Keresés
Close this search box.

Samponon és balzsamon túl – Új utak a hajápolásban

Becsült olvasási idő: 2 perc
Ahogy a szépség fogalma fokozatosan egybeforrott az egészséggel és a wellness fogalmával, a bőrápolás után a hajápolási rutin is átértékelődik. A figyelem sokkal inkább a fejbőr egészségére összpontosul – az új fejlesztések, innovatív ápolók és kezelések is ebben támogatnak bennünket. Gurics Krisztina írása.
hajapolas

hirdetés

A fejbőrápolás beépítése a rendszeres szépségápolási rutinunkba az egészség és a szépség holisztikusabb megközelítésének eredménye. Ahogy tudatosítjuk a fejbőr egészségének fontosságát, a szép haj fogalma is új értelmet nyer, rámutatva, hogy a szépség itt is az egészséggel kezdődik, és minden testrészünk egészségéről és ápolásáról gondoskodnunk kell. Nem meglepő tehát, hogy a bőrápolásban elért fejlesztések mostanra „átszivárognak” erre a területre is.

Probiotikumok

A fejbőr mikrobiom kutatások segítenek megérteni a mikroorganizmusok szerepének fontosságát az egészség fenntartásához. Ahogy az egész szervezet esetében is, a fejbőr egészségéhez, immunrendszerének fenntartásához egyensúlyban kell lennie a mikrobiomnak. A kutatások azt mutatják, hogy a korpásodás hátterében a fejbőrön előforduló hasznos és káros mikrobák egyensúlyának felborulása áll. Más szóval, a korpásodás egy mikrobiális probléma – nem különbözik a bélflóra egyensúlytalanságától.

A jó hír az, hogy a probiotikumok segíthetnek helyreállítani ezt az egyensúlyt. A helyi alkalmazás közvetlenül növelheti a barátságos baktériumok populációját, és a probiotikumok szájon át történő bevitele segíthet az immunrendszer egyensúlyának helyreállításában. Ez együttesen csökkentheti a fejbőr pH-ját, hogy kevésbé kedvező környezetet teremtsen a káros baktériumok számára. Mindez segíti a bőr természetes védőgátjának megerősödését, a fejbőr nedvességtartalmát és hozzájárulhat a haj növekedéséhez a hajszálak megerősödéséhez.

LED terápia

 A vörös fényterápia évtizedek óta létező kezelés, hatékonyságát sebek kezelésében és szövetek regenerálásában, fájdalom és gyulladás enyhítésében, bőrproblémák kezelésében bizonyította. Az utóbbi időben ígéretes eredményeket mutat a haj növekedésének serkentésében is, különösen az androgén alopeciában (férfi és női foltos kopaszodás) esetében is. A foltos hajhullás mindkét nemnél hasonló genetikai és hormonális tényezők miatt alakulhat ki, azonban a női kopaszodás kisebb területen tapasztalható, hála a magasabb ösztrogénszintnek. Viszont a szélesedő választék vagy általános hajritkulás gyakran alakul ki a fejtetőn.

A hajgyógyászok által alkalmazott LED-kezelések és az otthoni használatra is elérhető LED sisakok egyaránt a fény energiáját használják. A sejtek fénnyel való stimulálása javítja a vérkeringést és a fejbőr keringését, miközben serkenti az esszenciális tápanyagok közvetlenül a hajszálakhoz való szállítását. A LED fényterápia abban különbözik a lézeres kezelésektől, hogy egy vagy több hullámhosszt használ, szélesebb fényterülettel a fejbőr nagyobb felületeinek kezelésére. Így nagyobb lefedettséggel rendelkezik, négyzetcentiméterenként több hajszálat aktiválva, mint a lézeres kezelések.

Innovatív fejbőrmasszírozók

A különböző arc és szemkörnyék masszírozó eszközök sikerén felbuzdulva a fejbőr masszírozók skálája is egyre szélesebb. A hajas fejbőr esetében kevésbé a relaxáció, sokkal inkább a vérkeringés fokozása a cél, de egy füst alatt teljes ellazulást is nyújtanak. A fejbőr masszírozó készülékek, eszközök a fejbőr véráramlásának növelésével segíthetnek támogatni a hajhagymák egészséges működését, ami ezzel együtt növeli az oxigén és tápanyagok szállítását a hajhagymákhoz.

A szakemberek szerint az elektromos variációkkal kezelhetjük a feszültségből adódó fejfájást is. A manuális masszírozókat érdemes a zuhany alatt bevetni, hajmosás előtt, mert ezzel az elhalt hámsejtek eltávolítását is elősegítjük. Bánjuk velük óvatosan, használatuk közben ne gyakoroljuk erős nyomást a fejbőrre, mert felsérthetjük a bőrfelszínt. Az ekcéma, pszoriázis tünetek mellett, gyulladásos állapotoknál semmiképp se alkalmazzuk.

A teljes cikket elolvashatod a Remind Bookazine nyári számában! Kattints, és rendeld meg most!

Fotó: Unsplash / Alina Nichepurenko

Tetszett, inspirált? Oszd meg másokkal is!

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn