Némelyik közvélekedés nem dől meg ennyire egyszerűen, hanem makacsul tartja magát. Ráadásul ha nem is támasztotta alá régen tudományos álláspont, ma már ezt a visszaigazolást is megtaláljuk. Vajon mennyi igaz például abból, hogy a hideg víz frissítő hatású? Vagy csak azért tűnik annak, mert a szervezetünk már-már sokként éri a hirtelen hőmérsékletbeli különbség?
Számít a hőfok
Akármennyire furcsán, vagy legalábbis indokolatlanul mazochistán hangzik az elgondolás, a hideg vizes fürdésnek van gyakorlati haszna. Hozzájárul például a jobb testi- és lelki közérzethez. A hideg vízhez érve a bőrünk azonnal lehűl, aminek a hatására felgyorsul a szívverésünk és a megnő vérnyomásunk. Ezzel párhuzamosan egekbe szöknek a stresszhormonok, úgymint az adrenalin, a noradrenalin és az anti-stressz hormonként is definiált kortizol. Az így felgyorsuló véráramlás hatékonyabbá teszi a hangulatszabályozását, így a depresszióval küzdők számára határozottan javasolt a nyílt vízi úszás. Ahogy a testünk alkalmazkodik a hideg vízhez, az agyunk segít, hogy a kezdeti stresszhatás után újra magunkra találjunk.
Profi atléták esetében egyáltalán nem ritka, hogy jeges fürdőt vesznek egy-egy megterhelő edzés után. A hétköznapi gyakorlatba azért ennél könnyebben beiktatható alternatíva lehet a hideg vizes zuhany. Ez a legelterjedtebb (kényszer)találkozó a hideggel, és reggelente még a kávénál is gyorsabban lendít éber állapotba. A hazai népszerűségéhez bizonyára azért hozzájárultak az adottságaink is: bár izgalmasak a videók, ahol az emberek a legfagyosabb körülmények között is próbára teszik magukat, nálunk tenger hiányában a nyílt vízi lehetőségek nagyon korlátozottak.
Hideg vízzel a betegségek ellen
A BBC szerint jelenleg is folynak kutatások, amelyek vizsgálják, hogyan használható a hideg vizes merülés depresszió és migrén kezelésére, vagy akár a vérnyomás helyreállítására. Már arról is jelentek meg cikkek, hogy az agyat érő hirtelen hőváltozás hatékony lehet a demencia kialakulása ellen.
Mindezzel együtt természetesen fontos, hogy kizárólag akkor iktassuk be a mindennapjainkba a hideg vizes módszerek valamelyikét, ha biztosan nincs semmilyen fennálló egészségügyi akadály. Az úszással célszerű másokkal együtt sort keríteni, hogy ha bármilyen problémánk lenne, a környezetünkben azonnal tudjanak segíteni. Végezetül pedig fontos szem előtt tartanunk, hogy a jótékony hatások akkor érvényesülnek, ha a megmártózás rövid ideig tart. Azaz ne ússzunk vagy zuhanyozzunk túl sokáig a hidegben, mert a testünk toleranciájának vannak határai, és a hideg vizes megmártózással egyáltalán nem ezeket szeretnénk feszegetni.
Tetszett a cikk? Ez is tetszeni fog: így dobd fel a hangulatodat a hideg hónapokban!
Fotó: Pexels / Yaroslav Shuraev, Rok Romih