Van, aki a bőrfeszesség megőrzése céljából használ kollagén tartalmú termékeket, mások az ízületeik épségének megőrzése miatt figyelnek oda a kollagénpótlásra. Miért olyan fontos a kollagén az emberi szervezet számára?
Kevesen tudják, hogy a kollagén egy óriás fehérjemolekula, a legnagyobb mennyiségben jelenlévő fehérje a szervezetünkben, a szervezetünk fehérjeállományának 25-30 százalékát adja. Összesen 28 típusát ismerjük, a bőrben 16 féle kollagénmolekula van jelen. A kollagén a bőrön kívül megtalálható az érrendszer falában, a szívben, az ízületekben, az izomzatban. Gyakorlatilag nincs olyan szervünk, aminek a felépítésében ne venne részt, és nincsenek olyan funkcióink, amiben a kollagénnek ne lenne szerepe. Még az agyműködést is befolyásolja a kollagén, nagyon érdekes, hogy az idegrendszerre ható aminosavak megfelelő összeválogatásával olyan típusú kollagénfehérjét tudunk felépíteni, ami még a hangulatingadozásainkat is kiegyenlíti, csökkenti a szorongást. A kollagén a fogainkat is védi, valamint hozzájárul az emésztőrendszer normál működéséhez. A kollagén a bélfalban olyan bélgátat erősít, ami a táplálék felszívódásnál is jelentős szerepet kap, illetve a kóros mikroorganizmusok felszabadulását is gátolja.
A kollagént, testünk oly csodás építőelemét a szervezetünk magától állítja elő, vagy kívülről kell pótolni, ha az szükséges?
A kollagén aminosavakból épül föl, 22 féle aminosavunk van, ebből 9 esszenciális aminosav, amit nem tud a szervezetünk előállítani, ezeket kívülről kell pótolnunk. Ezért nagyon fontos, hogy megfelelően táplálkozzunk, illetve arra is van lehetőség, hogy magukat az aminosavakat juttassunk be kívülről a szervezetükbe.
Ezt táplálékkiegészítők formájában is megtehetjük, de vannak olyan infúziós terápiák, amelynek révén célzottan tudjuk az egyes szervrendszerek működését elősegítő aminosavakat bejuttatni a szervezetbe.
Ezek az aminosavak specifikusan a bőrre, vagy akár az ízületekre, izomra, az emésztőrendszerre vannak jó hatással, vagy az idegrendszer stabilitását biztosíthatják. Az aminosavakból épülnek fel a fehérjemolekuláink, többek között a kollagén is, aminek a képződéséhez viszont C-vitaminra van szükség.
Honnan tudjuk, hogy szükségünk van-e kollagénpótlásra? Milyen tünetek esetén kezdjünk el ezen gondolkodni?
Azt gondolom, hogy nagyjából a 25 éves kor az a határ, amíg azt hisszük, hogy sérthetetlenek vagyunk, és nem történhet velünk semmi baj. Ilyenkor még a felépítő folyamataink vannak túlsúlyban, 25 éves korban azonban a szervezet elér egy olyan határt, amikor már a lebontó folyamatok is egyre erősödnek, és a felépítő és lebontó folyamatok között megbomlik az egyensúly. Ennek következtében, ha máskor nem, akkor 25 éves korod után már elkezded érezni, hogy a bőrödnél valami változás indul. Valószínű azt is észreveszed, hogy a vitalitásod, a szervezeted energetizáltsága mérséklődhet. Sportolók esetében, akik extrém teljesítménnyel büszkélkednek, nagyon fontos a fehérjepótlás, az ő esetükben már 25 éves kor előtt szakszerűen, a terheléstől függően állítják össze az aminosavak pótlását.
Beszéljünk egy kicsit a bőrről! A kollagénhiánynak milyen jelei tapasztalhatóak az arcon?
A bőr esetében a megfelelő mennyiségű és minőségű kollagén a bőr tömörségét biztosítja. A bőr középső kötőszöveti rendszerében 16 fajta kollagén egy mátrixban rendeződik, és tényleg olyan, mintha tartóvázat adna a bőrünknek. Ettől lesz feszes, tömör a bőr. A kollagénszint csökkenését leginkább az arcbőrön tapasztalhatjuk, fáradttá, szomorúvá válik a tekintet. A tömörség biztosításával a kollagén jelentős szerepet játszik a ráncok elleni védekezésben, és a kontúrvesztés állapotát is késlelteti.
Tehát hogyha azt kezded el észlelni, hogy egy kicsit petyhüdtebb a bőröd, fáradtabbnak látod, ha már nem olyan feszes az arckontúr, ez már annak a jele, hogy a kollagénállományod változni kezd.
A megelőzés a kollagénállomány fenntartásában is a segítségünkre lehet? Mit tanácsos tennünk, ha nem akarjuk, hogy bőrünkön az idő múlásának jelei markánsan látszódjanak?
A tudatos ember hisz a megelőzésben és a ráncok esetében is sokat segít a prevenció. 25 éves kortól el lehet kezdeni a tudatos bőrápolást, amelynek részét képezheti a kollagén vagy aminosavak kívülről történő bevitele, így elkerülhető, hogy később jelentős legyen a kollagénállomány vesztése. Azt mondhatjuk, hogy 25 éves korunktól évi egy százalékkal csökken a kollagéntermelés, ami azt jelenti, hogy ahogy megyünk előre az időben, ötvenéves korunkban oda jutunk, hogy az eredeti, 25 éves korban mért kollagén állományunknak a felét elvesztettük. És nem csak a kollagén mennyisége változik, hanem a minősége is.
