Szenvedély, ami összeköt – Soós Nóra és Kriston Renáta

Becsült olvasási idő: 3 perc
Hogy mi a közös a barátságban és a művészetben? Mindkettő láthatatlan kötelék, amely összeköti a lelkeket. Hogy ez mennyire igaz, arra Soós Nóra festőművész és dr. Kriston Renáta bőrgyógyász az élő példa. Balogh Edina írása.
soos_kriston

hirdetés

A barátság az egyik legértékesebb kapcsolat két ember között. Nem igazán lehet megjósolni, hogy kiket és mi alapján választ ki magának, azt pláne nem tudjuk, mikor kezdődik, hiszen legtöbbször egyszerűen megismerjük egymást, aztán egyszer csak azt vesszük észre, hogy már barátok vagyunk. Valahogy így történt ez Soós Nórával és Kriston Renátával is.

„Körülbelül hét évvel ezelőtt volt egy bőrproblémám, ami orvosért kiáltott” – emlékszik vissza Nóra. „Ám számomra ez bonyolult, bizalmi folyamat, nagyon megnézem, hova és kihez megyek el. Akkoriban felfigyeltem Kriston doktornőre, akiről elég sok anyagot megnéztem, és nagyon szimpatikusnak találtam. Amikor megérkeztem hozzá és elkezdtünk beszélgetni, szinte rögtön volt egy olyan érzésem, hogy ebből valószínűleg több lesz átlagos orvosi vizitnél.”

„Ezt én is csak megerősíteni tudom” – veszi át a szót Renáta. „Emlékszem, Nóra a férjével együtt érkezett, és ahogy leültek velem szembe, rögtön tudtam, hogy művészemberekkel van dolgom. Érdekes szakma az enyém, nem is hinnénk egyébként, hogy az emberek bőre mennyi mindent elárul, jól irányított kérdésekkel pedig még több kiderül a páciensről. Ritkán pedig egyfajta flow is kialakul orvos és páciens között, amikor érzed, hogy az átlagosnál több közös pont van köztetek, például a művészet. Valamilyen oknál fogva erről a témáról kezdtem el beszélgetni Nóriékkal is, pedig akkor még nem tudtam, mivel is foglalkoznak. ­Aztán mikor elmentek, rájuk kerestem, és kiderült, hogy a megérzéseim engem igazoltak. A nevük alatt rengeteg festmény képét pillantottam meg. Érdekes volt, hogy első ránézésre Marci műveit tulajdonítottam Nórinak. Talán azért, mert azok tele voltak élénk színekkel, feminin vonásokkal. Később, mikor megismertem Nóri stílusát is közelebbről, még inkább lenyűgözve éreztem magam. Csodálatosnak tartottam azt, hogy egy ilyen törékeny nő mire képes ecsettel a kezében. De az is borzasztóan tetszett, hogy láttam: a két festő, akik az életben is egy párt alkotnak, valahogy a vásznakon, a munkásságukban is összefüggenek, kapcsolódnak egymáshoz.”

Munka és barátság

Az első és meghatározó találkozást újabb és újabb követte, ám az igazi mérföldkövet a tavalyi év jelentette mindkettejük és barátságuk számára is. Lehetőségük adódott ugyanis arra, hogy együtt dolgozzanak.   

„Már néhány találkozásunk után is egyértelművé vált számomra, hogy Renátát mélyen megérinti a művészet, különösen jól érti és értelmezi a festményeimet” – meséli Soós Nóra. „Ritkán találkozom ilyenfajta lelkesedéssel. Ezért is hívom el őt szinte minden kiállításom megnyitójára. Azt hiszem, még egyet sem hagyott ki, ráadásul mindig eszméletlen meglepetésekkel érkezik. Hol egy különleges üzenettel, hol pedig egy elképesztő csokorral jelenik meg. Az első közös projektünk pedig tavaly indult útjára. Akkor nyitotta meg Renáta az új szalonját.”

„Régi vágyam vált valóra a MySelf központ megnyitásával, az volt a célom, hogy olyan helyet hozzak létre, ahol a szépség és a kultúra is találkozik egymással” – magyarázza dr. Kriston Renáta. „Többet szerettem volna egyszerű orvosi rendelőnél, egy olyan helyet akartam teremteni a nők számára, ahova belépve az »énidőt« minőségi tartalommal tudják megtölteni. Sokfajta szolgáltatás keveredik itt, az esztétikai és orvosi rendelésen kívül van fodrászat, masszázs, tartunk pilatesórákat, igénybe lehet venni arc- és testkezeléseket is, vagyis igyekszünk mindent megadni a hölgyeknek, amitől jobban érezhetik magukat. Mindemellett egy közösségteremtő és a művészetet, főleg a női művészeket bemutató színteret is létre akartam hozni. Pont ezért alakítottuk ki úgy a teret, hogy az kiállítások vagy performanszok bemutatására is alkalmas legyen. Az első, aki szóba jött kiállítóként pedig egyértelműen Nóri volt.”

Képbe írt üzenetek

Abban mindkét fél egyetért, hogy az ember egészséges lelkéhez, szelleméhez nagymértékben hozzá tud járulni a művészet. Legyen szó képzőművészetről, zenéről, színházról, ezek mindegyike olyan táplálékot jelenthet számunkra, melyek energiával töltenek fel minket. Ugyanakkor a műalkotások egyedi és megismételhetetlen üzeneteket is hordoznak magukban.

„Nóri képeinek nagyon erős üzenetei vannak, legyen szó a nőkről, klímaváltozásról vagy akár a politikáról” – folytatja Renáta. „Az ő művészete, szellemisége remekül illik a szalon filozófiájához. A kiállítása is főként a női lét, az idő múlásának témáját boncolgatta, a visszajelzések alapján nem is eredménytelenül. A festmények láthatatlan módon érintették meg a hozzánk látogatókat. Számomra azonban még ennél is többet adnak, én ugyanis Nóri rétegezése és a bőrünk felépítése között is sok hasonlóságot találok. Ha megnézek közelebbről egy Soós Nóra-képet, először csak egy layert látok, aztán ha tovább vizsgálódom, egyszer csak felfedezem az alatta lévőt is, amely másként néz ki, és más üzenettel is bír. Ilyen a bőrünk is, és tulajdonképpen mi magunk is, hiszen ahogy egyre mélyebben magunkba nézünk, egyre több érzést, színt, mintát, nyomot fedezünk fel.

A teljes cikket megtalálod a Remind Bookazine nyolcadik lapszámában. Keresd az újságárusoknál vagy kattints, és rendeld meg most webshopunkból!

Téged is foglalkoztat az önbecsülés, a stresszkezelés vagy a függőségek elkerülésének kérdése? Kíváncsi vagy, hogyan hat a közösségi média az önképünkre, vagy milyen kapcsolat van a külső megjelenés és a belső harmónia között? Találkozott velünk személyesen a Remind Connecten november 5-én! Kattits, és biztosítsd a helyedet a rendezvényen!

Fotó: Kurucz Árpád

Tetszett, inspirált? Oszd meg másokkal is!

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn