Káosz Párizsban – Így bénította meg a francia fővárost az olimpia

Becsült olvasási idő: 3 perc
Bár az olimpia miatt az egész világ Párizsra figyel, a helyiek talán kevésbé lelkesek, amiért felfordul az életük. Szalóky Bálint írása.

hirdetés

Párizs Európa egyik első számú turisztikai célpontja, amelynek a belvárosában a lakhatás ma már csak a legkiváltságosabbaknak megfizethető. Még az ezen szerencsések türelmét is rendszeresen próbára teszik: a francia főváros régóta legendás a forgalmi dugóiról és a többek között különféle sztrájkok miatti kiszámíthatatlanságáról. A többévnyi készülődés az olimpiai játékokra masszív fejlesztéseket vont magával, amelyeknek ideális esetében hosszú távon a helyiek lesznek a haszonélvezői, de az elmúlt években inkább csak az elszenvedői voltak.

Most, hogy végre elindult az olimpia, akár azt hihetnénk, hogy mindennek vége, de szó sincs erről. Sőt a sportesemények iránt kevésbé érdeklődő párizsiaknak talán a legjobb, ha elutaznak a városból, turistaként pedig a legszerencsésebb döntés, ha nem erre a nyárra tervezzük az utazást.

Teljes közlekedési káosz

A játékok idejére – egészen pontosan július 27. és augusztus 11. között, valamint augusztus 28. és szeptember 11. között – a közlekedés érintett részeit városszerte színkódokkal látják el. A vörös azt jelenti, hogy kerékpárosok és gyalogosok szabadon áthajthatnak, mások azonban csak akkor, ha rendelkeznek egy QR kóddal. Ilyet azok kapnak, akik például a környéken laknak, vagy közvetlenül valamelyik eseményre vagy helyszínre érkeztek, és ezt igazolni is tudják (például valamilyen belső területen lévő hotelben szállnak meg). A kék kód ennél szigorúbb: a gyalogosok és kerékpárosok itt is szabadon mehetnek, más járművel viszont csak azok hajthatnak át, akik a területen belül laknak vagy dolgoznak.

A legnagyobb forgalmi tiltás a 16., a 8., a 7. és az 1. kerületeket érinti majd, így például ha az Eiffel toronytól szeretnénk eljutni a Louvre-ig saját járművel, jobb, ha már most leteszünk erről az elképzelésről. Szerencsére a főváros honlapján elég részletes információkat találunk erről, például egy térképet is.

Az olimpia nyitóeseménye, illetve a maraton és a kerékpárverseny hozza magával a leglátványosabb lezárást, ekkor ugyanis a teljes Szajna-part elesik közlekedés szempontjából. Természetesen az egyes intézkedések a metróközlekedést is érintik, így számos megálló ideig-óráig le lesz zárva – ehhez képest szinte már semmi, hogy egyes buszjáratok csak este fél 9-ig és terelve közlekednek. Mindenképp érdemes lesz megnézni előre a menetrendet, ha utazásra adnánk a fejünk, mivel a változások valamilyen formában minden buszjáratot érintenek.

Turistaként bizonyára kevésbé ráz meg Saint-Denis körüli felhajtás: ezen az agglomerációnak számító területen találjuk az olimpiai falut, így kis túlzással a helyiek már hozzászokhattak ahhoz, mennyire megváltozik az életük, ami most, ebben az elkövetkező másfél hónapban csúcsosodik ki – és számukra nem is igazán ér véget, hiszen a beígért fejlesztések egy része a játékok után valósul csak meg.

parizs_olimpia

A kulturális helyszínek sem ússzák meg

Mivel rendkívül kiterjedt lezárásokról beszélünk, számos múzeum úgy döntött, hogy bizonyos ideig – a közlekedési korlátozásokkal összhangban – inkább zárva tart, hiszen a látogatóknak szinte esélytelen lenne eljutni oda. Ha ugyanaz a tendencia ismétlődik, mint például a 2012-es londoni olimpia esetében – és ez egy eléggé reális forgatókönyv –, akkor a kulturális szektor lehet a játékok nagy vesztese: akkor 30%-os zuhanást könyvelt el ez a terület látogatószámban. Csak hogy a nagyságokat lássuk, ez azt jelentette, hogy a British Museum kénytelen volt lemondani minden negyedik látogatójáról két hónapon át, a National Gallery pedig kettőről minden öt látogatóból. A Londoni Állatkert egészen brutális visszaesést szenvedett el, itt a látogatószám 40%-ot esett vissza.

Párizsban a Louvre és a Musée d’Orsay a megnyitó ünnepség másnapján már kinyit, de például a Tuileriák kertjénél található szépművészeti múzeum (Musée de l’Orangerie) szeptember 8-ig szinte végig zárva lesz. A Trocadérónál lévő antropológiai múzeum (Musee de l’homme) augusztus 13-ig tart pihenőt.

A Summer Vibration és a Lollapalooza Paris fesztiválok idén teljesen elmaradnak, utóbbi szervezője szerint ez 180 millió eurós bevételkiesést jelent. A mozihálózatok vezetői is jelentős esésre számítanak, a független Cinémas Dulac például öt központi helyszínén tart nyári szünetet – számukra nem csak a látogatószám elmaradása jelent problémát, de az is, hogy a személyzet az átvariált menetrenddel képtelen lenne, vagy csak nagyon nagy kerülőkkel tudna bejutni a munkahelyére. Hasonló módon jár el sok színház is, különösen a kisebbek kényszerülnek bezárásra.

A kultúresemények és helyszínek helybéli szerelmesei a legjobban azzal járnak, ha mindig ellenőrzik a nyitvatartási időt, ugyanis lehetségesek további fennakadások.

Ha tetszett a cikk, ez is tetszeni fog: erre fordította Párizs az olimpiával járó milliárdokat!

Fotó: Canva

Tetszett, inspirált? Oszd meg másokkal is!

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn