A kizárólag férfiakra bízott metódusok között egyelőre mindössze a gumióvszer használata, a megszakításos közösülés és a vazektómia, azaz a művi meddővé tétel szerepel.
Az óvszer és a megszakítás
Az óvszer egy széles körben alkalmazott fogamzásgátló eszköz, azonban használata némileg megtöri az aktus spontaneitását, emellett bizonyos fokú előkészületet, felhelyezése pedig valamennyi gyakorlatot is igényel. A párok egy része a megszakításos közösüléssel él fogamzásgátló módszer gyanánt, azonban ennek hatékonysága csak tökéletes alkalmazás mellett hasonítható össze más módszerrel. A számok pedig azt mutatják, hogy egy év alatt a megszakításos közösülést alkalmazó nők 4%-a esik teherbe (ugyanez az arány a gumióvszer körültekintő használata mellett 2%).
A vazektómia
A fentieket figyelembe véve a férfiak számára a legkényelmesebb és legbiztosabb megoldás a nem kívánt gyermekáldás elkerülésére a vazektómia lehet, azaz a művi meddővé tétel lenne, mely egy kevés fádalommal járó, ambulánsan elvégezhető beavatkozás. Ez azonban véglegesnek, tehát nem visszafordíthatónak tekintendő,éppen emiatt is szigorúan szabályozott az, hogy Magyarországon kik vehetik igénybe.
Az urológus vagy andrológus szakorvos által végzett beavatkozás során a herezacskón kétoldalt metszést ejtenek, majd az ondóvezetékeket lekötik, és egy kis darabot kimetszenek belőle, így a herékben termelődő hímivarsejtek nem jutnak el a húgycsőbe, tehát ejakuláció során nem kerülnek a spermába, vagyis a férfi terméketlenné válik. Ennek azonban semmilyen külső jele nincs, és a vazektómia sem a férfi libidójára, sem merevedésére, sem orgazmusára nincs hatással. Ráadásul maga a műtét sokkal kevesebb potenciális szövődménnyel jár, mint a nőknél alkalmazott művi meddővé tétel, emellett pedig meglehetősen hatékony módszer, szakszerűen elvégezve, az ajánlott felépülési idő kivárása után a férfiak mindössze 0,1%-a okoz terhességet.
Felmerülő kérdések
A törvény jelenleg hazánkban azt mondja ki, hogy férfi kizárólag akkor kérhet művi meddővé tételt, ha elmúlt negyvenéves, vagy született már három vérszerinti gyereke, illetve ha kérelmének egészségügyi okai vannak. Ez utóbbi olyan eseteket jelöl, amikor egy terhesség a női partner egészségét, testi épségét, életét veszélyeztetné, amikor a pár gyermeke valószínűsíthetően súlyos fogyatékossággal születne, illetve amikor egy pár esetében semmilyen egyéb fogamzásgátló eszköz használata nem jöhet szóba. Ilyenkor a beavatkozás bármikor elvégezhető. Az egyéb esetben azonban, ha teljesülnek az említett feltételek, a kérelem benyújtása után hat hónapot kell várni, és újra megerősíteni a szándékot, majd az követően ismét fél évet a műtét elvégzésére.
A hosszú várakozási idő mellett egy másik aggály, hogy bár a műtét elvileg visszafordíthatatlan, a vazektómiát elvégeztető férfiak körülbelül 6%-a szeretne később újra nemzőképessé válni. A nemzőképesség visszaállítására viszont csak speciálisan felszerelt andrológiai centrumokban van lehetőség, ahol egy képzett és tapasztalt andrológus végzi a műtétet, így visszaállítható a termékenység, ám ezt követően sok esetben mégis mesterséges megtermékenyítési eljárásra van szükség a későbbi sikeres terhességhez.
A férfi fogamzásgátlás jövője
Jelenleg kevés mellékhatással és kényelmetlenséggel járó, bárki számára elérhető férfi fogamzásgátló eszköz van forgalomban. Kutatások azonban évtizedek óta folynak az olyan megoldásokkal kapcsolatban, amelyek a fenti követelményeknek eleget tehetnének.
Balogh Illés nőgyógyász, endokrinológus szakorvos, az Élet. Érzés Egyesület szakértője szerint jelenleg a legígéretesebb kutatások a tesztoszteron és progeszteron kombinációját tartalmazó géllel zajlanak. A Nestorone progeszteront és tesztoszteront tartalmazó NES/T gélt naponta egyszer kell a váll környékén a bőrbe dörzsölni, ahonnan felszívódva képes hatékonyan lecsökkenteni a hímivarsejtek számát egy olyan szint alá, ahol már csak nagyon minimális eséllyel képes terhességet okozni.
A NES/T gél az első, amelynek valóban nagy esélye van arra, hogy a nem túl távoli jövőben engedélyeztethetik is. Balogh Illés ugyanakkor hozzáteszi, hogy a gélnek is vannak mellékhatásai, amelyeket nagyrészt a kívülről bevitt hormonok okozzák. A vizsgálatokban leggyakrabban aknékra, kisebb százalékban hízásra, álmatlanságra és megváltozott libidóra panaszkodtak a férfiak – ez egyébként csökkent, illetve megnövekedett szexuális vágyat is jelentett.
Fotó: Unsplash / Girl With Red Hat