Keresés
Close this search box.

A hosszú és boldog élet titka – A vízböjt 3 legfontosabb alapja

Becsült olvasási idő: 2 perc
Az előző két részben a miértekről írtam, most jöjjön néhány gyakorlati tanács, hogy minél hatékonyabb és zökkenőmentesebb legyen a vízböjtöd, ha belefognál. Következzen böjtről szóló cikksorozat utolsó része. Szente Mónika longevity tanácsadó írása.

hirdetés

1. A megfelelő időzítés

Általában érdemes tavasszal és ősszel beiktatni egy hosszabb böjtöt, például a téli nehezebb ételek vagy a nyaralás alatti megengedőbb időszak után. Ettől eltekintve nagyjából bármikor böjtölhetsz, leszámítva talán a nyári kánikulát, mert akkor amúgy is nagyobb terhelésnek van kitéve a szervezeted, nagyobb a kiszáradás, az elektrolitháztartás felborulásának veszélye.

Nők esetében érdemes figyelembe venni a havi ciklust (a férfiak ellenben bármikor böjtölhetnek) és inkább a menstruáció megkezdését követő 1-10 illetve 16-19 napra időzíteni. Ezenkívül érdemes olyan időszakot választani, amikor kisebb a terhelés és a stressz, mert a böjt nemcsak fizikai, hanem mentális és lelki gyakorlat is.

2. Folyadék

Legfőképpen víz. Szűrt csapvíz, ásványvíz, de a legjobb a forrásvíz, talán ehhez a legnehezebb hozzáférni. Gyakran kérdezik tőlem, hogy mennyit tanácsos inni. Ez egyénenként változik, én annyit iszom, amennyi egyébként is szoktam. Figyel a tested jelzéseire, igyál ha szomjas (vagy éhes) vagy, ha megfájdul a fejed.

A víz mellett (ami lehet szénsavas is) ihatsz gyógyteákat és időnként feketekávét (én a koffeinmentesre szavazok), de csak módjával. Az ízesítetlen elektrolitpor sem árt, amit akkor érdemes bevetni, ha nagyon fáradtnak érzed magad, indokolatlanul szapora szívverést tapasztalsz vagy szédülsz, esetleg fájnak az izmaid.

Ha van rá lehetőséged és rendszeresen tervezel böjtölni, jól jöhet egy vércukor-, ketonszint mérő. Sokat segít annak megítélésében, épp melyik szakaszában tartasz a böjtnek és a biztonságosnak tekinthető értékeken belül vagy-e, mikor muszáj abbahagynod.

3. A támogató közeg

Sokat segít, ha elvonulhatsz a böjt alatt, esetleg a pároddal vagy egy jóbaráttal közösen csináljátok végig ezt a néhány napot. Én, amikor még kezdő böjtölő voltam, száműztem minden „bűnös” ételt otthonról, kiválasztottam néhány jó könyvet, beszereztem mindenféle fürdősót meg arcpakolást és tartottam egy fullos self-care kúrát. Éld meg a böjt minden pillanatát! Légy jelen, lassulj le, hallgass a testedre. Meditálj, sétálj, lélegezz! Tölts minél több időt a természetben. Mert megérdemled. Ez az egy tested van, vigyázz rá, szeresd, becsüld meg, mert ha elromlik, nagyon nehéz megjavítani.

Fotó: Pexels

Ha tetszett a cikk, olvasd el Szente Mónika előző írását is, amelyből megtudhatod, milyen hosszú böjtöt érdemes tartanod!

Elindult a Remind Connect! Csatlakozz hozzánk első beszélgetős estünkön május 3-án a MOM Kultban,és hallgasd meg Szente Mónika longevity tanácsadót is. A részletekért és a jegyvásárlásért kattints ide!

Tetszett, inspirált? Oszd meg másokkal is!

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn