Keresés
Close this search box.

Szlovénia rejtett gyöngyszeme egy gyógyvízéről híres fürdőváros

Becsült olvasási idő: 6 perc
Rogaška Slatina, a gyógyvízéről ismert szlovén város nem csak a gyógyulni vágyók kedvelt úti célja. A helyi hagyományoknak, a magas szintű gasztronómiának és a válogatott wellness szolgáltatásoknak hála garantált a feltöltődés a szlovén kisvárosban. Fejes Réka írása.

hirdetés

Zöldellő hegy-völgyek, behavazott csúcsok, kristálytiszta vizű folyók és tavak, macskaköves-templomtornyos városkák tőlünk, Magyarországról csak néhány órányi autóútra. Sokszínűségének hála Szlovénia, ez az alig több mint kétmillió fős kis ország bárkinek a szívét képes elrabolni. Minél többet látunk belőle, annál többre vagyunk kíváncsiak. Rogaška Slatina egy Szlovénia rejtett gyöngyszemei közül, ahol szinte biztosan megtalálod a neked való kikapcsolódási formát.

Ahová leszállt Pegazus

A horvát határ mellett található városkát, Rogaška Slatinát már az ókorban is lakták, római út vezetett a településre – nem véletlen, hogy megalapításához a helyiek egy Pegazus-legendát kötnek. Eszerint Apollo, a gyógyítás római istene megparancsolta a szárnyas lónak, hogy szálljon le a földre, és toppantson; ahol pedig patája a földet érte, ott gyógyerejű forrás fakadt.

Remind

A világon egyedülálló, magnéziumban gazdag, rogaškai gyógyvíz jótékony hatásaival már a 16. században tisztában voltak, de a város aranykora még két évszázadot várattatott magára. A 19. században az Európa-szerte híressé vált fürdővárost főként az európai arisztokrácia és híres művészek látogatták.

A forrás fölé mára magas minőségű szolgáltatásokat nyújtó egészségcentrum épült, körülötte pedig megszaporodtak a szállodák. A városba látogatókat elsősorban az egészségcentrum ivócsarnoka vonzza, ahol az orvosi előírásnak megfelelően – gyorsan vagy lassan, hidegen vagy melegen – fogyaszthatják a Donat névre keresztelt vizet – de Rogaška vonzerejét korántsem csak a gyógyvíz jelenti.

Remind

A kisváros bája

Rogaška Slatina bája a kisvárosok otthonosságában rejlik. A települést körülölelő hegyek között sétatávolságban kaptak helyet wellness szállodák, éttermek és boltok. A Spa Parkként ismert főtér főúri kerteket idéző bukszusformációival és szökőkútjaival, Habsburg-kori épületeivel több mint két évszázada határozza meg a város képét.

A park a meleg hónapokban bicikli-és futóversenyek célvonalául és koncertek helyszínéül szolgál, télen pedig adventi vásárnak ad otthont. Ha éppen nem zajlik semmilyen esemény, ösvényeit többnyire a parkot körülölelő szállodák vendégei töltik meg.

Hátteréül Közép-Európa egyik legszebb gyógyfürdője, a Grand Hotel Rogaška szolgál, amelynek oszlopos-timpanonos homlokzata több mint száz éve néz le az alatta korzózókra. Ha nem is szállunk meg a hotelban, mindenképpen érdemes bemerészkednünk az épületbe és megcsodálnunk rendezvénytermét, a Kristály Termet, amelyet kézzel készült kristálycsillárok, tükrök és Schrötter-festmények díszítenek.

A téren felfelé haladva, a szaporodó szállodák között érhetjük el az egészségközpontot és annak ivócsarnokát. A másik irányba sétálva pedig Pegazus szobrába ütközhetünk, amelynek szerencsehozó patáját már fényesre simogatták az arra járók.

Tehetségek városa

A rogaškai víz gyógyhatásáról nem egy anekdota szól, arról azonban – meglepő módon – egyetlen legenda sem született, hogy egy egészen apró, kevesebb mint ötezer fős városban miért él ennyi tehetséges ember.

Rogaška Slatina ugyanis nem csak gyógyvízéről híres. Az 1665 óta működő Steklarna Rogaška, vagyis a Rogaškai Üvegmanufaktúra a világ egyik legkiválóbb és a legnagyobb üvegmanufaktúrájaként tartják számon. Termékeik – a kristálypoharaktól az üvegcsillárokig – a mai napig kézzel készülnek. Az Egyesült Államokban már 1930-ban forgalmazták őket a Bloomingdale üzleteiben, azóta kristálytárgyaikat más világmárkák boltjainak polcain is megtalálhatjuk. A manufaktúrát vezetett túra keretében járhatjuk körül, amelynek a végén megvásárolhatjuk a saját rogaškai kristálytárgyunkat.

