Vamos a la playa!
Szögezzük le: a homokos föveny keskeny, a napozóágy kevés. Időben kell partot érni, ha napernyőzni szeretnénk. A tenger hamar mélyül, úszóknak és a csak megmártózni vágyóknak szuper! Habár a málagai öböl általában nyugodt, azon ritka napokon, amikor Malagán, a szezonban nincs jó idő (ami azért nem jelenti azt, hogy a hőmérséklet 25 fok alá kúszna), a tenger itt is képes háborogni. A tengerparti rész furcsamód nincs teletömve szállodával, mint ahogy azt az üdülőhelyeken megszokhattuk, a turizmus eloszlik a frekventált városrészeken.
Hotelra és főleg várra fel!
Az arénánál (Plaza de toros de la Malagueta) kevés spanyolabb látvány tárulhatna elénk egy szállodai szobából. Vannak remek négycsillagos hotelek, amelyek csak párszáz méterre fekszenek a parttól, onnan jó eséllyel látni a bikaviadaloknak és koncerteknek helyet adó arénát. Már csak azért is lehet ez a műemléki épület a látképünk egy-két hétig, mert a szállodák viszonylag magasak, mint ahogy a lakóházak is, a felfelé terjeszkedésnek vagyunk itt is tanúi.
A plázstól csupán pár perc séta a centrumnak számító óváros. A városon belül szinte mindenhonnan látható a magaslatról egész a lenti óvárosig elterülő vár. Terrakotta színű, tornyokkal szabdalt középkori építmény, a toronyszobák teteje ugyanolyan négyszögletű, lapos tetőforma, mint amilyet a mediterrán építészetből ismerünk. A fellegvárba kellemes – nem túl hosszú és nem túl meredek – turistaút vezet, de azért lépcsőzni kell. A vár három jól hangzó részből áll: Alcazaba, Coracha, Castillo.
Cervantes
A város impozáns épülete, a gyarmati stílus jegyeit is magán viselő városháza és központi bank, valamint a Cervantes Egyetem (Universidad de Málaga). Kis túlzással itt mindent a Don Quijote írójáról neveztek el, többek közt a színházat is. Az utóbbin kívül egy ókori amfiteátrum (Teatro Romano) maradványa is megtalálható az óvárosban, de a leglátványosabb építészeti remek a monumentális katedrális. Hiába a nagyszerű tervezés és a gyönyörű kivitelezés, mégis a Picasso Múzeum a város leghíresebb pontja, a szuvenírboltok is telis-tele vannak a Málagán született festőzseni képeinek lenyomataival.
Kikötő
Az impozáns méretű kikötőben egy Balearia nevű hajó hol kiköt, hol kihajózik – ingázik. A móló körül bazársor, ahol egy Hard Rock Café és egy játékterem is jól megférnek. A szörfös életérzést kedvelők a Coala Bay-ben laza szörfös fiúnak, lánynak öltözhetnek be. Az üzletsor szomszédságában egy színes, négyszögüvegből álló kockaépítmény vezet a Pompidou Múzeumba, megidézve miniben a párizsi le Centre Pompidou-t (és talán egy kicsit a Louvre-t is, a süllyesztett bejárat miatt).
Gambas pil-pil
Ha étteremről van szó, nem mindig a turisztikai vagy közösségi oldalakon fényezett helyekkel járunk jól, ahová ráadásul hosszú sorok kígyóznak. Keressük inkább azokat a tapaszozókat, amik teraszai elsőre megfognak, mondjuk egy kékes fényben derengő polipkar megsemmisítő látványával vagy éppen gambas pil-pillel (pl. La Taverna Cura). A méltán híres paellát se hagyjuk ki – például a Puerto Cristalban –, kérjünk hozzá Chardonnayt.
