Sajnos általában a gyerekeinket sem azzal a mércével mérjük, hogy mennyire hisznek, bíznak önmagukban, mennyire szeretnek a saját bőrükben lenni és mennyire kedvesek és segítőkészek más emberekkel. Gyakran az oktatás is a hiányosságok, gyengeségek felfedésére koncentrál, és nem a gyerekek erősségeire, különlegességére. Szülőként is beleeshetünk abba a csapdába, hogy inkább figyelünk gyerekünk sportteljesítményére, iskolai előmenetelére, számokban vagy díjakban mérhető tudására, mint lelki egészségének fejlesztésére. Ennek kárát pedig sajnos már iskoláskorban is látjuk.
Talán eddig soha nem látott számban küzdenek tinédzserek lelki problémákkal, de a felnőtt lakosság sincs jobb helyzetben: különösen a stressz, a túlhajszoltság az, ami szinte minden felnőtt életére jellemző most, ahogyan a szerfüggőség is hatalmas méreteket öltött. Ez pedig hosszú távon mind testi, mind mentális egészségünket súlyosan károsítja – e kettő pedig egymásra is kihat, így kerülhetünk egy ördögi körbe, amelyből, miután évtizedekig éltünk benne, már nagyon nehéz kitörni.
Mentális egészség mindenek előtt
A felgyorsult világ, az internetnek köszönhetően naponta felénk áramló eszméletlen mennyiségű információ, a folyamatos versenyhelyzetek, az egyre növekvő elvárások, az állandósult FOMO-érzés közben néha a szó szoros értelmében elfelejtünk levegőt venni. Ez pedig egyenes út ahhoz, hogy a felgyülemlett stresszt maladaptív eszközökkel, azaz káros szokásokkal igyekezzünk csökkenteni: az evésbe, alkohol- vagy droghasználatba menekülünk, miközben egyre rosszabbul érezzük magunkat. Itt az idő megállni és rátekinteni mentális jóllétünkre.
Ahogyan az utóbbi időben egyre többet beszélünk a böjtölés hasznosságáról vagy a bél mikrobiomunk egészségéről, úgy kellene egyre többet foglalkoznunk a mentális egészség témájával is. Arról, hogyan növelhetjük az önbizalmunkat, milyen egészséges és hatékony módszerek állnak rendelkezésünkre a stresszkezeléshez, hogyan szabadulhatunk meg káros szokásainktól, és mit tehetnénk azért, hogy reziliensebbekké, azaz lelkileg ellenállóbbakká válhassunk.
Remind Connect a lelki egészségért
A Remind magazin két éves indulása óta minden lapszámában és online cikkeiben is hangsúlyozza a lelki egészség fontosságát, amely a tudatos életvitel szerves része. Az immár másodjára megrendezett Remind Connect egy olyan este, ahol országosan elismert, hiteles szakemberek beszélgetnek az önbecsülés, pozitív önértékelés fontosságról, a stresszkezelésről, a rezilienciáról, az önelfogadásról és a helyes megküzdési stratégiákról.
Ott a helyed az eseményen, ha foglalkoztat az önbizalom, a függőségek, a stresszkezelés kérdésköre, ha szeretnél érdekes beszélgetéseket hallgatni a témában, megtudni, mi a szakértők véleménye, és tanulnál is olyan technikákat, amelyekkel fejlesztheted a mentális jóllétedet. Természetesen akkor is szeretettel várunk, ha csak éppen kíváncsi vagy, mi minderről a véleménye dr. Almási Kitti klinikai szakpszichológusnak, Zacher Gábor orvosnak, Krasznai Zsolt plasztikai sebésznek és Szilágyi Gábornak, a Remind alapítójának.