Szerencsés génekkel születtem, kreol a bőröm, gyorsan, leégés nélkül barnulok és a rendszeres bőrápolási rutinomnak köszönhetően a ráncok tekintetében is egész jól állok. De az idő múlását sajnos nem tudom megállítani, 50 éves korom után szembesültem igazán azzal, hogy a biológiai öregedésen túl, az életmódom és a külső környezeti hatások is meghagyják nyomukat a bőrömön. Főként a Nap, akit addig a barátomnak tekintettem, és aki egyszer csak ellenséggé változott. Aztán sikerült némi kompromisszum árán békét kötnünk egymással, azóta ismét jóban vagyunk.
Csokibarna kislány a strandon
Emlékszem, gyerekként már június közepére megszereztem a nyári barnaságomat, a strandon a „nénik” irigykedtek, hogy nekem milyen gyorsan sikerült az, ami nekik hetekig tartó „munkába” került. Merthogy a hetvenes években nálunk, Balatonakarattyán, az akkori szabadstrandon versenyt napoztak a nők. Aki tehette, már reggel kifeküdt a partra vagy kényelmes pózban helyezkedett el a matracán a tó vizén, falevelet tett az orrára és a szemére, mert ha ezek a testrészek leégtek, az nagyon tudott fájni. Idővel előkerült a bronzolaj is a táskákból, aminek borzasztó szaga és állaga volt, de tény, hogy gyorsította a barnulást. Fényvédelem? Minek? Ezt a kifejezést akkoriban nem használta senki sem. A Naptól nem kellett félni, mivel nem voltak ismereteink arról, hogy az UV sugarak káros hatással lehetnének a bőrünkre. A barnaság szexinek számított, a csúnya leégéseket pedig este tejföllel kenegették az érintettek, amitől másnapra csillapodott a fájdalmuk. Elfogadták, hogy a barnaságért néha szenvedni kell.
Megjelentek az első fényvédők
A nyolcvanas évek közepén volt szerencsém eljutni a francia Riviérára, és ott láttam először, hogy a strandolók narancssárga flakonokból, tubusokból vastagon krémeket kennek magukra. Ekkor olvastam először azokról a tanulmányokról is, amelyek az ultraibolya sugárzás veszélyeire hívták fel a figyelmet. A 90-es évek közepén jelentek meg az első aggasztó hírek az ózonpajzs vékonyodásáról, aminek egyenes következménye az UVB-sugárzás jelentős felerősödése volt. A kozmetikaipar elkezdte nagyüzemben gyártani a fényvédő készítményeket, de ezek akkoriban még nagyon gyengék voltak és az UVA-sugárzás ellen egyáltalán nem védtek. Az emberek lelkesen használták őket, bízva hatékonyságukban délben is nyugodtan kifeküdtek a napra, ami oda vezetett, hogy a melanóma kialakulása a fényvédőt használó emberek körében gyakoribb lett, mint azoknál, akik nem használtak naptejet. Én még ekkortájt nem vettem komolyan az intő jeleket, úri huncutságnak gondoltam a drága „nyugati” napozó készítményeket. Amikor újságíróként belemerültem a szépségápolás rejtelmes témakörébe, elkezdett tisztulni a kép. De még mindig azt gondoltam, a barna kreol bőrömet nem érheti kár. Nálam a napsugarak hatására gyorsan beindul melanin termelődés, ami a sötétebb bőrtónusért felelős pigment és ez megvédi a bőrömet a további károsodástól.
2000-es évek: eljött a megvilágosodás ideje
Szép lassan tudatosult bennem, hogy egyáltalán nem elég a bőröm természetes fényvédelme. Először is azért, mert a bőr csak az UVB-sugárzás ellen védi magát azáltal, hogy a hámréteg az UVB sugarak 80%-át blokkolja. A daganatképződés szempontjából veszélyesebb UVA sugarak ellen azonban nincs természetes védelem. Attól, hogy nem égek le a napozás alkalmával, az UVA-sugarak nyugodtan garázdálkodhatnak a bőröm mélyebb rétegeiben, s munkájuk eredményei – ráncok, pigmentfoltok, allergia, melanóma – később jelenhetnek meg a bőrfelszínen. Ezek az alattomos sugarak a nap bármely szakában jelen vannak és még az ablaküvegen keresztül is képesek áthatolni. Az imádott Nap, ami barnítja a bőrt, segíti a D-vitamin képződést, tehát jó az egészségnek, fokozatosan ádáz ellenséggé alakult át számomra.
Kompromisszumos megoldás: a fényvédők tudatos használata
Oké, jöjjenek a fényvédők! Megadtam magam, de azonnal felmerült bennem a kérdés: melyik terméket válasszam? Bevallom őszintén, rövid ideig én is gyanakodtam, hogy az UV-sugarak körüli hírverést a kozmetikai ipar gerjeszti azért, hogy még több készítményt tudjanak eladni, és a helyzet közel sem ennyire rossz. Aztán láttam statisztikákat, kutatási eredményeket, egyre mélyebben beleástam magam az információk halmazába, és világossá vált számomra, hogy a komoly kutatási és laboratóriumi háttérrel rendelkező kozmetikai márkák valóban megtesznek mindent azért, hogy az általuk gyártott fényvédők a legjobb hatékonysággal működjenek.
Kémiai vagy fizikai fényvédők?
