Keresés
Close this search box.

Kényszeres pénzkereső vagy kérkedő költekező? Te melyik pénzügyi személyiségtípusba tartozol?

Becsült olvasási idő: 5 perc
Ha tudod, hogy melyik személyiségtípust képviseled, szokásaid ismeretében okosabban hozhatsz helyes pénzügyi döntéseket.

hirdetés

Vannak, akik előre terveznek. Mások újra és újra elcsábulnak, ha meglátják a boltok leárazásokat hirdető plakátjait. Megint mások sokkal szívesebben költenek a szeretteikre, mint saját magukra. Ahány ház, annyi szokás, tartja a mondás, ami különösen igaz a pénzügyi szokásainkra. Az, hogy hogyan kezeljük a pénzünket, nagyban függ a személyiségünktől.

Az egyre emelkedő energia- és élelmiszerárak mellett azonban egyáltalán nem mindegy, hogy milyen szokások mentén költekezünk. Azonban ha tisztában vagyunk a személyiségünk köré épült pénzügyi attitűdünkkel, könnyebben hozhatunk helyes döntéseket.

Marie Claire UK szakemberek tanácsát kérte, hogy segítsenek mind a hét pénzügyi személyiségtípusnak felismerni saját rossz szokásait és eligazodni a pénz világában.

Remind

1. Kényszeres pénzkereső

A kényszeres pénzkeresők a pénzszerzést mindenek elé helyezik. Bár lendületesek és ambiciózusok, és ez nagy segítségükre van karrierjükben, a munka és a magánélet között nehezen teremtenek egyensúlyt. A keresetüket többnyire olyan holmikra költik, amiktől boldogságot várnak.

Polly Bateman coach úgy látja, hogy tehetős ügyfelei sokszor szívesen kérkednek anyagi javaikkal, emellett a magánéletük romokban hever. „Homokba dugják a fejüket, és inkább elmennek bulizni, hogy lenyűgözzenek másokat az anyagi sikereikkel – drága klubokban foglalnak asztalt, menő helyeken vacsoráznak, márkás kocsit és ruhákat vesznek. Pontosan ugyanazzal a problémával küzdenek mint a nagy költekezők: külsőségekkel igyekeznek érvényesülni.”

A kényszeres pénzkeresők a pénzhez a pénzügyi szabadságot és a boldogságot társítják, pedig a pénz folytonos hajszolása éppen az idejükbe, az energiájukba és a minőségi kapcsolataikba kerülnek. Számukra elengedhetetlen, hogy tudatosan foglalkozzanak a munka és a magánélet közötti egyensúly megteremtésével. „Mindig igyekszem rámutatni: az életben vannak sokkal jelentőségteljesebb dolgok a pénznél” – mondja Barbara Santini pszichológus

2. A megfontolt takarékoskodó

A megfontolt takarékoskodók lételeme a biztonság. Ugyan félreteszik a pénzüket és akár nagyobb összeget is felhalmoznak, mivel az alacsony kockázatú megoldásokat részesítik előnyben, nem fektetik be a pénzüket – még akkor sem, ha nincs vele semmiféle céljuk. A spórolás kétségkívül fontos és hasznos dolog, de aki a végletekig takarékoskodik, elveszítheti mindazokat az örömöket, amikhez a pénz révén juthat.

„Ezeknek az embereknek általában azt javasolom, hogy nyúljanak a megtakarításaikhoz, és költsenek belőlük mértékkel, hiszen nincs értelme keményen dolgozni, ha nem találunk örömet a pénzben, amit a munkánkkal keresünk. Különösen akkor, ha a megtakarítások oltárán szabadidős tevékenységeket, hobbikat áldozunk fel” – mutat rá Barbara Santini.

3. Az adakozó

Ha találkozol a barátokkal, mindig meghívod őket egy kör italra? Szívesen állod a teljes vacsora árát, ha a szeretteiddel étterembe mész? Rendszerint pazar ajándékokkal halmozod el a családtagjaidat? Akkor te az adakozók pénzügyi személyiségtípusába tartozol.

„Az adakozók nagylelkűek ugyan, de a folytonos adakozással az őszinte szeretetet akarják helyettesíteni” – mondja Rebecca Roberton pénzügyi tanácsadó. „Ez a fajta pénzügyi személyiségtípus gyakran helyezi más szükségleteit a sajátjai elé.”

Szép dolog ajándékokkal elhalmozni azokat, akiket szeretünk, de fel kell tennünk magunknak a kérdést: vajon miért tesszük? Azt hisszük, hogy ettől jobban érezzük magunkat a bőrünkben? Fel kell ismerünk, hogy a folyamatos adakozás nem helyettesíti az igazi szeretetet, és ha az adakozók csoportjába tartozunk, nem szabad megfeledkeznünk a saját pénzügyi szükségleteinkről sem.

