Havonta 100 ezer forint. Átlagosan ennyivel keres kevesebbet egy nő ma Magyarországon az Európai Unió Statisztikai Hivatalának legfrissebb adatai alapján. Ez az egyik legnagyobb bérkülönbség a nemek között az uniós tagállamokon belül. A nők ráadásul sokkal nehezebben érnek el vezető beosztást, mint a férfiak. Egy szintén uniós kutatás szerint az egyik legnagyobb arányban Magyarországon értenek egyet azzal a sztereotípiával, hogy a nők feladata a háztartás vezetése, míg a férfiaké, hogy pénzt keressenek. Mindez annak köszönhető, hogy már az óvodai nevelésben előkerülnek a nemi sztereotípiák, amelyek jelen vannak az általános iskolai és középiskolai oktatásban is – derül ki az Amnesty International Magyarország tavalyi kutatásából.
Felszámolni a nemi sztereotípiákat
Ki ne hallotta volna a cikk elején idézett mondatokat vagy ehhez hasonlókat a családjában, környezetében? Az Amnesty International Magyarország új, ingyenes, online kurzusának célja az ilyen sztereotípiák felszámolása.
A képzés bemutatja a nemi alapú előítéletek hatását a mindennapjainkra. Célja, hogy minél többen megértsék: a fentiekhez hasonló mondatokkal egészen fiatalon olyan nemi sztereotípiákat tanulnak meg a gyerekek, amelyek később a nemek közötti egyenlőtlenségekhez, hátrányos megkülönböztetéshez és erőszakhoz vezethetnek.
A kurzus nemcsak a problémát és a nők és lányok elleni erőszak hátterében álló okokat mutatja be, hanem a megoldásban is segít. A képzésben résztvevők megismerhetik a nemi alapú erőszak elleni fellépés módjait a megelőzéstől a segítségnyújtásig, valamint a megoldási lehetőségeket a szükséges törvényi változásoktól a prevenciós programokig. Sőt a képzés során konkrét tanácsokat kap mindenki arra, hogy mit tehet a nemi sztereotípiák felszámolásáért a saját környezetében.
A kurzus csak a küzdelem első, de nagyon fontos lépése. Aki elvégzi, megérti és képes lesz másokkal is megértetni, hogy a sztereotípiák nincsenek kőbe vésve, el lehet őket törölni. Ehhez arra van szükség, hogy felismerjük a problémát. Az Amnesty Magyarország képzése ebben nyújt segítséget, és a beletörődés helyett rámutat arra, hogy lépéseket kell tennünk a nemi alapú diszkrimináció lebontásáért.
További információkért kattints, és látogasd meg az Amnesty International Magyarország honlapját!
Fotó: Amnesty Magyarország
A fenti írás támogatói tartalom!