Mikor kapjon először zsebpénzt a gyerek? Egyáltalán mennyit? Hogyan nevelhetjük arra, hogy megtanuljon spórolni? Költheti-e bármire a rendelkezésére álló összeget? A zsebpénz megalapozhatja azt, hogy miután gyerekeink kilépnek a nagybetűs életbe, könnyebben hozzanak tudatos pénzügyi döntéseket, ezért fontos, hogy mi is tudatosak legyünk azzal kapcsolatban, hogy hogyan vezetjük be őket a pénz világába.
Kezdd korán
A zsebpénzzel kapcsolatban a legégetőbb kérdés, hogy mikor adjunk először a gyereknek? Lehet-e hozzá túl fiatal, hogy maga rendelkezzen arról az összegről, amit bizonyos időközönként kiutalunk neki? A The Guardian szakértői véleményeken alapuló cikke szerint nincs olyan, hogy túl korán. Minél hamarabb ismerkedik meg egy kisgyerek az érmékkel és bankókkal, annál hamarabb megtanulja becsülni az értéküket. Miután látták, hogy mi, felnőttek mire használjuk, és megértik a működését, a zsebpénz jó módja lehet annak, hogy felfedezzék maguknak a pénz világát.
Ne adj túl sokat
Az, hogy mennyi pénzt adjunk a gyerekeinknek, egyénfüggő, a The Guardian szakembere azonban rávilágít arra, hogy ha túl sokat kapnak, éppen azt nem tanulják meg általa, amit el szeretnénk érni vele: hogy hogyan gazdálkodjanak a kapott összeggel. Ez persze függ attól, hogy egy kisiskolásról vagy egy szárnyát bontogató kamaszról beszélünk, és természetesen attól is, hogy mi magunk mennyit keresünk. De a zsebpénz összegét meghatározhatjuk akár a gyerekek által végzett házimunka alapján is, így két legyet üthetünk egy csapásra, és a munka értékére is rávilágíthatunk.
Ösztönözd spórolásra
Felnőttként is könnyen lába kélhet a pénzünknek, ha nincsenek kitűzött céljaink. Biztosan sokan fogtuk már a fejünket a hónap vége felé közeledve, azon gondolkodva, hogy vajon hová tűnt a fizetésünk, mikor emlékeink szerint semmire sem költöttünk nagyobb összeget. Ha ellenben nyaralásra vagy új konyhabútorra gyűjtünk, esetleg lecserélnénk a régi autónkat, sokkal jobban odafigyelünk arra, hogy hol tudjuk megfogni a pénzt. Valóban szükségünk van-e még egy pár edzőcipőre? Ahelyett, hogy péntek este pizzát rendelnénk, inkább úgy döntünk-e, hogy a konyhában dobunk össze valamit? Engedünk-e a kirakatokban hirdetett akciók csábításának?
Ahhoz, hogy megtanuljanak spórolni, a gyerekeknek is ugyanúgy szükségük van pénzügyi célokra, ahogyan nekünk. Talán nem egyszerű nekik elmagyarázni, hogy ha szorgosan félreteszik azokat a kisebb összegeket, amiket hetente kapnak kézhez, pár hónap után megvehetik a vágyott Legót, de ösztönözhetjük őket ebben a folyamatban. Állíthatunk eléjük részcélokat. Például bevezethetjük, hogy bizonyos megspórolt összeg után hozzájárulunk valamennyivel a megtakarításaikhoz.
Állítsd fel a szabályokat
Rajtad áll, hogy a zsebpénzzel kapcsolatban állítasz-e szabályokat. Bármire költheti a gyerek? Elverheti az egészet édességekre? Vagy kötelező belőle félretennie valamennyit? Nagyobb gyerekekkel akár azt is megbeszélhetjük, hogy a rendelkezésre álló összegből ők fizessék a menzát, a tömegközlekedést, szerezzék be a tanuláshoz szükséges írószereket, füzeteket. Ha szabályokat állítunk, fontos, hogy ezeket előre megbeszéljük a gyerekekkel, különben csak magunkra vethetünk, ha gumicukorra költik mindet.
Beszélj róla
A zsebpénz célja elsősorban az, hogy segítsünk a gyerekeinknek tudatos pénzügyi szokásokat kialakítani. Ehhez pedig beszélnünk kell velük a pénzről. A beszélgetések alkalmával maradjunk nyitottak, és semmi esetre se ítélkezzünk. „A rendszeres és tudatos kommunikációnak hatalmas szerepe van abban, hogy mennyire válik számára később rutinná a pénzről való gondolkodás” – mutat rá a Remind Bookazine második lapszámában megszólaló Csatos Erika, pénzügyi mentor. „De van egy dolog, ami még ennél is fontosabb. Mindennél többet számít, hogy milyen példát lát a gyerek maga körül. Ha azt szeretnénk, hogy tudatos legyen majd a pénzügyeiben, akkor az oda vezető első lépés az, hogy nekünk is azzá kell válnunk.”