Karácsony idején a legtöbbször forralt bort vagy tojáslikőrt kortyolgatunk. Az év vége felé pedig egyre gyakrabban durrannak a pezsgős dugók. Ha szeretnél a megszokottól eltérő italokkal koccintani, akkor van számodra öt jó ajánlatunk.
Coquito – Puerto Rico
A Coquito egy hideg, kókuszos változata a tojáslikőrnek, aminek alapvető helye a hűtőben van. Puerto Ricóban az ünnepi időszak elég hosszú. Halloween másnapján kezdődik, és a San Sebastián Street Festival-ig, január közepéig tart. Ezekben a napokban pedig szinte mindig fogyasztják a Coquito italt. Ugyan a legtöbb családnak van egy generációkon átívelő saját receptje, az itóka alapösszetevői a következőkből állnak: sűrített tej, kókusztej, kókuszkrém, rum (sokan a gold rumot részesítik előnyben, de az italt lehet fehér rumból is készíteni vagy olyanból, amilyen épp kéznél van), fahéj és szerecsendió – az íze kedvéért. A puerto ricói ünnepi összejöveteleken a család és a barátok ezzel a kis kókuszitallal koccintanak – Salúd! felkiálltással –, amit hidegen szolgálnak fel, sok jégkockával.
Kompot – Ukrajna, Oroszország, Lengyelország és más szláv országok
Gondolj a lekvárra – csak iható változatban. A kompot egy kelet-európai ital, amihez addig kell vízben, cukorral főzni évszaktól függően a gyümölcsöt vagy szárított gyümölcsöt, amíg az ital át nem veszi a gyümölcs ízét. A kompot gyakorlatilag egy szénsavmentes, alkoholmentes gyümölcslé. Az ital íze aszerint változik, hogy milyen gyümölcsöt használunk hozzá, és mennyire lett cukros a főzet. A gyümölcsös italt hidegen és melegen is lehet kínálni az időjárástól függően. Sokan leszűrik a levet tálalás előtt, de aki igazán autentikus szeretne lenni, benne hagyja a gyümölcshúst.
Sorrel – Jamaica
Ez a mélyvörös ital többféle változatban létezik: Szenegálban bissapként ismert (az ital gyökerei Nyugat-Afrikából erednek), de a spanyolajkú országokban és a Karib-térségben is igen népszerű. Jamaicában a sorrel – ami egyfajta puncs – azért vált karácsonyi itallá, mert az év utolsó hónapjaiban terem arrafelé az ital fő összetevője, a hibiszkusz. Mindig hidegen kínálják, a sorrel fahéjas ízvilágú, rummal, vörös borral, pici mentával és gyömbérrel spékelik meg. A legfontosabb hozzávaló azonban az idő, mert az ital íze annál erőteljesebbé válik, minél többet áll.
Sujeonggwa – Korea
Egy másik gyümölcsalapú ital, a sujeonggwa ízét szintén a fahéjtól, a friss gyömbértől és a szárított datolyaszilvától kapja, amelyeket alaposan összefőznek az elkészítésekor. Az italnak egy évezredes múltja van, és a múlt évszázad óta kötik az újévhez a koreai szokások szerint. A koreaiak ezt az alkoholmentes fahéjas puncsot az ünnepi fogások után fogyasztják, fenyőmaggal, néha lótuszvirággal vagy citrusfélék héjával szórják meg. Íme egy recept a YouTube-ról, a koreai konyha gurujától, Maangchitól.
Salep – Törökország
Több, mint száz féle orchidea terem Törökországban, és ezek nagy része jó lehet a salep fő hozzávalójához. Amikor az orchidea virágát begyűjtik és megőrölik, a csodás virág porrá változik, és ezzel sűrítik be a tejből, rózsavízből és fűszerekből (gyömbérből, pisztáciából) álló főzetet, így készül el a salep. Isztambulban járva sok helyen hozzá lehet jutni, akár utcai árusoknál is kapható, legalábbis egyelőre. A környezetvédők ugyanis arra figyelmeztetnek, hogy a túlzott orchidea kitermelés nagy veszélyt jelent a vad orchidea populációnak.
Igazi salep port talán nehéz lehet beszerezni Törökországon kívül, de rizsliszt vagy más keményítő helyettesítheti az orchidea örleményt . Özlem Warren, az Özlem’s Turkish Table írójának receptje itt látható.
Képek forrása: Canva