A japán kultúra a szigorú szabályairól ismert, melyek közé tartozik a szorgalom és a precizitás tisztelete. Ehhez több hatékony módszerük is van, melyekkel legyőzhető a lustaság, feléleszthető a motiváció.
Ikigai
Nehéz magyarra lefordítani ezt az összetett szót, amelyet az iki (élni) és a gai (érték, ok) szavakból áll. Jelentése leginkább „az élet értékei” vagy „az élet értelme” kifejezésekkel foglalható össze. Mindannyiunknak megvan a maga ikigaija, csak fel kell fedeznünk önmagunkban. Az ikigai nem a boldogság kereséséről szól, hanem arról, hogy megtaláljuk az életben azt, amit jól és szenvedélyesen csinálunk.
Kaizen
A japán szó jelentése: „változtatni jó” vagy „folyamatos fejlődés”, lényege, hogy apró, fokozatos változásokkal hosszú távon jelentős fejlődést érhetünk el. A kaizen módszer sikertörténetei az üzleti életből, az összetett folyamatokkal dolgozó gyárakból származnak, de a módszer az egyéni hatékonyság és eredményesség növelésére is használható. Fókuszálj a részletekre ahelyett, hogy mindent egyszerre szeretnél megcsinálni. Haladj egymás után a feladatokkal a munkádban!
Pomodoro technika
Ez egy nagyon hatékony időgazdálkodási módszer, rövid, de annál intenzívebb, fókuszált munkára ösztönöz, amit rövid szünet kísér. Dolgozz koncentráltan 25 percet egyben úgy, hogy nem tereled el mással a figyelmedet, utána pihenj 5 percet. Majd folytasd ebben a ritmusban tovább a munkát. Négy pomodoro ciklus után pedig tarts egy hosszabb, 20-30 perces szünetet!
Hara hachi bu
Ne tömd tele magad étellel. Hagyd abba az evést, ha már 80%-ban jóllaktál. Ha túl sokat eszel, nagyobb valószínűséggel érzed magad lustának, enerváltnak. A hara hacsi bu erkölcsi tanulságai szerint a táplálkozás nem csupán a fizikai szükségletekről szól, hanem összefonódik a tudatossággal is.
Shoshin
A zen buddhizmus egyik alaptézise, melynek jelentése: a kezdők elméje. A tanulás alapja a nyitottság, az előítéletmentesség, amelyet azok az emberek éreznek, akik életükben először találkoznak valami új dologgal. A tanítás szerint a kezdők kíváncsiságával állj minden feladathoz.
Wabi sabi
Fogadd el a tökéletlenséget ahelyett, hogy mindent tökéletesen szeretnél megcsinálni! Ez a fajta japán gondolkodásmód lehetőséget kínál ahhoz, hogy elmenekülj a mai világ perfekcionista megszállottsága elől. Szerénységet, egyszerűséget és mértékletességet hirdet, ami elvezet a lelki béke és az elégedettség állapotába.
Borítókép: Cottonbro Studio / Pexels; további fotók: Los Muertos Crew, Ivan Samkov, Polina Tankilevitch, Eva Bronzini / Pexels
Tetszett a cikk? Ez is tetszeni fog!