Keresés
Close this search box.

Dokumentumfilmmel érzékenyíti a középiskolásokat a Világszép Gyermekvédelmi Alapítvány

Becsült olvasási idő: 2 perc
Az állami gondoskodásban élő gyerekeket segítő Világszép Gyermekvédelmi Alapítvány érzékenyítő oktatási segédanyagot dolgozott ki pedagógusok és gyerekcsoportokkal foglalkozó szakemberek számára. Céljuk, hogy közelebb vigyék a 14 év feletti diákokhoz a gyermekvédelemben élő kortársaik ügyét.
vilagszep

hirdetés

Az oktatási anyag a 2020-ban készült Világszépek című (rendezte: Kalmár Judit, operatőr: Halász Gábor) dokumentumfilmre épül, amelyben gyermekvédelemben élő fiatalok mesélnek múltjukról, mindennapjaikról, vágyott jövőjükről. Arról a gyerekkorról, amiből mindenkinek csak egy van, és ami nekik talán sosem volt igazán.

Stigmák és ami mögöttük van

„Kriminalizálódás, rossz munkaerőpiaci esélyek, hajléktalan léttől valófenyegetettség… Csak néhány a stigmatizáló kifejezések közül” – mondja Marton Krisztina, az alapítvány vezetője. „Ezekből könnyű arra a téves következtetésre jutni, hogy a gyermekvédelemben élő fiatalok előtt csak ez az egyetlen út áll” – egészíti ki. Noha a gyerekek mellett kiállni, érdekeiket képviselni mindig is a felnőttek feladata volt, a Világszép Gyermekvédelmi Alapítvány fontosnak tartja, hogy a többségi társadalomhoz tartozó fiatalok is megismerjék és értsék kevésbé szerencsés kortársaik élethelyzetét.

Ma Magyarországon a kiskorú gyerekek 1,3 %-a él állami gondoskodásban. Hozzávetőlegesen minden 61. középiskolás korú fiatal gyermekotthonba vagy nevelőszülőkhöz tér haza iskola után. Jó eséllyel a családban nevelkedő gyerekek többsége iskolás évei alatt találkozik állami gondoskodásban élő fiatallal valamilyen gyerekközösségben. A gyermekvédelemben élő fiatalok többsége – önhibáján kívül – erős szociális lemaradásban van kortársaihoz képest. Ők a magukat csak „zacisnak” nevező „láthatatlan” gyerekek, akik bizonyos helyzetekben talán máshogy reagálnak, máshogy éreznek, és előfordul, hogy nehezebben kapcsolódnak. Mindeközben ugyanolyan szerethetők és értékesek, mint családban nevelkedő társaik. Megértésük, megismerésük a velük egy közösségben élő, tanuló, fejlődő kortársaik számára is fontos, hogy ne felnőttként, egy statisztikai adatot olvasva fogalmazzák meg először: „Emlékszem Tomira a 9/b-ből, fura srác volt, olyan zárkózott. Sosem kérdeztem, hogy miért.”

vilagszep

Gyerekek álmokkal, vágyakkal, jobb életre szóló reményekkel

A Világszépek című, 50 perces dokumentumfilm állami gondoskodásban élő fiatalok elbeszélésein keresztül mutatja be azt a zárt világot, amit napjainkban talán a legtöbb tévhit övez. Az alapítvány szakemberei által kidolgozott érzékenyítést segítő oktatási segédanyag a filmre reflektál.

Pedagógus kísérés és közös feldolgozás mellett biztonságos keretet teremt a középiskolás korosztály számára, hogy életkoruknak megfelelő játékos feladatokon keresztül fogalmazhassák meg kérdéseiket, empátiás készségeik fejlődjenek, és közelebb kerülhessenek azon kortársaik megértéséhez, akiknek nehezebb sors jutott.

„Az előítéletek nagy része pont a »nemtudásból« fakad, abból, hogy nem ismerjük, hogy a másik honnan jön, hogyan él. Ezért próbáljuk a megismerés kapuját kinyitni, betekintést engedni úgy, hogy közben a »Világszép« gyerekek életét, identitását a legnagyobb tiszteletben tartjuk”– mondja Kalmár Judit, a film rendezője.

„Sokféleképpen lehet civil szervezetként a gyermekvédelmi rendszer működésének hiányosságait ellensúlyozni, hisz rengeteg területen van szükség a segítségre” – mondja Wirtz Ágnes alapító. „Évekkel ezelőtt megfogalmaztuk, hogy mi a terepen maradunk és minden erőforrásunkat a velünk kapcsolatban lévő mintegy 190 gyerekre összpontosítjuk, ami önmagában is óriási kihívás. Mindemellett, ha hiánypótló oktatási segédanyagunk hatására csak néhány fiatal elgondolkodik és nyitottabban, empatikusabban fordul a társai felé, már sokat tettünk azért, hogy csökkenjenek az állami gondoskodásban élőkkel szembeni előítéletek” – fűzi hozzá.

A film és az oktatási segédanyag itt érhető el.

Kiemelt kép: Pexels

Fotó: Világszép Gyermekvédelmi Alapítvány

Elindult a Remind Connect! Csatlakozz hozzánk első beszélgetős estünkön május 3-án a MOM Kultban. A részletekért és a jegyvásárlásért kattints ide!

Ha tetszett a cikk, ez is tetszeni fog: lelkisegély-szolgálat segít a fiataloknak a depresszió leküzdésében.

Tetszett, inspirált? Oszd meg másokkal is!

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn