Keresés
Close this search box.

Műanyagmentes július – Kis lépésekkel a nagy változások irányába

Becsült olvasási idő: 3 perc
Korábban nem nagyon tudtam mit kezdeni az akcióhónapokkal, kihívásokkal. Mi értelme van négy hétig csinálni valamit, majd visszatérni a normál kerékvágásba? Később, amikor nekem is segítettek szokássá formálni egy-egy dolgot, és ezt a környezetemmel is megoszthattam, kezdtem elhinni: a kihívásokkal igenis érdemes foglalkozni. Zahorján Ivett írása.
muanyag

hirdetés

Július a műanyagmentesség hónapja. A Plastic Free July globális szervezet és kihívás arra ösztönzi az embereket, hogy csökkentsék a műanyag használatát hozzájárulva bolygónk megóvásához. És hogy miért van szükség a műanyagokkal való leszámolásra? Azért, mert a probléma súlyos: évente 8-12 millió tonna műanyag kerül az óceánokba, és ha nem teszünk semmit, 2050-re több műanyag lesz a tengerekben, mint hal!

Miért fontos a műanyagmentesség?

A műanyag szinte mindenhol jelen van az életünkben, de sajnos nem bomlik le könnyen. Az egyszer használatos műanyagok különösen károsak, mert rövid az életciklusuk, viszont hulladékként sokáig „élnek”, miközben akár évszázadokig, évezredekig pusztítják a környezetet. A statisztikák szerint évente világszerte hozzávetőlegesen 500 milliárd műanyagzacskó kerül felhasználásra, és ezeknek csak kevesebb mint 10%-át hasznosítják újra.

A műanyaghulladék hatása nemcsak a környezetre, de az egészségünkre is káros. A nano- és mikroműanyagok ugyanis bekerülnek a táplálékláncba, így az emberi szervezetbe is. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint a nano- és mikroműanyagok hosszú távon számos egészségügyi problémát okozhatnak.

Tippek a műanyagmentes életmódhoz

Kiűzni az életünkből a műanyagot nehéz, sőt a mai állás szerint teljes mértékben nem is lehetséges, de mindenképpen törekednünk kell rá. Ne pánikoljunk, ha nem sikerül elsőre elérni a teljes műanyagmentességet. Meglehetősen szokatlan és kényelmetlen lehet az első pár napban a műanyagok hiánya, hiszen az egyik legelterjedtebb anyagról van szó, de hosszabb távon magunknak és a bolygónknak is segítünk az elhagyásával, korlátozásával. Noha nemcsak a mi felelősségünk az, hogy elérjük a műanyagmentességet, hiszen ebbe a hatóságoknak is nagy szerepük van, egyéni felelősségvállalás nélkül nem érhetünk el változást. Az alábbi tippek segíthetnek megtenni az első pár lépést a műanyagmentes július alkalmával.

Mondjunk nemet az egyszer használatos műanyagokra!

Az egyszer használatos műanyagok, mint a szívószálak, evőeszközök és szatyrok helyett próbáljunk ki tartós, újrahasznosítható alternatívákat. Például hordjunk magunkkal vászontáskát a bevásárláshoz, illetve használjunk természetes anyagból készült eszközöket (fa, bambusz). A műanyagpalackok és -poharak helyett döntsünk a rozsdamentes acélból vagy üvegből készült változatok mellett!

Készítsünk saját tisztítószereidet!

A bolti tisztítószerek gyakran műanyag csomagolásban vásárolhatók meg. Ha azonban saját tisztítószereket (is) készítünk olyan természetes alapanyagokból, mint az ecet, szódabikarbóna vagy citrom, akkor környezetbarátabban, sőt olcsóbban takaríthatunk. (Plusz tipp: próbáljunk ki szilárd szappanokat és samponokat, amelyek csomagolásmentesek vagy papír csomagolásúak, illetve a megfelelő egészségügyi előírások betartásával saját kozmetikumokat is készíthetünk.)

Keressünk csomagolásmentes boltokat!

Keressünk csomagolásmentes boltokat, ahol saját tárolóedényeinkbe, tasakjainkba tehetjük a különféle élelmiszereket. Magyarországon egyre több ilyen üzlet nyílik, így érdemes körülnézni, hogy a lakóhelyünk közelében hol van csomagolásmentes bolt.

Figyeljünk a ruhavásárlásra!

Köztudott, hogy a ruházati ipar is rengeteg műszálas anyagot használ fel. Érdemes olyan márkáktól vásárolnunk, amelyek természetes anyagokat részesítik előnyben a gyártás során, vagy turkálókat, vintage üzleteket is felkereshetünk. A legjobb azonban az, ha kerüljük a ruhahalmozást és inkább a saját stílusunk szerint funkcionális gardróbot állítunk össze.

Csatlakozzunk műanyagmentes kezdeményezésekhez, tájékozódjunk!

Jó lehet olyan szervezetekhez és közösségekhez csatlakozni, amelyek a műanyagmentességet népszerűsítik, akár a közösségi médián keresztül. Az együttműködés, a közös erőfeszítések, a gondolatcsere sokat segíthetnek egyéni döntéseink meghozatala során.

Használjunk újrahasznosítható ételtárolókat!

A műanyag élelmiszertárolók helyett válasszunk üveg- vagy rozsdamentes acélból készült edényeket. Ezek amellett hogy tartósabbak, jobban megőrzik az ételek frissességét. Ha pedig úgy érezzük, a műanyag zacskókról nehezen mondunk le, válasszunk komposztálható zacskókat, amelyek lebomlanak.

Mondjunk igent a textilzsebkendőkre és törlőkendőkre!

Régebben szüleink, nagyszüleink a papírzsebkendők és papírtörlők helyett – amelyek ma már gyakran műanyag csomagolásban kerülnek a boltok polcaira – textilzsebkendőt és -törlőkendőt használtak. Ezek nagy előnye, hogy moshatók és újrahasználhatók. Ha tehetjük, térjünk vissza ezekhez a szokásokhoz.

Legyünk kreatívak az ajándékozásban!

Az ajándékok csomagolása is sok-sok műanyaggal jár. Ezek helyett jobb, ha saját, környezetbarát csomagolást készítünk például újrahasznosított papírból vagy textilből, akár egy kis énidős kikapcsolódás vagy a gyerekekkel való közös játék keretében.

Egy szó, mint száz

A műanyagmentes életmód felé vezető út nem zökkenőmentes, de minden apró lépés számít. Az idei műanyagmentes július remek lehetőség arra, hogy kissé változtassunk szokásainkon, egy globális mozgalom résztvevőiként. Szánjunk időt arra, hogy átgondoljuk, hogyan csökkenthetjük saját műanyag-lábnyomunkat, hogy aztán erre inspirálhassuk környezetünket is. Együtt könnyebb.

Tetszett, inspirált? Oszd meg másokkal is!

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn