A rendhagyó formátumú vitafórumokon a gazdasági élet véleményformálói, a kormányzat és az MNB képviselői olyan naprakész témákat járnak körül, mint a geopolitikai kilátások: Kína vs. Amerika befolyása; Európa globális gazdasági szerepe; valamint a hazai üzleti kilátások.
A Makro Konferencián debütál először a JVSZ Economy Index, mely az üzleti klíma alakulását vizsgálja a hazai vállalkozások szemszögéből. „A JVSZ Economy Index egy olyan gazdasági mutató, ami 26 területet vizsgál és a gazdasági szereplők, cégvezetők szemszögéből mutatja az ország helyzetét. A szigorúan vett gazdasági indikátorok mellett (mint például a GDP, infláció vagy árfolyamváltozások), helyet kapnak a lazábban kapcsolódó területek (mint az oktatás vagy az egészségügy) valamint a cégvezetők jelen- illetve jövőképe is hangsúlyosan megjelenik. Egy kicsit olyan, mint a BUX index a Magyar Tőzsdén. Segít, hogy egyfajta összképet lássunk. Lehet, hogy néhány területen például kihívásokkal küzdünk, ugyanakkor más területeken pedig lehetnek pozitív változások, sikerek. Fontos, hogy ne ragadjunk bele 1-1 kis részterület elemzésébe, hanem lássuk nagy egységben a gazdasági környezetet.” Mutatja be a gazdasági mutató lényegét Dr. Csorbai Hajnalka, az OPTEN stratégiai igazgatója, a konferencia előadója.
A szakértő szerint a JVSZ Economy Index jellemzően az objektivitáshoz segít – különösen, ha a pozitív eredményeket és a fejlesztendő területeket vizsgáljuk. Az érzéseket érdemes tényadatokkal támasztja alá és a trendeket is nyomon követi. Ráadásul, talán egy kis optimizmust is hozhat (ami már önmagában is eredmény) – hiszen a magyar emberek hajlamosak a problémákat nagyobbnak, az eredményeket pedig kisebbnek látni, mint a valóság.
A Hova tart a magyar gazdaság? – Nézőpontok kereszttűzében című vitafórumon, Jelasity Radovan, az idén az év menedzserének megválasztott Erste elnök-vezérigazgató, és Bankszövetségi elnök Tardos Gergellyel, az OTP Bank Elemzési Központ igazgatójával, Egerszegi Ádámmal, az MBH Bank vezérigazgató-helyettesével és Lóga Mátéval, a Nemzetgazdasági Minisztérium gazdaságstratégiáért, iparért, pénzügyi forrásokért és makrogazdasági elemzésért felelős államtitkárával folytat eszmecserét a makro gazdaság helyzetéről, a bankok aktuális és jövőbeli piaci szerepéről.
Jelasity Radovan szerint a kerekasztal azért lehet érdekes, mert a koronavírus megjelenése, vagyis 2020 óta minden év újabb és újabb kihívások elé állítja a világ és Magyarország gazdaságát és a bankszektort is. „A Covid után jött az ukrán–orosz háború, az energiaválság és utána a recesszió réme – de a gazdaság és vele együtt a bankszektor is sikeresen túlélte ezt az időszakot.” – mondta. Szerinte a környezet most is kihívásokkal teli, de a bankszektor jól felkészült ezek kezelésére és a növekedési lehetőségek kihasználására, illetve rendelkezik elég tőkével és likviditással, hogy támogatni tudja a gazdasági szereplőket.
Az Erste vezetője fontos szerepet tulajdonít a konkrét piacokon túlmutató szövetségeknek, a párbeszédnek, és a konferenciáknak. „A Bankszövetség elnökeként is vallom: sokkal több dolog van, amelyben közösen hatékonyabban tudjuk a bankszektor és egyben ügyfeleink érdekeit képviselni szolgálni, mint külön-külön.” – emelte ki. Úgy vélte: az ágazatokon átívelő szövetségek és érdekképviseletek – mint amilyen például a JVSZ (Joint Venture Szövetség) – is egyre fontosabbak. A tudás és a tapasztalat ágazatok közötti megosztása segíti az innovációt – hiszen ami egy területen működik, inspirációt ad másutt –, mindez pedig gyorsítja a fejlődést. Aláhúzta: ezek a szövetségek rendezvényekkel, konferenciákkal, szakmai programokkal is képesek segíteni a vállalatok fejlődését, hozzájárulva a versenyképesség fenntartható növeléséhez.”
Tetszett a cikk? Ez is is tetszeni fog: kattints, és olvasd el interjúnkat Jelsaity Radovánnal!
Kiemelt kép: Canva, további képek: JVSZ
A fenti írás támogatott tartalom!