Ki gondolná, hogy a világhíres üvegmanufaktúra mellett egy világhíres orgonamanufaktúra is elfér Rogaškában? Pedig így van! A Skrabl Orgonaépítő Manufaktúra dolgozói a világ huszonhat országába készítenek orgonákat. A tervezéstől a sípok hangolásán keresztül az összeállításig mi is beleshetünk az orgonakészítés folyamatába a manufaktúrában szerevezett vezetett bemutatókon.

Ha pedig Rogaška natúrkozmetikai márkájával, az Afroditával szeretnénk megismerkedni, mindenképpen foglaljunk időpontot egy igazán frissítő arckezelésre a városban található két kozmetikai szalon egyikében.

Akkor sem kell aggódnunk, ha kevés az időnk Rogaška felfedezésére. Az Anin Dvor, vagyis az Anna Palota – amely nyaranta a rogaškai Anna-bálnak ad otthont – öt tematikus termet magában foglaló kiállításán megismerhetjük a kristálytárgyak készítésének titkait, belepillanthatunk Rogaska történelmébe a grafikai gyűjteményen keresztül, megismerhetjük a környék őshonos fafajtáit, felfedezhetjük az Afrodita márkát, elidőzhetünk a Donat víznek szentelt terekben és megcsodálhatjuk a rendezvényterem plafonjára függesztett több ezer kristályszilánkot.

Gasztró kalandok

Ha szeretnénk belekóstolni a szlovén gasztronómiába, legyen szó a helyi langallóról, a jerpicáról; a sós töltött tésztáról, a strukljiról vagy a szlovén rétesről, a gibanicáról, Rogaška Slatinában jó helyen járunk. A város éttermeiben a tradicionális finomságokkal modern köntösben találkozhatunk. A minőségi és többségében szezonális alapanyagok használata szinte mindenhol alapkövetelmény.

A Grand Hotel Sava á la cart étterme, a Kaiser egészséges, tápláló és finom ételek formájában vonultatja fel a régió ízeit. Ha igazán autentikus ízélményre vágyunk, kóstoljuk meg az üvegmunkások eledele nevű hideg előételt: a pirítóssal, aszalt gyümölccsel és sajtkülönlegességekkel tálalt tökmag kenegetőst.

A slow food filozófiát képviselő Sonce Étterem konyhájában a főszerep a halé, a vadhúsé és a szezonális zöldségeké, amelyek mellől a friss fűszernövények sem hiányozhatnak. Koccintsunk áfonyából készült, házi borovnicával.

A gasztronómiai kalandokért ne féljünk kijjebb merészkedni a városból. Ha van bátorságunk kipróbálni a hagyományos ételeket igazán újszerű, egyúttal professzionális formában, látogassunk el a Jurg Vendégházba, ahol minden az otthon ízeiről és a minőségi alapanyagokról szól.

A Pomona farmon hamisítatlan vidéki idillben lehet részünk, akár kiveszünk egyet az apartmanok közül, akár csak vacsorára érkezünk. A birtok minden szeglete a tulaj, Janko Zupanec kísérletezőkedvét tükrözi. A szüleitől örökölt épületet autentikus hangulatú étteremmé varázsolta, ahol az asztalra került fogásokban nemcsak az a szeretet köszön vissza, amivel készültek, de Janko gombái, fűszernövényei, zöldségei, gyümölcsei és az egyre fejlődő farmon élő disznókból és halakból készült ételek is. A szállóvendégek élvezhetik a wellness részleget, nyáron megmártózhatnak a mesterséges tóban, sétálhatnak Janko saját tervezésű lombkorona sétányán és hamarosan a most készülő kilátóba is ellátogathatnak – mindezt gasztronómiai élményekkel karba öltve.

Remind

Ugyan Szlovénia nem a borairól híres, hiszen a hűvös magaslatokon nem kevés kihívást jelent szőlőt termeszteni, a rogaškaiak nem ismernek lehetetlen. A Calska Gorca a dimbes-dombos szlovén táj fölé magasodó, régi présházában a Rogaška Slatina Borász Egyesület invitálja borkóstolóra azokat, akik szeretnék megízlelni a friss rogaskai borokat. A jó társaságon és a borkülönlegességeken túl a présház ajtajából nyíló, gyönyörű panoráma miatt is érdemes eltölteni néhány felhőtlen órát Calsa Gorcában.

Tetszett, inspirált? Oszd meg másokkal is!

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn