Vannak olyan helyzetek, amikor a segítő szándék vagy a segítő szavak inkább frusztrációt és nagyobb szorongást keltenek, ahelyett, hogy segítenének. Ilyen az, amikor éppen valahova rohansz, és azt mondják, hogy ne siess. Vagy amikor ideges vagy, és azt mondják, hogy nyugodj meg. Esetleg amikor egy kimerítő nap után azt olvasod, hogy tölts több minőségi időt a gyerekeddel…
A „minőségi idő” kifejezést egyre többet hallani, ha gyereknevelésről van szó, de kevés konkrét választ vagy segítséget lehet abban kapni, hogy valójában mit is jelent ez a kifejezés, és hogyan érdemes erről gondolkodni. A minőségi idő valójában nem újdonság. Minden szülő tölt minőségi időt a gyerekével, amikor este együtt olvasnak mesét, amikor együtt csomagolják a karácsonyi ajándékokat, vagy vacsorakészítés közben együtt szeletelik az uborkát, hiszen minden olyan idő, amelyet úgy töltünk a gyerekekkel, hogy tényleg rájuk figyelünk, az minőséginek számít.
A minőségi idő tehát nem drága, sok pénzbe kerülő programot jelent, ahova a szülő befizeti magát és a gyereket!
A lényeg, hogy az egymásra figyelés megvalósuljon, hiszen az együtt töltött idő és a közösen szerzett tapasztalat az összetartozás élményét adják a gyerekeknek.
Karácsonykor is lehet jól együtt lenni
Karácsonykor a családoknak több idejük van az együttlétre. A karácsony az örömről, a csillogásról és a vidámságról szól… a reklámokban. Miközben a szülők többsége tudja azt is, hogy ez az időszak a sok öröm mellett nehézségeket és feszültséget is hozhat.
A nehézségek egy jó része azonban elkerülhető vagy legalább előretervezhető nagyobb tudatossággal és tervezéssel. Ebbe a körbe tartozik az is például, hogy mennyit legyen bekapcsolva a tévé karácsonykor?
A digitális eszközök használata nagy kihívást okoz a szülőknek, hiszen annyira a mindennapok része, hogy szülőként is nehéz a határokat tartani. A hangsúly (persze a gyerek életkorától függően) a határokon és nem a tiltáson van. Jó, ha az óvodás vagy annál is kisebb gyerekek minél kevesebb időt töltenek képernyő előtt. Fontos a szülőknek is figyelni a saját okoseszköz-használatukra, hogy hitelesen tudják ezt a tudatosságot a gyerekeknek is átadni.
A jól együtt töltött időben nem a mennyiség, hanem a minőség a fontos. Lehet úgy együtt lenni egész nap, hogy egy szobában vagyunk, de senki nem figyel a másikra.
Néha kell olyan időszak is, amikor mindenki magával foglalkozik, de érdemes minél több időt szánni közös tevékenységekre. Érdemes előretervezni, akár a gyerekek bevonásával és ötleteivel, hogy milyen programokat vagy otthoni dolgokat lehetne együtt megvalósítani.
Minőségi idő tippek
1. Ha a rossz idő miatt csak benti tevékenység jöhet szóba, a konyha kiváló terep a kísérletezésre. Nemcsak új süteményeket vagy ételeket lehet készíteni, de a szódabikarbóna-ecet kombinációval piros ételfestékkel, egy kartonpapírból előre elkészített „hegy” belsejébe téve akár egy igazi vulkánkitörés is modellezhető.
2. Kisebb gyerekekkel a bunkerépítés kanapéból, szivacsokból vagy csak a leterített asztal alá elbújva mindig nyerő ötlet. De a házi akadálypálya is az, ha megvalósítható párnákkal, szivacsokkal, amelyeken esni, ugrani vagy bukfencezni lehet.
3. Gyerekekkel a téli erdőben nem csak nappal jó sétálni. Ha még a hó is világít, akkor este a legszebb közös élmények egyike lehet egy havas, téli séta.