Az éttermekben előételnek helyi termesztésű olajbogyót is adnak, hozzá jár egy-két buci, extra szűz olívaolajjal tálalva. Ha nem vagyunk vegetáriánusok, és a frissen sült tengeri herkentyűket és a paellát nem számítjuk, a legjobb, amit ehetünk Malagán, a baguette, extra szűz olívaolajjal és ibériai sonkacafatokkal. Mindegyik hozzávalót épphogy megsütik, a sonkaszeleteket azonmód szeletelik a fellógatott, megfüstölt sonkáról. Az elsőszámú helyi desszert a palmeras, hardcore édességimádók a pálma csokoládéba mártott változatát választják.
Hogy kerül ide annyi hammam?
Málaga közel fekszik a Gibraltári-szoroshoz, ha kinyújtjuk a karunkat, szinte elérjük Marokkó partjait. Ráadásul Spanyolországnak ez a térsége 700 évig mór uralom alatt állt. Az arab fürdőkultúra rányomta bélyegét a városra: errefelé kedvelt a hammam használata. E közelségnek köszönhető továbbá a marokkói ízvilág felbukkanása a spanyol konyhában. Kedvelt fűszer itt is az ánizs és a kardamom. A Málagában és környékén előszeretettel termesztett datolya és fehér jázmin szintén az arab hatást mutatják. Évszázadok óta a málagaiak fontos terménye még a füge, a szőlő, a mandula, a birsalma, a gránátalma, a narancs, a babér, a bambusz és a szentjánoskenyér.
Mindenki az utcán
A fashion week Málagán nem csak a kiváltságosok és újságírók programja, utcai ünnep és ingyenes. Bárki leülhet a belváros főutcáján több sorban kirakott székekre, nem kell a helyjegyekért megküzdeni. Ezt az utcát, a szemközti házak tetejét felhasználva, keresztbe felaplikált molinókkal fedték be, hogy se napsütés, se eső ne zavarja meg a szabadtéri eseményeket. Az esőnap fogalma itt értelmét veszti. A málagai divatünnep jól példázza, hogy a lakosok a turizmus virágzása mellett is meg tudják őrizni maguknak a várost, akár a turistákkal osztozkodva.
A málagaiak körében a katolicizmus kevésbé tűnik zárt világnak: a vallási ünneplések előbb juttatják az eszünkbe a Krisna Tudatú Egyház felvonulásait, mint a szentmiséket. Elől mennek az alkalomhoz ünneplőbe öltözött egyházi személyek, a fiatalok büszkén cipelik a keresztet, dobolóktól kísérve, mögöttük vonul egész Málaga szinte pszichedelikus transzban, talpig tömjén illatban. Felhőben, este, a belvárosban. A tömjénillat gyakoriságával kel versenyre a város legváratlanabb helyein felhangzó patadobogás (ami a városnéző turistákat szállító fogatoktól jön), és a kicsit sem váratlanul, csaknem mindenhol hallható sirályrikoltás. Mindkét hang szerves része a malagai hangulatnak.
És egy kis ornitológia
Az obligát sirályon kívül nagyszámú fecskekolónia él errefelé, de a szabadon szálló papagájok száma is jelentős, ők főként a pálmafák ágai és háncsai közt fészkelnek, nyüzsögnek. Erre lehetőséget az óriási közpark, a Parque de Málaga ad, amelynek köszönhetően egyébként még az is kiderül, hogyan lehet a zöldnek hetven árnyalata.
Málaga pezsgő, hamisítatlan mediterrán városka, ahol mind az aktív kikapcsolódásra, mind a pihenésre vágyók megtalálják a számításukat. Egyik nagy érdeme, hogy hiába nyaralóhely, nem kimondottan „turistás”, a helyiek vidáman élik mindennapjaikat, nem feltétlen a turizmus körül forogva. A történekem lenyomatait kutatni is izgalmas errefelé, amiben számos kulturális helyszín is a segítségünkre van, arról nem beszélve, hogy felejthetetlen kulináris élményekkel is gazdagodhatunk (még Michelin-csillagos éttermet is találunk). Közben pedig fürdünk, mártózunk, egyszóval: lubickolunk.
Tetszett a cikk? Ez is tetszeni fog: 5 ingyenes program Londonban alacsony költségvetésű utazáshoz!
Kiemelt kép: Canva; további fotók: Kiss Annamária