Elfogyott a lendületed? – 6 japán motivációs technika

Becsült olvasási idő: 3 perc
Hol van már az újévi lelkesedés! A fogadalmak nagy többségét elfelejtettük, a februári szürkeségben egyre fogy a motivációnk. A japán kultúrában 6 olyan technika létezik, amelyek segítenek visszaszerezni az életerőnket, hogy sokkal hatékonyabban tudjuk elvégezni feladatainkat. László Krisztina írása.
modszer

hirdetés

A japán kultúra a szigorú szabályairól ismert, melyek közé tartozik a szorgalom és a precizitás tisztelete. Ehhez több hatékony módszerük is van, melyekkel legyőzhető a lustaság, feléleszthető a motiváció. 

Ikigai

Nehéz magyarra lefordítani ezt az összetett szót, amelyet az iki (élni) és a gai (érték, ok) szavakból áll. Jelentése leginkább „az élet értékei” vagy „az élet értelme” kifejezésekkel foglalható össze. Mindannyiunknak megvan a maga ikigaija, csak fel kell fedeznünk önmagunkban. Az ikigai nem a boldogság kereséséről szól, hanem arról, hogy megtaláljuk az életben azt, amit jól és szenvedélyesen csinálunk.

Remind

Kaizen

A japán szó jelentése: „változtatni jó” vagy „folyamatos fejlődés”, lényege, hogy apró, fokozatos változásokkal hosszú távon jelentős fejlődést érhetünk el. A kaizen módszer sikertörténetei az üzleti életből, az összetett folyamatokkal dolgozó gyárakból származnak, de a módszer az egyéni hatékonyság és eredményesség növelésére is használható. Fókuszálj a részletekre ahelyett, hogy mindent egyszerre szeretnél megcsinálni. Haladj egymás után a feladatokkal a munkádban!

Remind

Pomodoro technika

Ez egy nagyon hatékony időgazdálkodási módszer, rövid, de annál intenzívebb, fókuszált munkára ösztönöz, amit rövid szünet kísér. Dolgozz koncentráltan 25 percet egyben úgy, hogy nem tereled el mással a figyelmedet, utána pihenj 5 percet. Majd folytasd ebben a ritmusban tovább a munkát. Négy pomodoro ciklus után pedig tarts egy hosszabb, 20-30 perces szünetet!

Remind

Hara hachi bu

Ne tömd tele magad étellel. Hagyd abba az evést, ha már 80%-ban jóllaktál. Ha túl sokat eszel, nagyobb valószínűséggel érzed magad lustának, enerváltnak. A hara hacsi bu erkölcsi tanulságai szerint a táplálkozás nem csupán a fizikai szükségletekről szól, hanem összefonódik a tudatossággal is.

modszer

Shoshin

A zen buddhizmus egyik alaptézise, melynek jelentése: a kezdők elméje. A tanulás alapja a nyitottság, az előítéletmentesség, amelyet azok az emberek éreznek, akik életükben először találkoznak valami új dologgal. A tanítás szerint a kezdők kíváncsiságával állj minden feladathoz.

Remind

Wabi sabi

Fogadd el a tökéletlenséget ahelyett, hogy mindent tökéletesen szeretnél megcsinálni!  Ez a fajta japán gondolkodásmód lehetőséget kínál ahhoz, hogy elmenekülj a mai világ perfekcionista megszállottsága elől. Szerénységet, egyszerűséget és mértékletességet hirdet, ami elvezet a lelki béke és az elégedettség állapotába. 

Remind

Borítókép: Cottonbro Studio / Pexels; további fotók: Los Muertos Crew, Ivan Samkov, Polina Tankilevitch, Eva Bronzini / Pexels

Tetszett a cikk? Ez is tetszeni fog!

Tetszett, inspirált? Oszd meg másokkal is!

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn