Keresés
Close this search box.

Egészséges élet és csokiimádat? Semmi pánik: készül az egészséges csokoládé

Becsült olvasási idő: 3 perc
Bár a csokoládéra a cukortartalma miatt sokan mumusként tekintenek, a svájci mesterek most forradalmasítanák az ipart. Szalóky Bálint írása.
csokolade

hirdetés

A legtöbbeknek nehezükra esik, hogy megtalálják az arany középutat az egészséges életmód és a különféle édességek felelőtlenül fogyasztása között, így az eredetileg elképzeltnél lényegesen nagyobb cukortartalommal terhelik meg a szervezetüket. Meghallva az idők szavát a svájci csokoládékészítő mesterek igyekeznek olyan megoldást találni, ami könnyebbé teszi a döntést, ugyanis egészségesebb és fenntarthatóbb csokoládén dolgoznak.

Cukorhelyettesítés, természetes forrásból

Az elgondolás szerint nemcsak a cukornak intenénk búcsút, hanem a különféle cukorhelyettesítő édesítőszereknek is. A Guardian beszámolója szerint a mesterek maradnának a kakaónál, és a kakaóhüvely pépet és a héjat használnák fel az édesítéshez. Magyarán a cukrot növényi hulladék váltja fel. Az eljárás lényege, hogy a hüvelyt és a héjat pépesítik, amiből gél állagú, rostos édesítő keletkezik. Eddig kizárólag a kakaóbabot szedték le a termelés során, a jelenlegi megoldás azonban túl azon, hogy egészségesebb, összességében a bolygó számára is környezetkímélőbb, mivel például kevesebb víz szükséges az előállításhoz. A ETH Zürich élelmiszertechnológusa, a Guardiannak nyilatkozó Kim Misra szerint a szemléletmódváltást úgy kell elképzelni, minta a csokoládé egy méretes tök lenne, aminek eddig kizárólag a magját használták fel, de most megtalálták a módját, hogy az egészből ízletes desszert szülessen.

Nem csak jó oldala van

Már laboratóriumi körülmények között kísérleteztek az előállítással, és arra jutottak, hogy például a 6%-kal kevesebb föld- és vízigény mellett azért árnyoldalai is vannak a módszernek. Mivel extra szárítási folyamat szükség, ennek komoly energiaigénye van. Megoldás lehet majd, hogy ha a pépet napon szárítják, de így a folyamatban egy újabb lépés lesz kiszolgáltatva az aktuális időjárásnak, egy olyan iparban, ami elvárja, hogy adott idő alatt adott mennyiség készüljön, a környezeti hatásoktól lehetőleg függetlenül. A hőt előállíthatják napelemek segítségével is, így viszont a szükséges technológia lesz nagyságrendekkel költségesebb. Azt természetesen, hogy a módszer hogyan válhat a jövőben környezetkímélővé, olcsóvá és hatékonnyá, az előállítás tökéletesítése hozza majd magával.

csokolade

A trópusi országok lehetnek a nagy nyertesek

Bár a csokoládéipar 100 milliárd dolláros hasznot generál, valójában a trópusi országok, ahonnan a kakaóbabok származnak, ennek az összegnek a töredékét látják viszont. Ez most akár megfordulhat, hiszen a fenti módszer feltételezi, hogy a pép feldolgozása ott történik, ahol a kakaót termesztik. Nem csak hogy a kakaónak lényegesen nagyobb részét használnák fel a helyszínen a gazdák legnagyobb örömére, de a feldolgozás jelentősen több munkalehetőséget kínál a helyieknek. Erre egyébiránt azért is lenne szükség, mert a csokoládé az előállítás jelenleg bevett módszerei miatt a legszennyezőbb élelmiszerek közé tartozik. Az új édesítőszert éppen amiatt fedezték fel, mert valójában egy olyan megoldás kidolgozásán fáradoztak, ami környezetkímélőbbé teszi a csokoládéipart.

Az új módszer elterjedése a fogyasztók tetszésén és vásárlási hajlandóságán is múlik majd, ugyanis ahogy más édesítőszerek, úgy ez sem kínálja teljes egészében azt az ízt, amit a cukor nyújtott. Nehezebb elérni a kellő édes hatást, ugyanis ha a gélből túl sok kerül a masszába, akkor a csokoládé feldolgozhatatlanná válik, ha pedig túl kevés, akkor a csokoládé nem lesz elég édes – tehát a skála, amin a csokoládékészítők mozognak, jelenleg sokkal kevesebb lehetőséget kínál. A fentiek alapján elsősorban a nagy kakaótartalmú sötét csokoládék szerelmesei örülhetnek majd az új feldolgozási módszernek. Azoknak, akik inkább a rendkívül édes, nagy cukortartalmú csokoládékat részesítik előnyben, még lehet, hogy sokáig kell várniuk arra, hogy kedvükre való, fenntartható és egészségesebb variáció szülessen.

Tetszett a cikk? Ez is tetszeni fog: olvasd el interjúnkat Mizsei Jánossal, a MÁK séfjével!

Kiemelt kép: Pexels / Vie Studio; további fotó: Pexels / Polina Tankilevitch

Tetszett, inspirált? Oszd meg másokkal is!

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn