A tudatosság egyre fontosabb szerepet kap életünk minden területén – a szabadidőnk sem kivétel. Soha nem jelentett akkora kihívást egyensúlyban tartanunk a szakmai- és magánéletünket, mint ma, amikor ez a két életterület minden korábbinál jobban összemosódik. Mindeközben kezd világossá válni számunkra, hogy csak akkor lehetünk produktívak a munkánkban, ha elég időt szánunk a minőségi feltöltődésre. Nem mindegy tehát, hogy milyen környezetben tesszük ezt. Ausztria legnagyobb kárpitozott bútorgyártójának, az ADA-nak a showroomjában jártunk, hogy kiderítsük, mik a legújabb bútortrendek, és hogyan hozhatunk tudatos döntéseket, ha az otthonunk berendezéséről van szó.
1. Mozgatható elemek, átalakítható bútorok
Az otthonunk – jó esetben – a feltöltődés színtere. Ide vonulunk vissza egy hosszú nap végén, hogy időt töltsünk a szeretteinkkel, kipihenjük a munkával töltött órákat. Felgyorsult életmódunk mellett azonban mindinkább találkoznak különböző életterületeink. Fokozottan igaz ez a home office elterjedése óta. Könnyen lehet, hogy ugyanannál az asztalnál bonyolítjuk a céges levelezést, ahol pár órával később együtt vacsorázunk a családunkkal; vagy ugyanazon a kanapén ülve veszünk részt egy meetingen, amin a barátainkkal nézünk meccset a hétvégén.
Életmódunkhoz a bútortrendek is alkalmazkodnak, a gyártók pedig olyan modellekkel állnak elő, amik variálhatóságuknak köszönhetően egyszerre több funkciót látnak el. Az igény szerint mozgatható elemek a praktikumot és a kényelmet szolgálják. A kanapék, fotelek állítható háttámlájának és lábtartójának hála egyetlen gombnyomással kényelembe helyezhetjük magunkat. Egy ágy fölé görgethető asztalkával pedig finom reggelivel kényeztethetjük magunkat a párnáink között, ébredés után rápillanthatunk az emailjeinkre, esetleg megnézhetünk egy részt a kedvenc sorozatunkból a laptopunkról elalvás előtt .
2. Okosotthon
Mi jelenthet nagyobb kényelmet annál, mint hogy valaki – vagy valami – kitalálja a gondolatainkat, és ennek megfelelően gondoskodik a kényelmünkről? Ugyan az okosotthonok nem gondolatolvasók, a modern technológiai megoldások segítségével könnyebbé tehetik a hétköznapjainkat.
Az okos funkciók adott esetben nemcsak a kezünk alá dolgoznak, a kikapcsolódást is még pihentetőbbé teszik. Képzeljük el, hogy elég egy pontos, szóbeli instrukció ahhoz, hogy miután magunkra húztuk a takarót, felemelkedjen az ágyunk háttámlája, nyugtató zene szóljon a hangszórókból és meleg fény töltse be a hálószobát. A parancsszóra igényeinkhez igazodó terek már nem csak a science fiction világában léteznek.
3. Zöld gondolkodás
Tudatos döntésekkel minden nap tehetünk egy élhetőbb jövőért. Tisztában vannak ezzel a bútorgyártó vállalatok is, akik egyre inkább kezdenek eleget tenni a fenntarthatósági iránti növekvő igényeknek. Ma már a tervezéstől kezdve a bútorok utóéletéig minden lépésnél szempont lehet a környezettudatosság. A kérdés nemcsak az, hogy fenntartható vagy éppen újrahasznosított anyagból készülnek-e berendezési tárgyaink, hanem az is, hogy milyen sokáig szolgálnak majd minket, hány évig képesek biztosítani a kényelmünket.
4. Megújuló bútorok
Gyártótól függően ma már lehetőségünk nyílik arra, hogy variáljuk az általunk választott bútorok színét, anyagát vagy formáját az aktuális trendekhez vagy saját preferenciáinkhoz igazodva. Sok esetben azonban hiába szeretünk bele egy árnyalatba vagy textúrába, könnyen lehet, hogy az évek múlásával kimegy a divatból vagy megváltozik az ízlésünk. Azonban erre is van megoldás.
Az ADA-nál például néhány mozdulattal lecserélhetjük ágyunk textilborítását, hogy a bútor passzoljon az általunk elképzelt, új enteriőrbe vagy feldobja a megunt szobát. Ezzel a lehetőséggel élettartamát is meghosszabbíthatjuk, hiszen nem kell csupán azért új búrtort vásárolnunk, mert ráuntunk a régire.
5. Fenntartható kollaboráció
A márkák közötti kollaborációk fénykorukat élik. Nemcsak arra jöttek rá, hogy együtt, összefogva többeket érhetnek el, de tapasztalataikat, erőforrásaikat megosztva hatékonyabban, előremutatóbban vagy akár fenntarthatóbban működhetnek. Az ADA azt is felismerte, hogy ami számára szemét, az másnak kincs lehet.
A bécsi kiegészítőmárkával, a SABORKA-val együttműködve a bútorok gyártása során keletkezett textilhulladéknak biztosít második esélyt. A slow fashion irányelveit követő vállalkozás alapítója, Sabrina Satzinger kézitáskákat és egyéb kiegészítőket készít az ADA feleslegéből. Ugyan a bútorgyártó alapelvei szerint minden bútor szigorú ellenőrzésen megy keresztül, mielőtt eladásra kerül, hibák előfordulhatnak. A kisebb vizuális hibák miatt a magas belső minőségi előírásoknak nem megfelelő léckereteket a bécsi Studiolo start-up vállalkozása alakítja dizájtárgyakká Snorre márkanév alatt.