Remind

4. A kérkedő költekező

A kérkedő költekezők szintén egy olyan típust képviselnek, aminek tagjai azzal próbálnak lenyűgözni másokat, hogy költekezéseikkel biztosítják őket arról, hogy jómódban élnek. Szívesen fordítják a pénzüket olyan státuszszimbólumok megvásárlására, mint a mindenféle kütyük, a márkás ruhák és a drága autók. Szívesen hívják meg a barátokat egy italra, mert fontosnak tartják, hogy mások előtt jó színben tűnjenek fel.

A költekezéseik miatt viszont könnyen adósságokba verhetik magukat. A kérkedő költekezők nem ellenőrzik a bankszámlájukat, és sokszor olyan dolgokat vásárolnak, amikre egyáltalán nincs szükségük. Megszállottan törekednek arra, hogy olyan tárgyakat birtokoljanak, amiktől menőnek, divatosnak tűnnek.

Mindez azt tükrözi, hogy szükségét érzik a külső megerősítésnek, és félnek górcső alá venni magukat, mert attól tartanak, hogy nem tetszene nekik, amivel szembenéznek. Ráadásuk azok, akik nem addig nyújtózkodnak, ameddig a takarójuk ér, előbb vagy utóbb eladósodnak.

„Ne feledd, nem az számít, hogy mennyi tárgyat birtokolsz, mert a tárgyak nem okoznak mély és tartós boldogságot. A vásárlás öröme kérészéletű, de az adósságok következményei hosszútávúak” – jegyzi meg Rebecca Roberton.

Remind

5. Az élménykereső

Az élménykeresők elsősorban nem anyagi javakra – ruhákra vagy kütyükre – költik a pénzüket. Sokkal inkább az élményeket részesítik előnyben, szívesen költenek utazásra, vacsorára, wellness hétvégére vagy masszázsra. Ennek a személyiségtípusnak a csapdája, hogy ezek az élmények igen költségesek lehetnek.

„A bohém lelkületű élménykereső szabad szellemű személyiség, aki arra használja a pénzét, hogy maga mögött tudja a szürke hétköznapokat és megszabaduljon a mindennapi élet korlátaitól” – mondja Rebecca Roberton. „Nem igazán tervez előre, és nem is aggódik amiatt, hogy mire megy el a pénze mindaddig, amíg ez megadja neki az öröm és a függetlenség érzését.”

Az élménykereső hajlamos a pillanatnak élni anélkül, hogy a jövőre is gondolna, pedig fontos előrelátónak lenni, ha szeretnénk biztosítani az előttünk álló évek gondtalanságát és boldogtalanságát is.

Remind

6. Az ignoráló

Az ignorálók gyakran kerülhetnek nehéz pénzügyi helyzetbe. Mivel bennük szorongást keltenek a pénzügyek, nem foglalkoznak velük. Ritkán ellenőrzik a bankszámlájukat, nincs világos rálátásuk a költekezéseikre, ezért nem tudják pontosan, hogy mikor érkeznek a bevételeik vagy mennyit költöttek a hónapban.

Pedig a pénzügyek kezelése hosszú távon valójában sokkal kevesebb szorongással jár, mint ahogyan képzelik. Ha a kezükbe veszik az irányítást, azzal elkerülhetik a kínos meglepetéseket, többek között nem kell kellemetlen pillanatokat átélniük a pénztárnál egy meghiúsult banki tranzakció miatt a hó végén. Az ignorálók számára igen hasznosak lehetnek a költségvetés tervező alkalmazások.

7. A pénzügyi pánikoló

A pénzügyi pánikoló az ignoráló ellentéte. Szereti kézben tartani a pénzügyeit, ami akár a kényszerességig is fajulhat. „A pénzügyi pánikoló általában túlagyalja a dolgokat, pedig tökéletesen tisztában van azzal, hogy mennyi pénze van. A stressz szintje gyakran igen magas, folyton történeteket gyárt arról, hogy mi mehet félre a pénzügyeiben” – vázolja Polly Bateman.

A túlgondolás az önmagába vetett hit hiányára vezethető vissza. Fontos, hogy a pénzügyi pánikoló kezelje a pénzügyeivel kapcsolatos aggodalmait, mielőtt a szorongás átvenné az élete felett az irányítást. Ha ebbe a kategóriába tartozunk, hasznunkra lehetnek a pénzkezelő alkalmazások, de oda kell figyelnünk arra, hogy ezeket ne használjuk túl gyakran, hiszen ahogyan az Instagram órákig tartó görgetése, úgy ezeknek az alkalmazásoknak a folytonos böngészése is kihathat a mentális egészségünkre.

Tetszett, inspirált? Oszd meg másokkal is!

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn