Keresés
Close this search box.

A Mennydörgő Sárkány és a Bruttó Nemzeti Boldogság országa: Bhután

Becsült olvasási idő: 3 perc
Nagy sikert aratott a magyar mozikban is Zurbó Dorottya és Arun Bhattarai dokumentumfilmrendezők A boldogság ügynöke című egész estés filmje. Arun Bhutánban él, Dorottya pedig második hazájaként tekint a Himalája utolsó buddhista királyságaként ismert országra. Eddig kilencszer látogatott el ide, most személyes élményeit, tapasztalatait ossza meg velünk.
butan

hirdetés

Bhután lassan tíz éve az életem része. Első ízben egy hónapot töltöttem az országban, amikor is a készülő filmünkhöz kerestünk témát és szereplőket. Természetesen a munka mellett szakítottunk időt Bhután egy-egy látványosságára is. Életemben először jártam a 3100 méter magasan, meredek sziklákra épített, „égi hajszálakon függő” Tigrisfészek Kolostorban, ami lélegzetelállító látványt nyújtott. A mítosz szerint Guru Rinpoche a tibeti buddhizmus mitikus alakja egy nőstény tigris hátán érkezett a sziklafalhoz, hogy ott megpihenjen és meditáljon.

A kolostorba egy kétórás meredek túraútvonalon jutottunk fel. Lábánál meredek szurdok helyezkedik el, ahova csak egy keskeny függőhídon keresztül vezet az út. A kolostorban mind a mai napig élnek szerzetesek. A több százéves sziklákon lépdelve, a gyönyörűséges, tradicionális buddhista freskókat nézegetve hallgattuk, ahogy a vörös csuhás szerzetestanoncok mantrázzák az imaszövegeket, és meglestük, ahogy éppen ebédet készítenek vagy a mobiltelefonjukkal játszanak. A kolostor falai között a buddhizmus gyakorlása a mai napig élő hagyományként van jelen.

Bhután egyedülállósága abban is rejlik, hogy a több százéves épületeiben a tradíciók a mai napig meghatározzák az itt élő emberek mindennapjait. Az elmúlt tíz évben nagyon sok kolostort látogattam meg Bhutánban, hisz tudni kell, hogy a társadalom közel 20 százaléka szerzetes. Általában nehezen megközelíthető helyekre, felhőkbe vesző hegytetőkre építik a kolostorokat, hogy a civilizáció vívmányai kevéssé érjék utol a tanoncokat. Mesébe illő látogatások voltak ezek, nemcsak a kolostorok lenyűgöző építészete, hanem a szerzetek melegszívű fogadtatása miatt is.

Bhután egyik legkülönlegesebb kolostora a Chimi Lhakhang, ahova nagyon sok bhutáni nő érkezik gyermekáldást kérni. A kolostort körülvevő kis faluban minden házra hatalmas, mosolygós arcú falloszok vannak pingálva, amelyek szerencsét hoznak és elűzik az ártó szellemeket. Egy óriási, vörös, fából faragott falloszt is találtunk a falu közepén, amin rendre megdöbbennek a nyugati turisták. Tudni kell, hogy Bhutánban a fallosz egy spirituális jelkép, amit azért festenek minden ház falára, hogy elűzze a rontást. A mítosz szerint egy 14-15. században élt őrült láma, Drukpa Kunley szimbóluma, aki akkoriban bizarr és sokkoló módszerekkel terjesztette a buddhizmust a térségben.

Remind

A himalájai szerpentin-utakon busszal utaztunk, ami életem egyik legfélelmetesebb élménye volt a végtelenbe vesző szakadékok, az omladozó keskeny földutak és az aktív szembeforgalom miatt. Tizenkét óra alatt tettünk meg a 200 km-t.

Bhutánba utazni nem könnyű

A napi vízumdíj miatt egy kinti utazási irodával kell felvenni a kapcsolatot, amely lebonyolítja a vízumkérelmet és megszervezi az utat. Itthon a Magyar-Bhutáni Baráti Társaságon keresztül a legegyszerűbb az országba utazni. Ugyanis Valcsicsák Zoltán, aki 2011-ben alapította a szervezetet, rendszeresen jár Bhutánba és a bhutáni kapcsolatai révén nagy tapasztalata van turistacsoportok vezetésében is.  Gyakorta tart előadásokat és az országgal kapcsolatos rendezvényeket, és szervez utazásokat, amelyekről itt tájékozódhatsz: https://www.bhutan.info.hu/.

Tetszett, inspirált? Oszd meg másokkal is!

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn