?

Van nálam most egy kis felújítás otthon, néhány mesterember rendbe tesz pár dolgot, ami az évek alatt megkopott a házban. Úgyhogy most még le kell szaladnom egy anyagért és vissza, majd utána megyek be dolgozni.

Egyébként is jellemző rád, hogy vállalsz ilyen, sokkal inkább férfiaknak testhez álló feladatot? Merthogy egy felújítással járó munka sokkal inkább az.

Egyrészt nagyon szeretek rálátni azokra a dolgokra, amelyek körülöttem történnek. Másrészt imádok mindent, ami barkácsolással kapcsolatos. Én szeretek ott ülni a mesterrel és beszélgetni vele arról, hogy éppen mit csinál, miért úgy csinálja. Nem szeretnék az agyukra menni, csak szeretném megérteni a munkájukat, mert én ezt rettenetesen élvezem.

novodomszky_eva

Idén januárban lettél ötve éves. A legtöbb ember életében ez vízválasztó. Te hogyan élted meg?

Szerencsére épp ugyanúgy, mint a 49-et, meg a 37-et vagy bármelyik születésnapomat. Egyrészt azért, mert elfoglalt vagyok annyira, hogy ne töprengjek, ne filozofálgassak sokat az idő múlásán. Másrészt vallom magam annyira szerencsésnek, hogy különösebben nem érdekelt sosem a korom. Nyilván ez változhat még, hiszen előrefelé megyek az időben, és nem hátra, fölfele mennek a számok, és nem lefele. De még nem jutottam el odáig, hogy ez megviseljen.

Nem beszélve arról, hogy jól érzem magam a bőrömben, a koromban, az életemben, addig pedig, amíg ez így van, nem hiszem, hogy problémát kellene, hogy jelentsen az életkorom.

Mire van szükséged ahhoz, hogy jól érezd magad?

Leginkább olyan teljesen hétköznapi tényezőre, ami jó, hogy van, és jó, hogy úgy van, ahogy van. Ilyen a családom, a barátaim, a munkám, amit szeretek, a környezetem, a természet. Nagyon szeretek kint lenni a természetben, nekem az nagyon sokat szokott adni. Mindig próbálok időt találni arra, hogy ki tudjak menni egy kicsit a zöldbe, főleg egy-egy sűrűbb időszakban. Olyan barátaim vannak, akikre tényleg mindig számíthatok. Nagyon szoros a kapcsolat a gyerekkori barátnőimmel Szarvasról és azokkal is, akikkel már felnőttként barátkoztam össze Budapesten. De sokat segít a jóga és a meditáció is abban, hogy jól érezzem magam. És ott a bútorfestés is, ami a hobbim lett. Nagyon-nagyon szeretek fával dolgozni, és vannak olyan barátnőim, akik szintén imádnak ilyesmivel foglalkozni, így együtt újítunk fel bútorokat, csiszolunk, javítgatunk, glettelünk, festünk, ami mindannyiunknak örömteli élményt nyújt.

Minden születésnap, kiváltképp az ötvenedik, egy jelentős állomás az ember életében. Szántál időt arra, hogy végiggondold, milyen utat jártál be ez alatt az idő alatt? Ha igen, akkor hogyan értékeled az elmúlt öt évtizedet, elérted azt, amit magánemberként, szakemberként el szerettél volna?

Nekem soha nem voltak olyan terveim, hogy valahány éves koromra el szeretnék érni valamit.  Még a pályám elején készült velem egy interjú, amikor megkérdezték tőlem, hol látom magam öt és tíz év múlva, mire én azt válaszoltam, hogy fogalmam sincs. Én úgy építem és élem az életemet, hogy soha nem tűzök ki távlati tervet. Sokkal inkább az aktuális lehetőségek vagy az aktuális utak közül választom ki magamnak azt, ami számomra a legjobbnak tűnik.

Ha pedig meghoztam a döntést, akkor abból próbálom meg kihozni a legjobbat. Ilyenkor már nem gondolkodom azon, hogy mi lett volna, ha másképp döntök, mert akkor, ott, abban a pillanatban az volt a legszimpatikusabb, a legjobb döntés, amit meghozhattam.

Éppen emiatt nem is szoktam azon gondolkodni, mit csináltam volna máshogyan az életemben.

Emlékszel, melyik volt az az életszakaszod, amikor úgy érezted, minden kerek veled kapcsolatban?

Akkor, amikor kiköltöztünk Szentendrére. Kisvárosi lány vagyok, szarvasi, és bár nagyon szeretem Budapestet, de nekem túl vibráló volt. Vágytam arra, hogy zöldebb környezetben legyünk, és egy olyan méretű városban, mint amiben felnőttem. Amikor Szentendrére költöztünk, még kicsik voltak a gyerekeim. Itt egy igazán befogadó közegbe csöppentünk, a szomszédokkal hamar összebarátkoztunk, és végre lett egy kis kertünk, ahol egy csomó mindent lehetett csinálni. A gyerekek szabadon játszhattak, sütögettünk a kertben a barátainkkal, és gyakran megesett, hogy ott ücsörögtem a teraszon vagy a ház előtt és a panorámán merengve eltűnődtem azon, ez mennyire jó, én ezt mennyire élvezem, és hogy mennyire tökéletes minden.