És akkor még nem beszéltünk a nők esetében a menopauza okozta hormonális változásokról, amelyek a bőr állapotára is látványosan kihatnak.
Ez így igaz. A menopauzában nem csak az ösztrogénszint változik, de a progeszteron és tesztoszteronszint is. Az ösztrogénnak direkt szerepe van a kollagéntermelésben, csökkenése jelentősen beboríthatja a kollagéntermelést. Vannak nők, akik arról számolnak be, hogy belépve a menopauza idejébe, ahogy abbamaradt a menstruációjuk, két-három hét alatt is horrorfilmszerű változást észleltek a bőrök állapotán. Mintha valami kiszívódott volna a bőrükből, és az a rugalmasság, hidratáltság, feszesség, teltség, amit a kollagénállományunk biztosít a bőrnek, mintha egyik percről a másikra elillant volna.
És akkor mi a megoldás? Elég csak a megfelelő arcápolási rutint kialakítani?
Az első és legfontosabb dolog, amit tehetünk a kollagénállományunk megőrzésért az a fényvédelem. Az UV-fény ugyanis pontosan azt a metalloproteináz nevű enzimet aktiválja, ami a kollagénlebontást fokozza. Már 20 éves korban is, hogyha valaki nagyon sokat szoláriumozik, vagy fényvédelem nélkül napozik, ez az enzim olyan mértékben aktiválódhat, hogy ilyen fiatalon is pergamenszerűen elvékonyodhat, rugalmatlanná válhat a bőr. Ahogy említettem, a kollagén egy óriás molekula, amit a bőr védő rétege nem tud átengedni. Olyan technikai megoldásokat kell alkalmazni, amelyek lehetővé teszik ennek a molekulának a bejutását a bőr mélyebb rétegeibe. Ilyen például, hogy a kollagént kisebb darabokra törjük, és nanoszómákba csomagoljuk, a nanoszómák már könnyen átjutnak a védőrétegen.
A másik lehetőség, hogy olyan peptideket, növényi hatóanyagokat viszünk be a bőrbe, amelyek fokozzák a bőr kollagéntermelését.
A helyes arcápolási rutin kialakítása nélkülözhetetlen, fontos, hogy megfelelően letisztítsuk, tonizáljuk, hidratáljuk a bőrünket, de egy idő után ez már nem lesz elég.
Van olyan „nagyágyú” az arcápoló készítmények között, amely látványosan fejti ki hatását a bőr feszességének megőrzés, az arckontúr megtartásának céljából?
A kozmetika ipar folyamatosan dobja piacra a legújabb antiaging készítményeket, nehéz lenne egy termékcsalád mellett letenni a voksot. Ami újdonság mostanában, az Vichy márka legújabb arcápoló szérumja, a Collagen Specialist 16 Bonding Serum. Különlegessége, hogy a bőrben található mind a 16 kollagénre hat, olyan hatóanyagok vannak benne, amelyek a bőr saját kollagéntermelését fokozzák. A termékcsalád többi készítményével együtt egy komplex ápolási rutint kínál, ami nem csak egy hatékony antiaging fegyver, de a termékek finom textúrája élménnyé is teszi az arcápolást. Én személy szerint a szemkörnyékápolót kedvelem nagyon, azon túl, hogy azonnal felfrissíti a bőrt, a benne lévő fényvisszaverő pigmentek szépen korrigálják a szem alatti karikákat.
Mikor hívjuk segítségül a szakembert, aki különböző professzionális kezelésekkel tud segíteni a bőrünk állapotán?
Nem csak krémekkel lehet bejuttatni azokat a hatóanyagokat a bőrünkbe, amelyek a saját kollagéntermelésünket fokozzák. A kozmetikai ipar fejlődése a kozmetológiát is inspirálta, számtalan olyan kollagén indukciós terápia létezik már, amelyek során energiát juttatunk be a bőrbe és ez a célzott energia a kollagénállományunk mennyiségére és a minőségére fog pozitívan hatni. Ezek a kezelések látványos eredményt hoznak, megéri az otthoni bőrápolás mellé kúraszerűen beiktatni őket.
Mi újság az étrend-kiegészítőkkel? Érdemes belülről is felvenni a harcot a kollagénállomány leépülése ellen? Hogyan válasszuk ki a megfelelő készítményt?
Két nagy csoportja van az kollagéntartalmú étrendkiegészítőknek: az egyik marhakollagént, a másik halkollagént tartalmaz. A választásunk attól függően, hogy az izomzatra, az ízületre, vagy inkább a bőrre szeretnénk hatni. A hal kollagén inkább a bőrre, a marhakollagén az ízületre jó, de ez nem jelenti azt, hogy más szervünkre nincs jó hatással. Azt javaslom, mindig nézzük meg, hogy az adott készítmény milyen mennyiségben tartalmazza a kollagént, és milyen a napi beviteli ajánlása az adott terméknek. Én a kapszulába zárt kollagént szeretem, mert a kapszula héja megvédi a fehérjét a gyomor savas környezetétől, amikor a kapszula bejut a bélrendszerbe, ott viszont már akadálytalanul fel tud szívódni.
Kiemelt kép: Darina Belonogova / Pexels; további fotók: Daria Mironchak, Eva Bronzini, Ron Lach / Pexels
Tetszett a cikk? Ez is tetszeni fog!