Ma már szerencsére bőven van választék jó minőségű fényvédőkből, néha az az érzésem, hogy túl sok is. Ha egy kis időt szánunk az utánaolvasásra, megtalálhatjuk a bőrtípusunknak, igényeinknek legmegfelelőbbet. Jó hír az, hogy egyre több készítmény a fényvédelmen túl egyéb ápoló, védő hatással is bír: hidratál, feszesít, mattít, késlelteti a ráncok kialakulását. Az elmúlt időszak nagy dilemmája, hogy a bennük lévő fényvédő szűrő kémiai vagy fizikai legyen. Mind a kettőnek van előnye és hátránya. A fizikai fényvédők, ahogy a nevükből is kiderül egyfajta pajzsként védik a bőrünket, visszaverik, szétszórják a sugarakat, így akadályozzák meg, hogy azok elérjék a bőr mélyebb rétegeit. Ezek a készítmények nem szívódnak fel a bőrön keresztül, viszont látványosan fehér réteget vonnak rá. A kémiai fényvédők ezzel szemben a bőrben felszívódva fejtik ki a hatásukat, elnyelik az UV-sugarakat, azonban felvitelük után érdemes 20 percet várni, mielőtt kimegyünk a napra. Ma már egyre több kozmetikai márka használ egyszerre fizikai és kémiai fényvédő összetevőket, így próbálják kiegyenlíteni a pro és kontra hatásokat.
Szegény halak, vízi növények, korallzátonyok
A lelkiismeretfurdalás, hogy a magamra kent fényvédő a vízben leoldódva mennyire lehet káros a vízi világ élőlényeire, sokszor felmerül bennem strandolás közben. De akkor is, amikor elfogyott a fényvédő készítményem és a műanyag csomagolást egy mozdulattal kidobom. Azt hiszem, ezzel nem vagyok egyedül, szerencsére a gyártók komolyan foglalkoznak a napozószerek negatív környezeti hatásával és mind a csomagolás, mind a hatóanyag fejlesztés tekintetében fenntartható megoldásokra törekednek. Ezen a téren én annyit tudok tenni, hogy mielőtt megveszem az újabb napozókészítményt, elolvasom a rajta található címkét, csak annyi terméket vásárolok, amennyire egy szezonban valóban szükségem van, így jövőre nem kell kidobnom a megmaradtakat, mivel a bennük lévő fényvédő szavatossága, ha már kinyitottuk őket, lejárt. De a használatukkal nem spórolok, mert a napozók esetében nem igaz az az állítás: a kevés néha több. A biztonságos védelemhez igenis fel kell kenni az előírt
Öt fényvédő, amit én is szívesen magamra kenek
Vichy CAPITAL SOLEIL Fluid Cell Protect spray SPF 50+
A strandtáskám alapkelléke ez a gyorsan felszívódó, kellemes textúrájú fényvédő, családom minden tagja szívesen magára fújja. Merthogy a termék egyik vonzereje a spray kiszerelés, főleg a férfiak szeretnek fújni, nem pedig kenni. Nincs fehér folt, zsíros érzés, s az illata is kellemes, uniszex. Arcra és testre egyaránt használható, véd az UVB-, UVA-, hosszú hullámú UVA-sugarak ellen és antioxidánsként is működik.
Bioderma Photoderm Huile BRONZ SPF30
Ez az olaj, nem olyan olaj, amitől ragadunk és úgy érezzük, megfullad tőle a bőrünk. Épp ellenkezőleg, a bőr másodpercek alatt puha, selymes tapintásúvá válik, észre sem vesszük, hogy bármi is lenne a felületén. A magyarázat annyi, hogy ez egy száraz olaj, varázslatos összetevőkkel, amelyek nemcsak védik a bőrt, de aktiválják és meghosszabbítják a barnulást is. Gondosan válogatott fényszűrőket tartalmaz, amelyek nem irritálóak, szennyezőek és tiszteletben tartják a szervezetünket is.
Vagheggi Glow színezett fényvédő fluid SPF 30
A sminktáskámban mindig ott van ez a színezett fényvédő, mivel nemcsak fényvédelmet biztosít az arcbőrömnek, de könnyű alapozóként is jól működik. A reggeli bőrápolási rutinom utolsó lépéseként viszem fel a nappali krémemre, azonnal egységes, ragyogó színt varázsol az arcomra, nyakamra. Gyorsan felszívódik, sőt még antioxidáns összetevőinek köszönhetően a ráncok kialakulásának esélyét is csökkenti. Az olasz nők kedvence ez a professzionális, fitokozmetikai márka.
LaRoche Posay ANTHELIOS UVMUNE 400 Oil Control Napvédő gél-krém SPF 50 +
A zsírosodásra hajlamos bőr ideális napozókészítménye, amit nálunk a család férfi tagjai szeretnek használni, mivel mattító mikrorészecskéi azonnal felszívják az arcbőrön lévő felesleges faggyút, szabályozzák a faggyútermelődést, ettől pedig nem fénylik az arcuk. A termék előnye még, hogy ellenáll az izzadságnak, víznek, homoknak, így strandoláshoz kiválóan alkalmas. És persze a benne található szűrők nagyon magas védelmet biztosítanak.
HV SUN CARE FACE 30SPF
A magyar Harangvölgyi márka természetes hatású anti-aging fényvédője a mindennapok készítménye. Fejlesztője, Harangvölgyi Anna a fizikai fényvédő szűrőkre esküszik, ezért ebben a készítményben kémiai szűrő nincs. Van benne viszont E-vitamin, ami segíti a védekezést a káros UVA- és UVB-sugarak ellen. Kamilla és gyömbér kivonat a bőr nyugtatása érdekében. Ha rendszeresen használjuk a terméket, a bőr korai öregedése ellen is hatékonyan védekezhetünk.
Kiemelt kép: Pexels / Armin Rimoldi; további fotók: Pexels / Ben Mack, cottonbro studio; termékfotók: Vichy, Bioderma, Vagheggi, LaRoche, Harangvölgyi
Ha tetszett a cikk, ez is tetszeni fog: így védjük a gyerekeket a káros UV-sugárzástól!