 
Remind

Egy interjúban nemrég azt nyilatkoztad, hogy bár nem vagytok együtt a férjeddel, mint férfi és nő, de együtt vagytok szülőként és munkatársként. Meggyőződésem, ahhoz, hogy egy nő eljusson idáig, borzasztóan erősnek kell lennie.

Nem tudom, hogy én mennyire vagyok erős vagy mennyire vagyok gyenge, én csak azt tudom, hogy én milyen vagyok. Mi kellett ahhoz, hogy én idáig eljussak? Talán az, hogy azt nézzem, kik azok, akik számomra fontosak. A legfontosabbak a gyerekeim, akiknek mindent megadnék, akiktől rengeteg szeretetet, kedvességet és cukiságot kapok, ami miatt érdemes élni, ami miatt érdemes mindig előre menni. És ami miatt érdemes meghozni olyan döntéseket, melyekkel magam mögé teszem az egómat, és azt nézem, mi az, ami számukra a legjobb, és adott esetben mindannyiunk számára a legjobb.

Néha egy kicsit tényleg muszáj hátralépni, és más perspektívából is megnézni a dolgokat, nem csak a saját érzelmeimen, fájdalmaimon, csalódásaimon, örömeimen és miegymáson keresztül.

Szerencsés vagyok, hogy olyan barátnőim vannak, akiknek nagy az érzelmi intelligenciájuk, és őszintén beszélgethetek velük mindenről. Ők olyannyira őszinték, hogy ha úgy látják, helytelen irányba indulnak el a gondolataim, akkor megállítanak.

Nem okozott nehézséget lemondani, áldozatot hozni mások miatt?

Valóban áldozatokat kellett hoznom a házasságomat illetően, de aszerint cselekedtem, ahogyan mindannyiunknak jó. Nemcsak azt néztem, hogy nekem mi, hanem azt is, hogy a gyerekeimnek, és a férjemnek, Salvónak is jó legyen, függetlenül attól, hogy hová jutott el a házasságunk, mert mi felelősséget vállaltunk egymásért, és ebben ő is jeleskedik. Ő is minden nap mellettem van, nekem szükségem van rá, a segítségére, az együtt gondolkodásra. És én is mellette vagyok. Nem felejtem el, hogy ő otthagyta miattunk az országot, ahol felnőtt, és itt is maradt, hogy a közelünkben legyen. Számomra teljesen természetes volt, hogy akkor is támogatom, és ő is támogatott engem, amikor nehezebben tudtunk békésen kommunikálni. Lássuk be őszintén, azért amikor egy szerelem megtörik, akkor a fájdalom és a sértettség miatt olykor nehéz diplomatikusnak lenni. Nyilván ez velünk is megesett, de aztán felnőttünk a feladathoz.

Remind

Hogyan alakul majd számodra az év második fele? Feltételezem, hogy nem fogsz unatkozni, tétlenkedni.

Valóban így van, már csak a munkáim miatt sem. Egyrészt televíziózom, ahogy eddig is, és emellett Salvóval is együtt dolgozunk a vendéglátásban és a tésztagyártásban. Amikor nem a stúdióban vagyok, akkor általában vagy telefonon vagy személyesen vagy e-mailben intézem a vállalkozásunk ügyeit. Nincsenek olyan napok, amikor merengek, és azon gondolkodom, hogy mit kellene csinálni. Másrészt van két gyerekem, akik most már, igaz, nem olyan kicsik. Cristiano elment egyetemre, úgyhogy ő már kevesebbet van itthon. Marco kamasz, így vele még sokat kell foglalkozni. Hál’ Istennek olyan kamasz, aki részt vesz a családi és a baráti programokon, illetve nagyon kommunikatív, úgyhogy amikor csak ketten vagyunk, akkor sincs soha csend.

Az a tudatosság, amit az életed tükröz, mindig jellemző volt rád, vagy sokkal inkább ösztönösen alakultak úgy a dolgaid, ahogy alakultak?

Ennek csíráját otthonról hoztam. Anyukám egy nagyon bölcs és nyitott asszony, tőle nagyon sok olyan dolgot láttam és tanultam, ami megkönnyíti az életemet. Például azt, hogy hogyan ne vegyem magamra azokat a problémákat, amelyek nem az enyémek, hogyan legyek hűséges, hogy a barátokat meg kell becsülni, hogyan tudok felszabadulni a terhek alól, vagy akár azt, hogyan lehet humorral áthidalni az olyan nehéz helyzeteket, amelyekben lehet, hogy legszívesebben sírnék. Vagyis megtanultam tőle, hogy soha ne hagyjam el magamat. Erre építettem rá felnőttként az én egyéb saját rendszereimet. Egyebek között meg kellett tanulnom, hogyan tudok rendszert vinni az életembe, amihez a hétköznapjaimat tudom igazítani. Ez önmagában nehéz feladat volt, hiszen már a munkám se tette lehetővé, miután hétről hétre más munkarendben dolgoztam a televízióban. De onnantól kezdve, hogy megszülettek a gyermekeim, kénytelen voltam kialakítani egy olyan rendszert, ami egyfajta kiszámíthatóságot és biztonságot adott nekik, így tulajdonképpen általuk tanultam meg, hogy nekem is milyen szükségem van erre a fajta stabilitásra.

Tetszett, inspirált? Oszd meg másokkal is!

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn