„Hiszünk az öngyógyító folyamatokban”– Interjú Orvos-Tóth Noémivel és Szegedi Lászlóval

Becsült olvasási idő: 2 perc
Orvos-Tóth Noémi pszichológus a lelket, Szegedi László idegsebész a testet gyógyítja. Interjúnkban elmondják, mi a legfontosabb küldetésük.

hirdetés

Mindenki tisztában van a testi és lelki egészség fontosságával, azt azonban már nehezebben fogalmazzuk meg, pontosan mit is kellene tenni értük a mindennapokban. Orvos-Tóth Noémi klinikai szakpszichológus és dr. Szegedi László idegsebész beszélgetett a témáról egymással és Winkler Nórával a Remind bookazine második lapszámában.

Remind

Másképp kell gondolkodni

Noémi és László egyetértenek abban, hogy bár egyikük sem hajszolta soha az interjúkat, megjelenéseket, a hírnevet fel lehet használni jó célokra. Számunkra ez mindenképpen azt jelenti, hogy hatásukra az emberek egészségtudatosabban éljenek, vigyázzanak a testükre és megértsék a saját és mások lelki működését.

Az évek óta Svédországban dolgozó Szegedi László szerint erősíteni kell a magyar emberekben is a preventív szemléletet és azt, hogy saját egészségüket ők is kézbe vegyék, mert ebben még van mit változnunk. Orvos-Tóth Noémi úgy látja, a mentális egészség tekintetében is fontos lenne egyfajta szemléletváltás.

Véleménye szerint nélkülözhetetlen lenne önmagunkkal szerető, jó kapcsolatot ápolni, értékként tekinteni a saját testünkre és lelkünkre.

Természetesen ez nemcsak az egyén, hanem az egész társadalom felelőssége is. Fel kell nőnie egy olyan generációnak, amelynek tagjai már másképp gondolkodnak, ehhez azonban a szocializációs közegnek is át kell alakulnia.

A két szakember hangsúlyozza, hogy rengeteg berögzült, rossz mintának kell változnia: ahogyan alapvető ma már, hogy sportolunk és odafigyeljünk arra, mit eszünk, ugyanolyan fontos lenne az is, hogyan beszélünk egymással, mennyire tartjuk tiszteletben a másik ember integritását, döntési szabadságát, egyben mennyire kérjük ki magunknak, ha a miénket nem tisztelik.

Élj tudatosan!

A Covid, a háború, az energiaválság és az árak elszabadulása okozta létbizonytalanság jókora pusztítást hagyott maga után, a két szakértő mégis egyetért abban, hogy van kiút ebből a válságból is. A terápia mindenképpen egy biztonságos menedék, egy ítélkezésmentes tér.

A külső mentálhigiénés segítség mellett azonban fontos az is, hogy az embernek legyen hite önmagában, a világban, vegye körül magát szerető, támogató barátokkal.

László szerint a sport nagyon fontos, de az egészséges étkezés még többet számít. Híve az időszakos böjtölésnek, nemcsak az ételek, hanem a közösségi médiafogyasztás terén is. Orvosként pedig nagyon ajánlja a hosszú sétákat. Noémi a meditációt, befelé fordulást érzi hatékonynak, emellett a zenehallgatás lelki egészségre tett hatását is kiemeli. Azonban mindkettőjük legfontosabb üzenete az, hogy éljük tudatosan a mindennapjainkat.

Az interjút elolvashatod a Remind Bookazine második lapszámában.

Tetszett, inspirált? Oszd meg másokkal is!

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn