Újrahasznosított jelmezek
Régóta ismert módszer a jelmezek újrahasznosítása, amely nemcsak környezetbarát megoldás, de költséghatékony is. Mint kiderül, egy jelmezt akár többször is újrahasznosítanak a teátrumok, és ezt a színészek sem bánják. Ónodi Eszter, a Katona József Színház tagja mesélt arról, hogyan ölt új életet egy korábbi előadásban használt cipő egy másik darabban.
„Nemrég éppen egy olyan cipőben próbáltam a Jóccakát című előadást, amit az Abigél bulija című darabban viseletem. Szeretem ezt a fajta tudatosságot, hiszen nemcsak a környezetnek tesz jót, hanem a léleknek is” – mondta Ónodi Eszter, aki láthatóan örül, hogy újra láthatja azokat a régi holmikat, amelyekhez annyi szép emlék köti.
De nem csak a jelmezek átalakításával spórol a környezetnek a színház. A Katona József Színház 2023-ban 20 százalékkal csökkentette az energiafogyasztását az előző évhez képest, köszönhetően az energiatakarékos világítás- és fűtésrendszerek bevezetésének. A jelmezek újrahasznosításának köszönhetően pedig évente több mint 500 kg textilhulladékot sikerült megspórolnia – a számok magukért beszélnek. Az egészben a legjobb, hogy a zöld gondolkodás más magyar teátrumokban is egyre dominánsabb.
Irány a turi!
Nagy Fruzsina, Magyarország egyik legismertebb jelmeztervezője, az Operaház, a Játékszín és az Örkény Színház munkatársa szintén nagy hangsúlyt fektet a fenntarthatóságra. „Én mindig a színház raktárában kezdem a válogatást, ahol felhalmozódtak az évek során lejátszott előadások jelmezei” – mondja Fruzsina.
Az általa tervezett jelmezek egy része régi darabok átalakításával készül, ami nemcsak környezetkímélő, hanem művészileg is izgalmas kihívás. Igaz, vannak olyan előadások, ahol nem segítenek a régi jelmezek. Amikor új ruhadarabokra van szükség, akkor a tervező használtruha üzletekben vásárol. Ezzel egyszerre csökkenti a színházak ökológiai lábnyomát és újrahasznosítja az egyébként kidobásra ítélt ruhadarabokat.
„Gyakori, hogy turkálóban vagy vintage üzletben keresek ruhadarabokat a jelmezekhez, és van, hogy a színészeket is elhívom vásárolni, így biztosan nem nyúlok mellé a méretválasztásnál.” Eddig minden színész támogatta Fruzsina ötletét. Nem vitás, a színházak számára egyre fontosabb a fenntarthatóság. Ehhez persze szükség van arra, hogy a színészek és a stábtagok nagyobb figyelmet fordítsanak a környezettudatosságra. Az energiatakarékos megoldások, a szelektív hulladékgyűjtés, valamint az eldobható eszközök, kellékek elhagyása mind-mind zöldebb színházi működést ígérnek.
A Broadway régóta zöld úton jár
Világszerte a Broadway színház az legtudatosabb teátrum, már ami a fenntarthatóságot illeti. Tizenhat éve indult az úgynevezett Broadway Green Alliance (BGA), hogy segítse a színházakat és a produkciókat a zöldebb működés érdekében. A projekt legfontosabb része az energiatakarékos világítás bevezetése volt, amely jelentősen csökkentette az előadások energiafogyasztását.
Az új LED technológiák használata nemcsak kevesebb energiát igényel, hanem hosszabb élettartamúak is, ami tovább csökkenti a hulladék mennyiségét. A BGA által támogatott programok között szerepel a „Binder Project” is, amelynek keretében a színházak a felhasznált díszleteket és jelmezeket más színházaknak, iskoláknak vagy közösségi szervezeteknek adományozzák, ezzel is támogatva a körforgásos gazdaságot.
Zöld megoldások Shakespeare színpadán
Shakespeare híres színháza, a londoni Globe Színház is régóta elkötelezett a fenntarthatóság mellett. Már az épület tervezésekor figyelembe vették az energiatakarékosságot és a környezetbarát megoldásokat. Fűtési és hűtési rendszereit úgy alakították ki, hogy minimalizálják az energiafelhasználást, és a megújuló energiaforrásokat is beépítették. Az új előadásokhoz gyakran használnak újra régi díszleteket, jelmezeket és környezetbarát anyagokat. Ez pedig tovább csökkenti a színház ökológiai lábnyomát, miközben megőrzi a produkciók magas minőségét.
A színház rendszeresen szervez workshopokat, előadásokat és egyéb eseményeket, amelyek során a résztvevők megismerkedhetnek a fenntartható színházi gyakorlatokkal és megoldásokkal. Számos hazai és nemzetközi példát mondhatunk még, amelyekről ordít, hogy a művészvilág eltökélten támogatja a környezetvédelmet.
A kérdés már csak az, hogy mi magunk mit tehetünk ezen a téren? Kezdetnek elég, ha jegyvásárlásunkkal támogatjuk a fenntarthatóságra törekvő színházak működését.
Kiemelt kép: Katona József Színház; Nagy Fruzsina portré: Hartyányi Norbert; Nagy Fruzsina jelmezei: Örkény István Színház; Ónodi Eszterről készült fotók: Katona József Színház