4. A karácsony igazán alkalmas arra, hogy régi fényképeket vegyünk elő, amin olyan rokonok szerepelnek, akikhez a gyerekek kötődnek. A nagyszülők esküvői fotója, de a régebbi közös nyaralások képei is olyan emlékeket jelentenek, amelyekről fontos mesélni és beszélgetni a gyerekekkel.
5. A közös zenélés is remek minőségi időtöltés. A kalimba, a doromb, a kisebb harangok vagy az esőbot csodálatos hangulatot és közös zajongást és együttlétet tudnak teremteni, amibe a legkisebbeket is be lehet vonni.
6. Egyre több család fedezi fel, hogy nemcsak tárgyakat, de élményajándékot is lehet adni karácsonyra: koncertre, színházba vagy akár egy sportrendezvényre is jó közösen menni.
Amikor közösen játszotok, főztök vagy csak egyszerűen beszélgettek a gyerekekkel, akkor az egymás iránti osztatlan figyelmet, az őszinte érdeklődést és kíváncsiságot is megtapasztalják a gyerekek.
A kapcsolódás és együttlét örömére pedig később is mindenki emlékezni fog. Fontos azt is hangsúlyozni, hogy az együtt töltött idő nem a programok halmozását jelenti, sőt. A karácsonyi szünet a pihenés, a kikapcsolódás és a semmittevés időszaka is. Gyerekekkel és akár gyerekek nélkül is.
Mi jelenti számodra a közös kikapcsolódást? – Kvíz
1. Mivel töltöd a legszívesebben a szabadidődet?
a) kirándulással, sportolással, valamilyen aktív tevékenységgel
b) szórakozással, mozival, színházzal
c) olvasással, pihenéssel, alvással
2. Mit szeretsz a leginkább csinálni otthon?
a) főzni
b) sütni
c) filmet nézni, kikapcsolódni
3. Ha a gyerekekkel mentek nyaralni, mi a legjobb benne?
a) a sok közös élmény és együtt töltött idő
b) mindenkinek nagyobb a szabadsága, és azt csinál, amit szeretne
c) nem szoktunk a gyerekkel együtt nyaralni
4. Ha épp nagyon fárasztó és nehéz időszak van, mi tud a leginkább kikapcsolni?
a) ha a barátaimmal találkozom, és közösen csinálunk valamilyen programot
b) ha a családommal tölthetek több időt
c) ha van elég minőségi idő saját magamra
LEGTÖBB A) VÁLASZ: Az aktív élményeket a gyerekek is szeretik. A kicsik örömmel mennek a felnőttekkel, de a nagyobbakat néha nehéz rávenni bármilyen aktivitásra. Érdemes előre megbeszélni, hogy melyik nap mi lesz a közös program, amelyben néha olyat csináltok, amihez a felnőtteknek van nagyobb kedve, néha pedig olyat, amihez a gyerekeknek. Ha ez igazságosan van elosztva, és megvalósítható, akkor az erdei séta is lehet öröm a gyerekeknek, és a játszóház/cyberjump kalandpark is lehet öröm a felnőtteknek.
LEGTÖBB B) VÁLASZ: Keress olyan élményt, ami közös tevékenység a gyerekkel, és amelyben mindannyian örömöt találtok. Alakítsatok ki új közös szokásokat, pl. rendszeresen együtt mentek sportolni (futni, úszni, bármit, amihez mindenkinek van kedve) vagy moziba, színházba. Jó, ha ezt nem nagyobb társasággal teszitek, hanem valóban egymással töltitek az időt.
LEGTÖBB C) VÁLASZ: Ha a pihenés és lazulás jelenti neked az egyik legjobb kikapcsolódást, akkor keress olyan alkalmakat, amikor ebbe a gyerek is bevonható. A legegyszerűbb tevékenységek a legjobbak: a közös játék, beszélgetés, értő hallgatás, pihenés, rajzolás, hangoskönyv-
vagy zenehallgatás, közös festés.
Fotó: Canva
Tetszett a cikk? Ez is tetszeni fog?