Gratulálok az első helyezéshez! Láttam a díjnyertes csokrodat, különleges és művészi!
Magam is meglepődtem, amikor a tehetséges virágkötők, a kanadai Brenna Quan és a vietnámi Shelly Huinh mellett meghallottam a nevemet. Nem ez volt az első próbálkozásom, diákkorom óta rengeteg versenyen vettem részt, legutóbb tavaly ősszel, Manchesterben az Interflora World Cup-on, ahol az egyik feladatban a második helyezést értem el, végül összetettben csak a hatodik helyezést sikerült megszereznem. Mindent megtettem a győzelemért, de végül nem én nyertem. Idén más volt a helyzet Panamavárosban, ahova azzal a céllal mentem, hogy jól érezzem magam, miközben újból összemértem a tudásomat más virágkötőkkel. Elengedtem a versenyt, nem ragaszkodtam görcsösen a győzelemhez, erre nekem ítélték az első helyet.
Ne vitasd, hogy ehhez tehetség és tudás kellett!
Némi szerencse is, idén ugyanis a szervezők biztosították az alapanyagokat, így nekem csak a szerszámaimat kellett magammal vinni. Ez sokat levett a vállamról, hiszen nem nekem kellett megoldani az élővirágok utaztatását. Ami a versenyt illeti, több feladatot kaptunk, első körben egy menyasszonyi csokrot, egy fejdíszt és egy „Tropics of Panama” elnevezésű kompozíciót kellett készíteni. Ezek alapján választották ki a legjobb tíz virágkötőt, akiknek végül egy csokrot kellett elkészíteni, köztük pedig az én alkotásaim bizonyultak a legjobbnak. Az egész több napon keresztül zajlott, az egyik nap kettő, a másik nap szintén kettő versenyfeladatot kellett teljesíteni, ami rengeteg munkát jelentett. Bár volt egy asszisztensem, de ő csak az előkészítési időszakban segíthetett nekem, a verseny alatt már nem lehetett mellettem.
Mi alapján pontozott a zsűri?
Ez egy művészeti verseny volt, tehát eleve szubjektív. Nem is lehet összehasonlítani a hagyományos sportversenyekkel, ahol egyértelmű pontozás alapján kerülnek ki a győztesek. Itt a technikai, esztétikai és ötletességi szempontok alapján pontoznak. Figyelembe vették, hogy mennyire illeszkedik az alkotás a megadott témához, és hogyan használtuk a színeket. De fontos szempont volt az is, hogy mennyire dolgoztunk tisztán, vagyis milyen rend uralkodott az asztalunkon. Tehát egy komplex rendszer alapján zajlott a verseny, a kreativitás és a technikai felkészültség egyaránt döntő volt.
Az Attila Nemeth Florist már ismert a rendezvényszervezők körében. Mondhatni, felépítetted az ország legkelendőbb virágkötő üzletét. Áruld el, hogy csináltad.
Szenvedélyesen szeretem a virágkötést, ez vitt előre. Már diákkoromban is rengeteget versenyeztem, és az is sokat számít, hogy Imre Katától, egy első generációs mestertől tanultam a szakmát. Kata kezdte meghonosítani a virágkötészetet Magyarországon, és egyedi látásmódjával a magyar virágkötő szakma kiemelkedő alakja lett.
Ha a sikerre gondolok, akkor az egyediség és a személyre szabott munka jut eszembe.
Ezt pedig az ügyfeleinknek köszönhetem, akik nemcsak szép virágokat keresnek, hanem egyedi látásmódot és kreativitást is. Ugyanakkor önmagában ez még mindig kevés, szükség van friss és szezonális virágokra. Igyekszünk a lehető legfrissebb alapanyagokkal dolgozni és a hagyományos virágok mellett mindig találhatók a kínálatban ritkaságok.
Mondjuk el, hogy éppen a virágpiacról jöttél az interjúra. Honnan érkeznek ezek a növények a piacra?
A világ minden tájáról. Főként az Aalsmeer-i virágtőzsdéről, Ecuadorból és Kolumbiából érkeznek a legkülönlegesebb darabok. Amikor pedig nyílni kezdenek a Magyarországon honos növények, akkor megyek a hazai termelőkhöz, tehát a tavaszi és nyári szezonban igyekszem minél több magyar termesztésű virágot vásárolni. Szerencsére Szegeden már kora tavasszal is sok hazai tulipánt és jácintot hajtatnak. A beszerzést hajnalban kezdem, mindennap három órakor kelek, hogy reggelre friss virágokat vigyek az üzletbe. Talán ez is szemlélteti, hogy a virágkötészet valójában egy nehéz szakma. Fizikai munkát igényel, és az ember keze folyton koszos a fenyőgyantától, a tövisek okozta sebekről nem is beszélve. Ugyanakkor gyönyörű szakma, és az is igaz, hogy szinte egész nap szebbnél szebb virágok között vagyunk.
Hol láthatjuk a virágkölteményeidet?
Évek óta mi készítjük az Operaház számára az Opera-Bál virágdíszítését, valamint mi készítjük a virágdekorációt az Év Üzletembere díjátadóra is, amit rendszeresen a Vigadóban rendeznek. A legtöbben azonban a novemberben megjelenő Dűne előzménysorozatban láthatják az alkotásainkat, amelybe különböző futurisztikus és nem e világi virágkompozíciókat készítettünk.
Beszéljünk a hagyományos virágcsokrokról is, amelyek ott vannak minden születésnapon, névnapon, ünnepen, amelyekkel megajándékozzuk egymást. Ezek a virágcsokrok régóta a szeretetet szimbolizálják. De mit kell tudnia ma egy virágcsokornak?
Egy jó virágcsokor mindig az adott alkalom hangulatát tükrözi – legalábbis én ebben hiszek. Nem elég, ha csupán esztétikus, fontos, hogy kapcsolódjon ahhoz, akinek készül, és illeszkedjen az ajándékozó vagy a megajándékozott személyiségéhez. Manapság fontos az is, hogy a csokor friss és kiváló minőségű virágokból álljon, hogy aki kapja, az ne egy sablonos csokrot kapjon, hanem egy különleges élményt.
Muszáj megkérdeznem, hogy van-e kedvenc virágod?
Nehéz egy konkrét virágot kiemelni, mert minden évszaknak megvannak a maga kedvencei. Az orchideák és a trópusi virágok például közelebb állnak a szívemhez, de ha egyet kell mondanom, akkor a protea a kedvencem. Ez a virág Dél-Afrikából származik, ahol többször jártam már, és minden alkalommal lenyűgözött a látványa.
Tetszett a cikk? Ez is tetszeni fog: kalandozz Pannonhalmától Provance-ig a levendula nyomában!
Fotó: Attila Németh Florist